Technik organizacji turystyki
Kwalifikacje wyróżnione w zawodzie
HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych
HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych
Cele i efekty kształcenia, zdobywana wiedza i umiejętności
Technik organizacji turystyki jest przygotowany do samodzielnego opracowywania programów turystycznych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu geografii turystycznej. W trakcie nauki uczeń nabywa umiejętności: planowania, przeprowadzania kalkulacji kosztów, sprzedaży, rozliczania oraz zamawiania imprez i usług turystycznych. Technik organizacji turystyki opracowuje informację turystyczną. Prowadzi obsługę klientów korzystających z usług turystycznych. Przyjmuje zlecenia od klientów i czuwa nad ich realizacją. Posługuje się językiem obcym zawodowym w zakresie wykonywania zadań zawodowych.
Dobiera usługi turystyczne w zależności od potrzeb klientów. Organizuje działania marketingowe w procesie sprzedaży imprez i usług turystycznych. Podczas wykonywania zadań zawodowych stosuje przepisy prawa. Używa oprogramowania komputerowego stosowanego do zamówień i rezerwacji w turystyce.
Posiada kompetencje personalne i społeczne niezbędne do wykonywania zawodu, takie jak: kultura i etyka zawodowa, komunikacja interpersonalna. Radzi sobie ze stresem, jest kreatywny i otwarty. Potrafi planować swoją pracę, negocjować warunki porozumień, współpracować w zespole.
Możliwości zatrudnienia
Technik organizacji turystyki może pracować jako: specjalista do spraw turystyki, specjalista do spraw sprzedaży i obsługi branży turystycznej, organizator imprez, organizator kongresów i konferencji, rezydent biura podróży, animator czasu wolnego, pracownik informacji turystycznej, w organach administracji samorządowej zajmujących się organizacją i promocją turystyki. Wykształcenie zdobyte na tym kierunku daje również podstawy do pracy w obiektach hotelowych.
Absolwent kierunku może pracować w biurach podróży, ośrodkach informacji turystycznej, domach wczasowych, w organach administracji samorządowej związanych z turystyką w Polsce i krajach Unii Europejskiej, może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych.
Możliwości kontynuacji nauki i podnoszenia kwalifikacji
Absolwent kierunku technik organizacji turystyki może kontynuować naukę na następujących kierunkach: Agroturystyka, Gastronomia i hotelarstwo, Ekonomia, Logistyka, Turystyka i rekreacja, Zarządzanie i marketing.
Szkoły kształcące w tym zawodzie
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.
...
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy za czynny udział w ulepszaniu portalu.