Wróć

ZSS - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – zaangażowani dla misji – zaangażowani dla bezpieczeństwa na drogach

Inne
W szkole
przedstawiciele ZSS wraz z pozostałymi organizatorami

W tym roku Obchody Centralne  Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych organizowane przez MIVA Polska miały miejsce w Lublinie w dniu 21 listopada 2021 roku, a wydarzeniu partnerowali: parafia p.w. św. Jana Kantego oraz Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie.

„Najważniejszym momentem Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest wspólna Eucharystia, wspólna modlitwa za osoby zmarłe i poszkodowane w wypadkach drogowych, a reszta… jak Bóg da!” – tak podkreślał sens wydarzenia ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska… gdy w czasie okresu przygotowawczego nie wiedzieliśmy do końca w jakim wymiarze, ze względu na pandemię, uda się zorganizować ten dzień i z obawą oczekiwaliśmy na ostateczną decyzję. I udało się – z zachowaniem wymaganych środków bezpieczeństwa, rozpoczęły się centralne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce, tym razem w Lublinie w parafii p.w. świętego Jana Kantego.

Nasi uczniowie w pełnej gotowości do działania, podzieleni na kilka grup, przez kilka godzin pełnili rolę wolontariuszy. Wyposażeni w firmowe kamizelki odblaskowe dumnie reprezentowali szkołę; stali się również tego dnia żywą reklamą działań Organizacji na rzecz misyjnych środków transportu - MIVA Polska promującej działalność polskich misjonarzy na całym świecie, jak i kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Paski odblaskowe, materiały promocyjne MIVA Polska, w tym ulotki i biuletyn informacyjny dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy wolontariuszy docierały sprawnie do wszystkich zainteresowanych osób, które w ciągu całego dnia przybywały na niedzielną eucharystię.

I tak w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w Uroczystość Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata, o godzinie 11.30 rozpoczęła się główna Msza Święta, sprawowana przez księdza Jerzego Kraśnickiego, dyrektora MIVA Polska, zastępcę Krajowego Duszpasterza Kierowców. Na początku Eucharystii zapalone i wniesione zostało „światło nadziei” jako znak modlitwy i upamiętnienia wszystkich ofiar wypadków, odmówiona została również specjalna modlitwa za ofiary wypadków – wszystko odbywało się w duchu zadumy i refleksji nad ogromnym, często niedocenianym darem, jakim jest życie. W trakcie homilii nawiązującej przede wszystkim do niedzielnych czytań mszalnych mogliśmy usłyszeć statystyki dotyczące liczby wypadków na polskich drogach, uświadomić sobie, że pod każdą podawaną cyfrą kryje się zawsze życie danej osoby i często dramat rodzin, które w sposób nagły utraciły swych bliskich. Następnie ksiądz celebrans wskazał na potrzebę promowania kultury bezpieczeństwa na drogach, na przykazanie miłości, które powinno być główną wytyczną naszej codzienności. Zostały przedstawione działania statutowe organizacji MIVA Polska, która rozpoczęła swoją działalność od roku 2000 jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Natomiast od 2012 roku prowadzi coroczną akcję „Ratujemy życie – Misyjny Ambulans” połączoną z kampanią „Bądź widoczny na drodze – Odblaski Życia”.

Wszyscy wierni po każdej Mszy Świętej mogli porozmawiać z pracownikami MIVA Polska, jak również wspomóc zakup misyjnych ambulansów dla ośrodków zdrowia w Kamerunie i w Boliwii.

Dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób centralne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych miały wspaniały i wielowymiarowy przebieg.

Bezpośrednią kontynuacją wydarzenia będzie promocja „Odblasków Życia” wśród uczniów naszej Szkoły połączona z przygotowaną audycją tematyczną oraz prezentacja wystawy edukacyjnej „Bezpieczny na drodze”.


Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?

Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.

...
Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy za czynny udział w ulepszaniu portalu.