Technik mechanik
Kwalifikacje wyróżnione w zawodzie
MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających,
MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń.
Cele i efekty kształcenia, zdobywana wiedza i umiejętności
CELE KSZTAŁCENIA
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik mechanik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
1)w zakresie kwalifikacji MEC.05.Użytkowanie obrabiarek skrawających:
a)przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki,
b)wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z dokumentacją
technologiczną,
c)wykonywania obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z dokumentacją technologiczną;
2)w zakresie kwalifikacji MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń:
a)organizowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń,
b)nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń.
W trakcie nauki kwalifikacji MEC.05. uczeń, w szczególności, nabywa następujące umiejętności w zakresie:
1. Sporządzania szkiców i rysunków technicznych zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami w tym również z wykorzystaniem programów komputerowych.
2. Posługiwania się dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń, a zwłaszcza w zakresie budowy, użytkowania i obsługi maszyn i urządzeń.
3. Rozpoznawania, opisywania zastosowania i działania oraz współzależności układów mechatronicznych konwencjonalnych.
4. Rozróżniania rodzajów obróbki skrawaniem, zadań obróbkowych oraz zakresu prac wykonywanych na obrabiarkach skrawających.
5. Wykonywania operacji obróbczych na tokarkach, frezarkach, szlifierkach i wiertarkach konwencjonalnych zgodnie z dokumentacją technologiczną.
6. Kontroli i pomiarów detali obrabianych zgodnie z dokumentacją technologiczną.
7. Budowy i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC.
8. Odczytywania i interpretacji informacji występujących w programach obróbki i układach sterowania obrabiarek skrawających CNC.
9. Korzystania z kodu języka programowania do pisania i edycji programów obróbki.
10. Wykonywania operacji obróbczych na tokarce, frezarce, pionowym centrum obróbczym i ploterach CNC.
11. Obsługi i przygotowania do pracy obrabiarek CNC.
Ponadto, w procesie kształcenia teoretycznego jak i praktycznego uczeń poznaje język obcy zawodowy ( język angielski), zasady bhp podczas pracy na stanowiskach obróbczych oraz doskonali kompetencje społeczne i personalne ukierunkowane na pracę w zespole, planowania wykonywanych zadań, komunikacji interpersonalnej itp.
Egzamin zawodowy zdaje po trzecim roku nauki składający się z dwóch części –pisemnej w formie testu oraz praktycznej polegającej na wykonaniu za pomocą obrabiarki konwencjonalnej i CNC zgodnie z dokumentacją techniczna detalu opisanego w zadaniu egzaminacyjnym.
Po uzyskaniu certyfikatu ( świadectwa) w kwalifikacji MEC.05 zdobywa uprawnienia do wykonywania zawodu operator obrabiarek skrawających.
W trakcie nauki kwalifikacji MEC.09.Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń uczeń, w szczególności, nabywa następujące umiejętności w zakresie:
1. Planowania procesu technologicznego obróbki części maszyn i urządzeń w szczególności doboru obróbki ubytkowej, doboru maszyn, urządzeń i narzędzi oraz kolejności operacji wykorzystywanych w procesie technologicznym.
2. Przygotowywania dokumentacji technologicznej z wykorzystaniem programów komputerowego wspomagania planowania procesu technologicznego.
3. Planowania procesu technologicznego montażu i demontażu maszyn i urządzeń.
4. Szacowania kosztów wytwarzania wyrobów,
5. Kontroli i analizy parametrów jakościowych procesów wytwarzania oraz przebiegu prac na danym stanowisku, wydajności procesu produkcji i jakości wyrobów.
6. Kontroli stanu technicznego maszyn , urządzeń i narzędzi oraz określania zakresu i terminu przeglądów i napraw.
7. Zarządzania gospodarką materiałową oraz odpadami i sporządzania dokumentacji sprawozdawczej z produkcji.
Ponadto, w procesie kształcenia teoretycznego jak i praktycznego uczeń poznaje zasady organizacji pracy małych zespołów, kierowania i oceny wykonania przydzielonych zadań.
Egzamin zawodowy zdaje po czwartym roku nauki składający się z dwóch części –pisemnej w formie testu oraz praktycznej polegającej na zaplanowaniu procesu produkcji części maszyn, urządzeń i narzędzi z wykorzystaniem programów komputerowych.
Po uzyskaniu certyfikatu ( świadectwa) w kwalifikacji MEC.09 i ukończeniu szkoły średniej otrzymuje dyplom uprawniający do wykonywania zawodu Technik mechanik.
Możliwości zatrudnienia
Po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych miejscem pracy technika mechanika są zakłady wytwarzające części maszyn i urządzeń z wykorzystaniem obróbki skrawaniem na stanowiskach produkcyjnych i obsługi obrabiarek w tym CNC oraz ploterów, pras i wycinarek. W działach planowania i kontroli jakości produkcji oraz w działach utrzymania ruchu. Na stanowiskach, brygadzisty, kierownika działu obróbki mechanicznej. Warsztatach naprawczych maszyn i urządzeń branży mechanicznej i motoryzacyjnej. Technik mechanik może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i usług.
Możliwości kontynuacji nauki i podnoszenia kwalifikacji
Absolwent może kontynuować nauke na wyższych studiach politechnicznych w zakresie budowy maszyn, Mechatroniki lub innych. Moze też stale podnosić i uzupełniać kwalifikacje na bezpłatnych kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.
...
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy za czynny udział w ulepszaniu portalu.