Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
OFERTA DYDAKTYCZNA
Technikum Specjalne nr 1 dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących funkcjonuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.
Technikum nr 1 kształci w zawodach:
- technik turystyki na obszarach wiejskich - w zakresie rozszerzonym realizowana jest geografia
- technik fotografii i multimediów - w zakresie rozszerzonym realizowana jest informatyka
Ponadto uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych: „Kreatywność zawodowa” oraz „Małe formy filmowe”, a także poznawać i doskonalić Polski Język Migowy.
Językiem obcym nauczanym w placówce jest język angielski.
W Ośrodku działa również Szkoła Podstawowa nr 55 z Oddziałami Przedszkolnymi. Dla dzieci młodszych organizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka z wadą słuchu.
Co nas wyróżnia?
Oferta Technikum nr 1 jest skierowana do uczniów z niepełnosprawnością słuchową a nauka w nim wymaga orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jesteśmy jedyną w Polsce szkołą dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących, kształcącą w zawodzie technik turystyki na obszarach wiejskich na poziomie technikum. Nasi uczniowie zdobywają naukę w klasach ośmioosobowych, co zapewnia indywidualne podejście oraz podjęcie działań stosownie do potrzeb i możliwości każdego. Uczniom zapewniamy opiekę psychologa, pedagoga, logopedy i doradcy zawodowego. Uczniom mieszkającym poza Lublinem oferujemy zamieszkanie w internacie ze stołówką.
Od kilku lat w naszej placówce jest realizowany autorski program nauczania Polskiego Języka Migowego. Uczniowie uczestniczący w dodatkowych zajęciach z tego przedmiotu mają możliwość poznania nie tylko języka migowego ale również poznania i włączenia się w niepowtarzalną grupę kulturową społeczeństwa polskiego, a mianowicie Społeczność Głuchych.
Technikum może poszczycić się czołowymi miejscami w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Migowego oraz Ogólnopolskich Zawodach Matematycznych dla Uczniów Niesłyszących. Ponadto jeden z uczniów uzyskał stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Uczniom oferujemy bezpłatną opiekę stomatologiczną w szkolnym gabinecie stomatologicznym oraz opiekę pielęgniarki szkolnej. Ośrodek posiada na wyposażeniu sprzęt do likwidacji barier architektonicznych i umożliwia dostęp osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kadrę stanowią doświadczeni i wykwalifikowani nauczyciele, posługujący się językiem migowym.
Naszym uczniom proponujemy udział w różnych projektach i działaniach, dających możliwość rozwoju i samorealizacji: Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK, Zbieram to w szkole, Szlachetna Paczka, Pomoc Polakom na Wschodzie, Zakrętki dla Hospicjum i in.
Uczniowie rozwijają talenty i zainteresowania w konkursach i przeglądach artystycznych, imprezach kulturalnych i sportowych, organizowanych przez szkołę we współpracy ze środowiskiem lokalnym (Młodzieżowe Domy Kultury, Polski Związek Głuchych, Teatr NN, Klub Sportowy „Spartan”)
Przywiązujemy też dużą wagę do wychowania patriotycznego uczniów przez udział
w uroczystościach szkolnych, warsztatach Instytutu Pamięci Narodowej, opiekę nad grobami żołnierzy.
Nasza szkoła jest kameralna, bezpieczna, ma wyjątkową atmosferę!
Realizowane projekty
„Lublin stawia na zawodowców” projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany w latach 2018-2020.
Celem projektu jest podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego, w wyniku którego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie uczniów na lokalnym i regionalnym rynku pracy po zakończeniu przez nich procesu kształcenia , jak również zwiększenie współpracy z pracodawcami szkół zawodowych prowadzonych przez Miasto Lublin poprzez stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy uczniem-szkołą-pracodawcą-organem prowadzącym.
Działania realizowane w projekcie:
1. Organizacja staży zawodowych dla uczniów,
2. Doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych:
- szkolenie florystyczne (I i II stopień),
- szkolenie z fotografii reklamowej z grafiką komputerową,
- szkolenie-pracownik gastronomii z modułem zdobienia potraw (I i II stopień),
- szkolenie -tworzenie stron www.
4. Organizacja zajęć specjalistycznych oraz wsparcie uczniów w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających szanse na rynku pracy:
- pracownik gastronomii z modułem zdobienia stołów i obsługą kasy fiskalnej,
- florysta z obsługą kasy fiskalnej,
- fotografia reklamowa z grafiką komputerową i z obsługą kasy fiskalnej,
- tworzenie stron www,
- światowy system dystrybucji i sprzedaży Amadeus,
- język migowy zawodowy.
5. Doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych oraz zakup materiałów dydaktycznych do realizacji zajęć.
Naszym uczniom dodatkowo proponujemy udział w różnych projektach i działaniach, dających możliwość rozwoju i samorealizacji: Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK, Zbieram to w szkole, Szlachetna Paczka, Pomoc Polakom na Wschodzie, Zakrętki dla Hospicjum i in.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
- turystyki
- rolniczą
- żywienia z salą konsumpcyjną
Pracownia turystyki wyposażona w:
− stanowisko komputerowe dla nauczyciela i uczniów podłączone do sieci lokalnej z dostępem do Internetu i pakietem programów biurowych,
− projektor multimedialny i tablicę interaktywną, tablicę szkolną i flipchart,
− mapy i atlasy geograficzne, przewodniki turystyczne, foldery, katalogi biur podróży, katalogi obiektów noclegowych, w tym gospodarstw agroturystycznych, cenniki usług, informatory, rozkłady jazdy różnych środków komunikacji, wzory umów cywilnoprawnych, wzory dokumentów stosowanych w turystyce, czasopisma i literaturę zawodową, kasa fiskalna, wzory kart i rachunków kredytowych.
Pracownia rolnicza wyposażona w:
− stanowisko komputerowe dla nauczyciela i uczniów podłączone do sieci lokalnej z dostępem do Internetu i pakietem programów biurowych,
− projektor multimedialny, tablicę szkolną,
okazy naturalne roślin, atlasy roślin, zwierząt, chorób, chwastów i szkodników, przekroje, modele i atrapy zwierząt gospodarskich, przekroje, instrukcje obsługi pojazdów i maszyn rolniczych, próbki: nasion, pasz, nawozów, środków ochrony roślin, wzory dokumentów, normy, katalogi, literaturę zawodową
- działka agrobiologiczna z sadem owocowym,
Pracownia żywienia z salą konsumpcyjną wyposażona w:
− stanowisko komputerowe dla nauczyciela podłączone do sieci lokalnej z dostępem do Internetu i pakietem programów biurowych,
− projektor multimedialny, tablicę szkolną,
- urządzenia i sprzęt kuchenny, meble kuchenne, zestawy naczyń kuchennych, surowce, przyprawy i produkty spożywcze, normy dotyczące żywienia zbiorowego, stoły i krzesła, bieliznę i zastawę stołową, elementy dekoracyjne, literaturę zawodowa, zbiory przepisów kulinarnych, instrukcje obsługi urządzeń i sprzętu kuchennego, odzież ochronną.
Na terenie Ośrodka znajduje się działka agrobiologiczna służąca do zajęć praktycznych, na której uczniowie zajmują się uprawą warzyw, owoców, ziół
i kwiatów.
Do dyspozycji uczniów szkoła oferuje pracownie językowe, komputerowe, przedmiotowe, oraz świetlice do nauki własnej, i zajęć pozalekcyjnych.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik turystyki na obszarach wiejskich to nowoczesny zawód poszukiwany coraz bardziej na rynku pracy z uwagi na dynamiczny rozwój turystyki, wzrost zainteresowania wypoczynkiem na obszarach wiejskich oraz zakupem produktów z gospodarstw agroturystycznych.
Ukończenie naszego technikum daje absolwentowi uprawnienia rolnicze niezbędne do zakupu ziemi lub przejęcia gospodarstwa rolnego oraz ubieganie się o dofinansowanie z wielu programów wsparcia w ramach Funduszy Europejskich, w tym Programu „Rozwój Obszarów Wiejskich” (m.in. Premie dla młodych rolników, Wsparcie dla rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki)
Absolwent naszego technikum potrafi m.in.:- przygotować i realizować imprezy i usługi turystyczne z uwzględnieniem specyfiki obszarów wiejskich;
- sprzedawać produkty turystyczne i rolnicze z wykorzystaniem instrumentów marketingu;
- rozliczać imprezy i usługi turystyczne;
- udzielać informacji turystycznej;
- organizować i prowadzić gospodarstwo rolne z uwzględnieniem produkcji roślinnej i zwierzęcej;
- przystosować gospodarstwo rolne do działalności agroturystycznej;
- organizować pobyt gości świadcząc usługi turystyczne;
- udzielić pierwszej pomocy;
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz wymagań ergonomii w turystyce i rolnictwie.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie nauki uczniowie realizują następujące przedmioty zawodowe w formie zajęć teoretycznych i praktycznych:
Dla kwalifikacji HGT.09. Prowadzenie działalności turystycznej na obszarach wiejskich są to:
1. Organizacja turystyki na obszarach wiejskich
2. Obsługa ruchu turystycznego
3. Geografia turystyczna
4. Ekonomia i zarządzanie
5. Język angielski zawodowyDla kwalifikacji HGT.10. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego są to:
1. Produkcja roślinna
2. Produkcja zwierzęca
3. Usługi żywieniowe
4. Usługi noclegowe
5. Język angielski zawodowyObydwie kwalifikacje kończą się egzaminem zawodowym, składającym się z części pisemnej (test) i praktycznej (dokumentacja). Pozytywny wynik uzyskuje się: z części pisemnej – co najmniej 50% punktów; z części praktycznej – co najmniej 75% punktów.
Egzamin z kwalifikacji Prowadzenie działalności turystycznej na obszarach wiejskich sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu:
1. Przygotowania i sprzedaży imprez i usług turystycznych
2. Realizowania imprez i usług turystycznych
3. Rozliczanie imprez i usług turystycznychEgzamin z kwalifikacji Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu:
1. Prowadzenia produkcji w gospodarstwie rolnym
2. Dostosowania gospodarstwa do działalności agroturystycznej
3. Obsługi klienta w gospodarstwie agroturystycznymUczniowie kształcący się w zawodzie technik turystyki na obszarach wiejskich (515205), w technikum 5-letnim, przystępują do egzaminu zawodowego:
z kwalifikacji HGT.09 Prowadzenie działalności turystycznej na obszarach wiejskich - na zakończenie klasy trzeciej,
z kwalifikacji HGT.10 Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego - w semestrze pierwszym klasy piątej
W Technikum nr 1 językiem obcym zawodowym jest język angielski, dzięki któremu uczniowie mają możliwość opanować specjalistyczne słownictwo z branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej.
W zakresie rozszerzonym realizowana jest geografia. Ponadto uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych „Kreatywność zawodowa” oraz poznawać i doskonalić Polski Język Migowy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Na realizację praktyk zawodowych w zawodzie technik turystyki na obszarach wiejskich przeznaczonych jest 8 tygodni (280 godzin). Praktyki są przeprowadzane w klasie drugiej (3 tygodnie), trzeciej (2 tygodnie) i czwartej (3 tygodnie). Podczas praktyk uczniowie:
1. Nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie organizacji imprezy turystycznej, zastosowania instrumentów marketingu, obsługi systemów rezerwacyjnych oraz organizacji usług noclegowych, żywieniowych i rekreacyjnych.
2. Poznają przepisy prawa dotyczące działalności gospodarstwa rolnego i agroturystycznego.
3. Nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie organizacji produkcji roślinnej i zwierzęcej
Miejscem realizacji praktyk są gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa rolne, hotele i biura podróży, zapewniające rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Praktyki organizuje szkoła, zapewniając opiekę surdopedagoga.
Szkoła posiada autobus, którym praktykanci są dowożeni do miejsc odbywania praktyki.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik fotografii i multimediów jest zawodem zajmującym się rejestrowaniem, obróbką, powielaniem i publikowaniem obrazów z wykorzystaniem dostępnych technik i nośników obrazu, wykonywaniem projektów graficznych i multimedialnych. Wykonuje zdjęcia do dokumentów, okolicznościowe, portretowe, reklamowe czy reportażowe. Rejestruje i przygotowuje materiały cyfrowe do publikacji w mediach, wykonuje i publikuje internetowe projekty multimedialne.Technik fotografii i multimediów wykorzystuje w swojej pracy sprzęt analogowy lub cyfrowy o różnym stopniu zaawansowania technicznego. Obecnie funkcjonuje wiele małych i średnich firm fotograficznych. Rynek pracy poszukuje wykwalifikowanych pracowników, wykonujących z zaangażowaniem i fachowością zadania zawodowe z zakresu tworzenia fotografii i projektów multimedialnych.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe teoretyczne:
-
Bezpieczeństwo i higiena pracy,
-
Język angielski zawodowy
-
Podstawy fotografii
-
Podstawy obróbki i publikacji obrazu
-
Podstawy rejestracji obrazu
-
Projekty graficzne i multimedialne
-
Cyfrowe technologie multimedialne
Przedmioty zawodowe organizowane w formie zajęć praktycznych:
-
Obróbka i publikacja obrazu
-
Rejestracja obrazu
-
Przygotowanie materiałów cyfrowych,
-
Pracownia multimedialna.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa obejmuje działy, które zawierają podstawowe treści z zakresu: realizacji prac fotograficznych i realizacji projektów multimedialnych. Miejsce realizacji praktyk zawodowych: zakłady fotograficzne, studia graficzne, studia reklamowe, redakcje czasopism, redakcje wydawnictw, podmioty świadczące usługi public relations i inne podmioty wykorzystujące techniki fotograficzne oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodzie.
Na realizację praktyk zawodowych przeznaczonych jest 8 tygodni (280 godzin). Praktyki są przeprowadzane w klasie drugiej (3 tygodnie), trzeciej (2 tygodnie) i czwartej (3 tygodnie).
Przejdź do strony zawodu -
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
W ramach współpracy z pracodawcami szkoła organizuje wycieczki szkoleniowo-dydaktyczne, warsztaty, praktyki i staże zawodowe. Są to: Gospodarstwa Rolne, Gospodarstwa Sadownicze, Gospodarstwa Agroturystyczne, Gospodarstwa Szklarniowe, Gospodarstwa Szkółkarskie, Hotele, Agencje Turystyczne, Biura Podróży, Oraz Ogrody Botaniczne, Stowarzyszenia Turystyczne, Cukrownie, Mleczarnie.
John Paul II Special Care and Education Centre for Children and Young People with Hearing Disabilities
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
John Paul II Special Care and Education Centre for Children and Young People with Hearing Disabilities, ul. H. Ordonówny 4, 20-328 Lublin
1. Schools making up the centre:
1st Special Technical Secondary School for the Deaf and Hard of Hearing – offers the following programmes:
– Rural tourism technician
55th Primary School for the Deaf and Hard of Hearing
2. Extracurricular activities:
– Professional creativity
– Polish Sign Language
3. Foreign languages: English
What makes us stand out?
For several years now, our school has been offering our own Polish Sign Language teaching programme. Students who take additional classes in this subject can not only learn the sign language, but also have the opportunity to learn more about and join a unique cultural sub-group of Polish society – the deaf society.
The school also prides itself on placing at the top of the Polish Sign Language Olympiad and the Polish Mathematical Competition for Deaf Students. In addition, one of the school's students has been granted the prestigious Prime Minister's Scholarship.
Implemented Projects
"Lublin stawia na zawodowców" (Lublin focuses on professionals) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2018 and 2020.
The goal of the project is to increase the effectiveness, quality and attractiveness of vocational education, offering students a higher chance of finding employment on the local and regional job market after graduation, in addition to establishing closer partnerships between employers and vocational schools operated by the City of Lublin via the development of a platform for exchanging information between students, schools, employers and the city authorities.
The project involved:
1. Organisation of internships for students
2. Vocational subject teaching skills improvement:
– florist course (levels I and II)
– photography for advertising purposes with computer graphics
– catering employee with garnishing (levels I and II)
– website development course
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– catering employee with table decoration and cash register operation
– florist with cash register operation
– photography for advertising purposes with computer graphics and cash register operation
– website development
– Amadeus global distribution and sales system
– specialist sign language
5. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories and purchasing of educational materials used in teaching classes.
Our students can also take part in various projects and activities which offer opportunities for development and self-realisation: Young people's Mini-enterprise, School Tourism and Exploration Club, I collect this in school, Noble Gift, Helping Poles in the East, Bottle Caps for the Hospice etc.
Infrastructure
– tourism workshop
– agriculture workshop
– nutrition workshop with a dining room
The Centre also has its own growing plot used in practical classes where students can cultivate a variety of fruits and vegetables, herbs and flowers.
Our students also have access to language and computer laboratories, as well as classrooms dedicated for other subjects, in addition to rooms for self-study and other extracurricular activities.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Vocational examinations:
HGT.09. – near the end of the 2nd semester of the 3rd grade
HGT.10. – near the end of the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- rural tourism organisation
- tourist traffic management
- tourism geography
- economics and management
- plant production
- animal production
- food services
- accommodation services
Advanced level subjects: computer science
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Technik fotografii i multimediów jest zawodem zajmującym się rejestrowaniem, obróbką, powielaniem i publikowaniem obrazów z wykorzystaniem dostępnych technik i nośników obrazu, wykonywaniem projektów graficznych i multimedialnych. Wykonuje zdjęcia do dokumentów, okolicznościowe, portretowe, reklamowe czy reportażowe. Rejestruje i przygotowuje materiały cyfrowe do publikacji w mediach, wykonuje i publikuje internetowe projekty multimedialne.Technik fotografii i multimediów wykorzystuje w swojej pracy sprzęt analogowy lub cyfrowy o różnym stopniu zaawansowania technicznego. Obecnie funkcjonuje wiele małych i średnich firm fotograficznych. Rynek pracy poszukuje wykwalifikowanych pracowników, wykonujących z zaangażowaniem i fachowością zadania zawodowe z zakresu tworzenia fotografii i projektów multimedialnych.
What will you learn with us?
Przedmioty zawodowe teoretyczne:
-
Bezpieczeństwo i higiena pracy,
-
Język angielski zawodowy
-
Podstawy fotografii
-
Podstawy obróbki i publikacji obrazu
-
Podstawy rejestracji obrazu
-
Projekty graficzne i multimedialne
-
Cyfrowe technologie multimedialne
Przedmioty zawodowe organizowane w formie zajęć praktycznych:
-
Obróbka i publikacja obrazu
-
Rejestracja obrazu
-
Przygotowanie materiałów cyfrowych,
-
Pracownia multimedialna.
Work placement schedule
Praktyka zawodowa obejmuje działy, które zawierają podstawowe treści z zakresu: realizacji prac fotograficznych i realizacji projektów multimedialnych. Miejsce realizacji praktyk zawodowych: zakłady fotograficzne, studia graficzne, studia reklamowe, redakcje czasopism, redakcje wydawnictw, podmioty świadczące usługi public relations i inne podmioty wykorzystujące techniki fotograficzne oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodzie.
Na realizację praktyk zawodowych przeznaczonych jest 8 tygodni (280 godzin). Praktyki są przeprowadzane w klasie drugiej (3 tygodnie), trzeciej (2 tygodnie) i czwartej (3 tygodnie).
Go to profession -
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
W ramach współpracy z pracodawcami szkoła organizuje wycieczki szkoleniowo-dydaktyczne, warsztaty, praktyki i staże zawodowe. Są to: Gospodarstwa Rolne, Gospodarstwa Sadownicze, Gospodarstwa Agroturystyczne, Gospodarstwa Szklarniowe, Gospodarstwa Szkółkarskie, Hotele, Agencje Turystyczne, Biura Podróży, Oraz Ogrody Botaniczne, Stowarzyszenia Turystyczne, Cukrownie, Mleczarnie.
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.