Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
W skład Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie wchodzą:
Technikum Gastronomiczno – Hotelarskie
Branżowa Szkoła Gastronomiczna I stopnia
XXIV Liceum Ogólnokształcące
Nauczane zawody:
Technikum Gastronomiczno – Hotelarskie
- Technik żywienia i usług gastronomicznych
- Technik hotelarstwa
- Technik organizacji turystyki
Branżowa Szkoła Gastronomiczna I stopnia
- Kucharz
Języki obce nauczane w szkole: język angielski i drugi język do wyboru przez ucznia: język hiszpański / język niemiecki.
Zajęcia dodatkowe: (z kształcenia ogólnego oraz wspólne dla kilku zawodów)
- Zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego z matematyki
- Zajęcia dodatkowe dla wszystkich chętnych uczniów.
- Klub Poligloty - Zajęcia dla uczniów chcących rozwijać umiejętności i sprawność w zakresie języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Cykliczne spotkania członków klubu to niezwykła, pełna wrażeń podróż kulturowa, pozwalająca odkryć tajemnice i osobliwości innych krajów. Klub stwarza możliwości pełniejszego przygotowania do egzaminów maturalnych i zawodowych.
- Szkolny chór Sensorium - Zajęcia dla uczniów z pasją śpiewania chcących rozwijać swoje zainteresowania artystyczne. Chór uczestniczy w projekcie Śpiewająca Polska, koncertuje z innymi lubelskimi chórami oraz znanymi artystami, występuje w wielu oraz towarzyszy nam podczas szkolnych uroczystości.
Co nas wyróżnia?
Osiągnięcia szkoły, uczniów
Technikum Gastronomiczno – Hotelarskie jest w czołówce najlepszych techników w Polsce. Od wielu lat szczyci się tytułem ,,Złotej Szkoły. W roku 2020 w Ogólnopolskim w Rankingu Perspektyw 2020 zajęło ósme miejsce w Polsce, drugie miejsce w województwie lubelskim. Technikum znalazło się także w elitarnym gronie 100 najlepszych Szkół Olimpijskich w Polsce.
Uczniowie Technikum Gastronomiczno – Hotelarskiego zdobywają zaszczytne tytuły na olimpiadach i konkursach zawodowych. W roku szkolnym 2018/19 14 uczniów uzyskało tytuł laureata lub finalisty w olimpiadach: Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu, Olimpiadzie Wiedzy o Żywności, Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, Olimpiadzie Wiedzy o Mleczarstwie, Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce oraz Ogólnopolskim Turnieju Kucharskim.
Nasi uczniowie to m.in.: stypendyści za najwyższe wyniki w nauce: Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach “Lubelskiej Kuźni Talentów.
Poza sukcesami w przedmiotach zawodowych uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnopolskich konkursach z przedmiotów ogólnokształcących, konkursach artystycznych m. in.: „Jesienne Debiuty Poetyckie”, „Labirynt Wyobraźni”, “7 Talent”.
Innowacje, inicjatywy, specyfika
Kadra pedagogiczna
Zespół złożony z ludzi twórczych, ambitnych, lubiących swoją pracę, inwestujących w swój rozwój z myślą o uczniach. Mający doświadczenie we współpracy z rodzicami i środowiskiem ucznia. Otwartych na potrzeby współczesnego świata.
Szkoła to MY – działamy samorządnie.
W naszym Samorządzie Uczniowskim głównymi bohaterami są uczniowie. Na sukces samorządu pracuje cała szkoła – każdy uczeń ma możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań, projektów. Fundamentem samorządności w naszej szkole jest aktywna współpraca z samorządami klasowymi. Aktywność samorządu to nie tylko działanie na rzecz szkoły, ale współpraca z wieloma instytucjami z zewnątrz. Od lat naszym sojusznikiem w działaniach jest Młodzieżowa Rada Miasta Lublin. Wspieramy papieską Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Zaprzyjaźniliśmy się z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy. Pomysłów na działania jest tak wiele, jak wielu jest uczniów w szkole. Każdy jest dobry i zazwyczaj możliwy do realizacji. Jedyną granicą jest kreatywność i zaangażowanie naszych uczniów. Dołącz do naszej drużyny!
Jesteśmy na bieżąco z trendami w branży.
Wyjeżdżamy na Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA®. W roku 2020 byliśmy w Krakowie oraz w Grune Woche oraz na Międzynarodowych Targach Żywności w Berlinie. Na targach uczestniczymy w pokazach kulinarnych, spotkaniach z ekspertami z branży oraz poznajemy trendy i wyzwania branży hotelarsko- gastronomicznej.
Organizujemy wycieczki zawodoznawcze, do restauracji, hoteli i biur podróży, których celem jest zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem obiektów, takich m.in.: Król Kazimierz****, Pensjonat Kazimierski*** w Kazimierzu Dolnym; “Uzdrowisko Nałęczów” w Nałęczowie; Hotel: Victoria***, Europa****, IBB Grand Hotel Lublinianka****, Vanilla***, Mercure*** w Lublinie; Inbetween Hotel w Jastkowie. W hotelu Hampton by Hilton poznajemy organizację pracy w hotelu międzynarodowej sieci.
W zawodzie technik organizacji turystyki odbywają się wycieczki przedmiotowe, których celem jest przygotowanie się do pilotażu i przewodnictwa miejskiego z wykorzystaniem nowoczesnego środka łączności, jakim jest system tour guide. Organizujemy wycieczki zagraniczne do Niemiec, Budapesztu, Wiednia i Bratysławy lub krajowe np. edukacyjno-szkoleniowa po Górach Świętokrzyskich i Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Angażujemy się w projekty
A wśród nich najciekawsze:
Projekt społeczny: „Trochę mniej...” w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii.
Co jest jego celem? Pokazanie, co możemy zrobić dla Naszej planety! Mówimy o ekologii, pokazujemy jak żyć bardziej eko. Projekt został doceniony - jesteśmy w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii.
Zwyczajni Nadzwyczajni
Klub Nadzwyczajnych, to forum spotkań dla każdego, kto ma pasje, hobby, ciekawe, a często rzadko spotykane zainteresowania szkolne i prywatne. Uczniowie spotykają się, opowiadają o tym, co dla niech ważne. Każdy Nadzwyczajny Uczeń ma swoje miejsce, gdzie opisane są jego osiągniecia.
Elsner TV
Szkolna inicjatywa uczniów zainteresowanych fotografią i uwiecznianiem ludzi, zdarzeń i ciekawych sytuacji na kadrze filmowym.
Wspieramy w planowaniu kariery zawodowej – profesjonalne doradztwo zawodowe.
Od 10 lat działa Szkolny Ośrodek Kariery, który prowadzi doradca zawodowy zatrudniony na etat. To miejsce, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę o sobie i nabywają umiejętności odnalezienia swojego miejsca w życiu zawodowym. Celem działalności Szok - u jest przygotowanie młodego człowieka do wyboru dalszej drogi edukacyjnej, zgodnej z jego predyspozycjami i możliwościami, do poruszania się po rynku pracy oraz świadomego planowania własnej kariery zawodowej. To miejsce dla każdego ucznia, który chce włączyć się w promocję szkoły poprzez organizację targów, dni otwartych, warsztatów zawodoznawczych. Od 10 lat współorganizujemy Festyn Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych.
Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym
Od 2018 roku, dzięki umowie partnerskiej z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, uczniowie mają możliwość uczestnictwa w wykładach i zajęciach prowadzonych przez wykładowców, wydarzeniach i imprezach organizowanych w uczelni, dniach otwartych uczelni. W ramach współpracy uczniowie klas technikum m.in.: wzięli udział w sesji szkoleniowej przygotowanej przez Zakład Dietetyki Klinicznej „Prewencja kardiologiczna i techniki manipulacji w reklamach żywności”.
Organizujemy olimpiady
W naszej szkole odbywa się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, dla Uczestników z liceów i techników województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. W 2018 roku wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespołem Szkół nr 6 im. Gen. J. Sowińskiego w Szczecinie organizowaliśmy etap centralny XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z całej Polski.
Skutecznie pomagamy innym - wolontariat
Odpowiedzią na chęć zaangażowania się uczniów w bezinteresowną pomoc innym jest działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza. Nasi wolontariusze wiedzą, że człowiek nigdy nie jest tak ubogi, aby nie mógł dzielić się z innymi. Stąd też chętnie dzielimy się swoim czasem, zaangażowaniem, troską o słabszych, chorych, samotnych. Naszych uczniów spotkasz w lokalnym sklepie podczas zbiórki żywności, na ulicach Lublina kwestujących z puszką na rzecz lubelskich hospicjów, w zaułkach Starego Miasta przygotowujących Wigilię dla ubogich lub w salach szkolnych, przygotowujących paczki świąteczno – noworoczne w ramach akcji Polacy – Rodakom. Wierzymy, że dawanie wzbogaca. Podczas finału konkursu "Miej serce i patrz w serce", wyróżniono najbardziej zaangażowanych uczniów i nauczycieli w życie szkoły lub innego środowiska społecznego. Szkolny Klubu Wolontariusza został Liderem Społecznym Województwa Lubelskiego.
W pracy inspirujemy się myślą i słowem Naszego Patrona Jana Pawła II
Priorytetem szkoły jest zapewnienie uczniom wszechstronnego rozwoju, którego cele wychowawcze precyzuje Program Wychowawczo-Profilaktyczny oparty na uniwersalnych wartościach zawartych w nauczaniu patrona szkoły, Jana Pawła II. Rozwój młodego człowieka to rozwój jednostki postrzeganej holistycznie, a więc dbałość o rozwój intelektualny, ale także uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka.
W każdym roku szkolnym, w pracy wychowawczej inspirujemy się myślą przewodnią Jana Pawła II, wybraną przez uczniów i nauczycieli. Praca z mottem to szereg ciekawych projektów klasowych, filmów, prezentacji, konkursów.
Do ważnych działań szkolnych należy także Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II, który cieszy się zainteresowaniem grup teatralnych z całej Polski.
Szkoła należy do Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce, uczniowie klas I uczestniczą w Pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę. Tradycją szkoły są także wyjazdy na grób Jana Pawła II w Watykanie, połączone ze zwiedzaniem Włoch.
Rozwijamy pasje czytelnicze
Nasza biblioteka wychodzi naprzeciw wymaganiom, oczekiwaniom i potrzebom czytelników. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, organizuje akcje popularyzujące czytelnictwo, konkursy, wystawy, spotkania. Włącza się również w ogólnopolskie kampanie. Bogaty księgozbiór liczy ponad 30 tysięcy pozycji książkowych, który spełnia oczekiwania czytelników, stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych, zawodowych, olimpiad i konkursów. Dzięki dwukrotnemu udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa mamy ponad 1500 nowych tytułów książek. W naszej bibliotece nie ma czasu na nudę. Sprzyjająca atmosfera sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.
Realizowane projekty
Szkoła od lat realizuje projekty współfinasowane ze środków Unii Europejskiej.
Aktualnie realizujemy akredytowany projekt „Profesjonalista w branży” w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe nr projektu 2023-1-PL01-KA121-VET-000118151 w ramach programu Erasmus+
Cele projektu:
• Doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli zawodu w oparciu o poznanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz uaktualnienie programów nauczania przedmiotów zawodowych
• Rozwój kompetencji zawodowych uczniów: przyrost wiedzy, nabycie nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych
• Poznanie przez uczniów nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w firmach zagranicznych
• Zmiana nawyków zawodowych na pro-ekologiczne w oparciu o politykę zero-waste i zdrowe odżywianie
Partner 2023/2024 Greek Culture end Education Gecja, Nei Pori.
W ramach projektu organizowane są staże zawodowe dla uczniów TGH i BSG oraz szkolenie nauczycieli przedmiotów zawodowych.
W roku szkolnym 2022/2023 zrealizowano projekt dla osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego 2022-1-PL01-KA121-VET-000068324 w ramach programu Erasmus+
Cele projektu:
- Doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli zawodu w oparciu o poznanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz uaktuanienie programów nauczania przedmiotów zawodowych
- Rozwój kompetencji zawodowych uczniów: przyrost wiedzy, nabycie nowych doświadczeń i umiejetności zawodowych
- Poznanie przez uczniów nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w firmach zagranicznych
- Zmiana nawyków zawodowych na pro-ekologiczne w oparciu o politykę zero-waste i zdrowe odżywianie
Partnerzy 2022/2023: Europuente Spanish Project Partner, S. L. z siedzibą w Granadzie w Hiszpanii, WakeUp Projects Magic Sindirella Lda z siedziba w Faro w Portugaii
Projekty realizowane w latach ubiegłych:
Praktyka Młodego Europejczyka
Główny cel projektu to podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów w obszarze gastronomii, hotelarstwa i turystyki oraz doskonalenie języka obcego poprzez realizację staży zawodowych w Irlandii i Niemczech.
Beneficjentami projektu są uczniowie technikum i szkoły branżowej we wszystkich nauczanych zawodach. W ramach projektu młodzież bierze udział w warsztatach przygotowujących do staży zawodowych w Irlandii i w Niemczech. Staże trwają 2 tygodnie.
Staż zagraniczny kluczem do sukcesu zawodowego
Główne cele projektu to odbycie staży zawodowych w Hiszpanii, podniesienie poziomu wiedzy, wzrost kwalifikacji zawodowych, nauka języków obcych i kształcenie postawy otwartości na wielokulturowy i różnorodny świat. Projekt zakłada działania przygotowujące do mobilności w tym np.: warsztaty z przygotowania językowego, kulturowego i kulinarne z zakresu kuchni hiszpańskiej oraz współpracę z Wydziałem Iberystyki KUL. Beneficjentami projektu są uczniowie technikum kształcący się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych i technik obsługi turystycznej, którzy wyjadą na staże zawodowe do Hiszpanii.
Słoneczna Hiszpania i zielona Irlandia przystankiem na drodze zawodowej nowoczesnego Europejczyka
To projekt planowany do realizacji na lata 2020 – 2022. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji zawodowych i językowych jak również mobilności zawodowej uczniów oraz nauczycieli poprzez udział w stażach zagranicznych oraz podniesienie poziomu nauczania i implementacja nowoczesnych narzędzi i metod nauczania, a także nadanie europejskiego wymiaru szkole.
Beneficjentami projektu są uczniowie technikum we wszystkich nauczanych zawodach, którzy po odbyciu przygotowania językowo-kulturowego pojadą na dwutygodniowe staże do Hiszpanii i Irlandii.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Nasza szkoła to jedna najnowocześniejszych szkół w Lublinie, która obejmuje powierzchnię ponad 12000 m² wewnątrz budynku i ponad 6500 m² na zewnątrz. Sale lekcyjne (44) wyposażone są w komputery, sprzęt multimedialny, tablice interaktywne. Do dyspozycji uczniów są nowoczesne szatnie z szafkami.
Naszą dumą i miejscem na wszechstronny rozwój fizyczny wszystkich uczniów są obiekty sportowe. Posiadamy nowoczesne obiekty sportowe w szkole o łącznej powierzchni ponad 2500 m², w skład których wchodzą: hala sportowa z trybunami, sala gimnastyczna, lustrzana sala fitness, siłownia. Obiekty na zewnątrz obejmują boisko o powierzchni 2506 m²oraz 3 korty tenisowe, bieżnię, skocznię w wzwyż, skocznię w dal, rzutnię do pchnięcia kulą, ścianki do sguash. Uzupełnieniem bogatej obiektów jest profesjonalny sprzęt sportowy.
Uczniowie kształcący się w zawodach technik żywienia i kucharz mają do dyspozycji:
Studio gastronomiczne
To nowoczesna, wyposażona w profesjonalny sprzęt gastronomiczny pracowania do doskonalenia umiejętności kulinarnych uczniów. To takie miejsce, w którym prowadzone są zajęcia technologiczne, odbywają się spotkania z szefami kuchni w ramach Szkoły Mistrzów oraz przygotowania się do konkursów kulinarnych. Na wyposażenie studia składa się 6 stanowisk roboczych, wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt, taki jak: piece konwekcyjno – parowe, chłodnica szokowa, kuchnia indukcyjna, cyrkulator do gotowania sous –vide, grill, urządzeni do gotowania makaronu, frytownica.
Pracowanie technologiczne
To dwie nowocześnie wyposażone pracownie, w których realizowane są 5 lub 6 godzinne bloki zajęć z pracowni technologii gastronomicznej. To miejsce pracy indywidualnej ucznia na stanowisku wyposażonym w stół ze stali nierdzewnej wraz z kuchenką, piekarnikiem oraz umywalką. Oprócz tego uczniowie mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt gastronomiczny znajdujący się na salach oraz w pełni wyposażone zaplecza z naświetlarką jaj, zmywarką, pełną zastawa stołową i sprzętem gastronomicznym dostosowanym do procedur HACCP.
Warsztaty Szkolne Praktycznej Nauki Zawodu
Warsztaty to miejsce, gdzie realizowana jest praktyczna nauka zawodu, w formie 5 - 6 godzinnych zajęć praktycznych dla uczniów. W ramach tych zajęć uczniowie sporządzają posiłki zaplanowane wcześniej w menu oraz wydają je na salę konsumencką.
Warsztaty obejmują pracownie specjalistyczne, w tym pracownie obróbki wstępnej, produkcji obiadowej, ekspedycji potraw, produkcji garmażeryjnej, produkcji cukierniczej i deserów. Warsztaty prowadzą ogólnodostępną restaurację i sklepik szkolny. Restauracja serwuje potrawy tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni świata, w sklepiku można zakupić przekąski i dania garmażeryjne przygotowane przez uczniów.
Pracowania obsługi konsumenta
Pracownia to miejsce, gdzie odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie obsługi konsumenta dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i technik hotelarstwa. uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania czynności kelnerskich w warunkach rzeczywistych.
Na wyposażenie pracowni składa się profesjonalny sprzęty, tym np.: lada barowa, kredens barowy wraz z wyposażeniem barmańskim, stoły restauracyjne, wózki kelnerskie: do uzupełniania zastawy, do serwowania dań gorących, do flambirowania, witryna chłodzona, bielizna stołowa w szerokim asortymencie, zastawy stołowe porcelanowe, szklane, metalowe oraz elementy dekoracyjne stołu.
Ponadto w pracowni znajduje się biblioteczka zawodowa wyposażona w zestaw podręczników, czasopism branżowych, karty menu.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa mają do dyspozycji:
Pracownia hotelowa - pokój hotelowy ***
Pokój hotelowy wraz z wejściem recepcyjnym i łazienką to miejsce, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne w zakresie zawodu technik hotelarstwa. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu w warunkach rzeczywistych.
Na wyposażenie pokoju hotelowego składa się jego profesjonalne wyposażenie tj. 2 łóżka kontynentalne, które mogą być jako twin lub double, lampki nocne, biurko, krzesła, szafa, bagażnik, sejf, TV, minibar, telefon, elementy dekoracyjne. Pracownia posiada magazyn z profesjonalnym wózkiem hotelowym.
Bezpośrednio przy pokoju jest sala lekcyjna, gdzie odbywają się zajęcia teoretyczne.
Pracownia informatyczna ze specjalistycznym oprogramowaniem dla zawodu technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usługa gastronomicznych.
Pracowania informatyczna dysponuje programem hotelowym Chart oraz programem gastronomicznym GastroPOS, na których uczniowie wykonują praktyczne czynności związane z pobytem gości zarówno w hotelu jak i w restauracji - m.in.: przyjęcie rezerwacji, zameldowanie, rozliczenie pobytu gościa, wymeldowanie, złożenie zamówienia w restauracji. Programy te należą do najpopularniejszych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności hotelarskiej i gastronomicznej. Dzięki nim uczniowie nabywają praktyczną wiedzę, którą mogą wykorzystać na praktykach zawodowych w pracy zawodowej, w przyszłości.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji turystyki mają do dyspozycji:
Pracownia turystyczna
To miejsce, gdzie odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie obsługi klienta dla uczniów kształcących się w zawodzie technik organizacji turystyki. Młodzież nabywa tutaj wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu w warunkach rzeczywistych.
Na wyposażenie pracowni składają się: stanowisko do pracy pracownika biura podróży, komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, tablice informacyjne, autorskie katalogi turystyczne, gilotyna, czasopisma branżowe, mapy, plany, przewodniki.
Ponadto jako nieliczni dysponujemy nowoczesnym zestawem bezprzewodowym dla pilotów i przewodników (guard tour), który służy nam do profesjonalnego oprowadzania grup wycieczkowych.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
To zawód o charakterze usługowym dla uczniów lubiących gotować, komponować nowe dania łącząc różne surowce, obsługiwać gości w restauracji oraz uczniów zainteresowanych organizacją przyjęć okolicznościowych, eventów, żywieniem i dietetyką.
W trakcie nauki zawodu uczeń poznaje tajniki sztuki kulinarnej oraz umiejętności planowania i organizacji usług gastronomicznych. Mając na uwadze przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy kładziemy duży nacisk na praktyczną naukę zawodu realizowaną w pracowniach szkolnych, w tym pracowniach warsztatów szkolnych praktycznej nauki zawodu i praktyki zawodowe realizowane u pracodawców.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty w kwalifikacjach, egzaminy zawodowe
W pierwszej kwalifikacji HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań realizowane są następujące przedmioty: bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii, podstawy gastronomii, zasady żywienia człowieka, technologia gastronomiczna, pracownia technologii gastronomicznej, wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych.
Uczeń na lekcjach poznaje teoretycznie podstawy żywienia i gastronomii, zapoznaje się z zasadami bhp obowiązującymi w gastronomii, uczestniczy w procesie produkcji dań od przyjęcia surowców do magazynu przez proces technologiczny aż do ich wydania konsumentowi.
Egzamin zawodowy z pierwszej kwalifikacji odbędzie się w klasie III.W ramach drugiej kwalifikacji HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych realizowane są następujące przedmioty: planowanie żywienia człowieka i produkcji gastronomicznej, podstawy żywienia dietetycznego, usługi gastronomiczne i cateringowe, informatyka w gastronomii, pracownia planowania żywienia i organizacji gastronomii, pracownia usług i obsługi konsumenta.
Uczeń na lekcjach poznaje podstawowe zasady planowania żywienia różnych grup ludności, diety stosowane w chorobach i diety alternatywne. Uczy się planować, obsługiwać i rozliczać przyjęcia okolicznościowe.
Egzamin zawodowy z drugiej kwalifikacji odbędzie się w klasie IV.Język obcy zawodowy - język angielski
Uczeń poznaje i doskonali słownictwo branżowe, które stosuje w kontakcie z gościem/ klientem.Przedmiot realizowany na poziomie rozszerzonym – biologia
Dodatkowe umiejętności zawodowe (DUZ)
W klasie V realizowane są zajęcia kształcące dodatkowe umiejętności zawodowe (DUZ)
• Akademia kulinarna-sporządzanie i serwowanie nowych dań
• Barista - profesjonalne parzenie kawy
Celem tych zajęć jest stworzenie przestrzeni do komponowania nowych dań o wysublimowanym smaku i ich prezentacji na talerzu w nowoczesnym stylu oraz kształcenie umiejętności parzenia kawy, również metodami alternatywnymi. Dodatkowe umiejętności ułatwiają ułatwią start na rynku pracy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe stanowią integralną część procesu kształcenia. Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych wynosi 8 tygodni (280 godzin) - 4 tygodnie w klasie drugiej i 4 tygodnie w klasie trzeciej technikum.
Praktyki zawodowe u pracodawców mają na celu praktyczne zastosowanie i pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Szkoła współpracuje z najlepszymi pracodawcami w Lublinie, w branży gastronomicznej. Przedsiębiorcy chętnie przyjmują naszych uczniów na praktyki ze względu na wysoki prestiż szkoły w regionie.
Już podczas odbywania praktyk zawodowych nasi uczniowie nawiązują dobre kontakty z pracodawcami i po zakończeniu nauki są często chętnie przez nich zatrudniani.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
To zawód usługowy dla uczniów komunikatywnych, lubiących wyzwania, dostrzegających potrzeby drugiego człowieka.
W trakcie nauki zawodu uczeń nabywa wiedzę i umiejętności związane z kompleksową obsługą gościa od zakwaterowania w obiekcie hotelarskim, aż do wymeldowania. Mając na uwadze przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy kładziemy duży nacisk na praktyczną naukę zawodu realizowaną w pracowniach szkolnych i praktyki zawodowe realizowane u pracodawców.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty w kwalifikacjach, egzaminy zawodowe
W ramach pierwszej kwalifikacji HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie realizowane są następujące przedmioty: bezpieczeństwo i higiena pracy w hotelarstwie, podstawy hotelarstwa, organizacja pracy służby pięter, usługi żywieniowe w hotelarstwie, obsługa konsumenta, usługi dodatkowe w obiekcie hotelarskim, pracownia służby pięter, pracownia usług dodatkowych, pracownia obsługi konsumenta.
Uczeń na lekcjach poznaje zasady bhp obowiązujące w przedsiębiorstwie hotelarskim, zdobywa wiadomości dotyczące obiektów świadczących usługi hotelarskie, przygotowuje jednostki mieszkalne do przyjęcia i pobytu gości a także poznaje zasady przygotowania i podawania śniadań w hotelu.
Egzamin zawodowy z pierwszej kwalifikacji odbędzie się w klasie II.W ramach drugiej kwalifikacji HGT.06. Realizacja usług w recepcji realizowane są następujące przedmioty: rezerwacja usług hotelarskich, obsługa gości w recepcji, marketing w hotelarstwie, kultura zawodu, pracownia informatyczna w hotelarstwie, pracownia informatyczna w hotelarstwie, pracownia obsługi gościa w recepcji.
Uczeń na lekcjach w ramach drugiej kwalifikacji poznaje zasady rezerwacji usług hotelarskich i sposoby obsługi gościa w recepcji.
Egzamin zawodowy z drugiej kwalifikacji odbędzie się w klasie IV.Język obcy zawodowy - język angielski
Uczeń poznaje i doskonali słownictwo branżowe, które stosuje w kontakcie z gościem/ klientem.Przedmiot realizowany na poziomie rozszerzonym - geografia
Dodatkowe umiejętności zawodowe (DUZ)
W klasie V realizowane są zajęcia kształcące dodatkowe umiejętności zawodowe (DUZ)
• Podstawy zarządzania kosztami w hotelarstwie
• Animacja czasu wolnego
Celem tych zajęć jest wyposażenie ucznia w dodatkowe kompetencje zawodowe z zakresu ekonomii i organizacji czasu wolnego dla gości hotelowych ułatwiające zawodowy start na rynku pracy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe stanowią integralną część procesu kształcenia. Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych wynosi 8 tygodni (280 godzin) - 4 tygodnie w klasie drugiej i 4 tygodnie w klasie trzeciej technikum.
Praktyki zawodowe u pracodawców mają na celu praktyczne zastosowanie i pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Szkoła współpracuje z najlepszymi pracodawcami w Lublinie, w branży hotelarskiej. Przedsiębiorcy chętnie przyjmują naszych uczniów na praktyki ze względu na wysoki prestiż szkoły w regionie.
Już podczas odbywania praktyk zawodowych nasi uczniowie nawiązują dobre kontakty z pracodawcami i po zakończeniu nauki są często chętnie przez nich zatrudniani.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
To zawód o charakterze usługowym dla uczniów ciekawych świata i natury, posiadających zainteresowania krajoznawcze, kulturalne i administracyjne, pragnących spełniać marzenia o podróżach – swoje i innych.
W trakcie nauki uczeń nabywa umiejętności kompleksowej obsługi klienta w biurze podróży: planowania, organizowania, realizowania i rozliczania imprez i usług turystycznych. Wycieczki zawodowe realizowane w procesie kształcenia poszerzają wiedzę zawodową z zakresu geografii turystycznej Polski i świata.
Mając na uwadze przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy kładziemy duży nacisk na praktyczną naukę zawodu realizowaną w pracowniach zawodowych, w tym w szkolnym biurze podróży Elsner-Tour i praktykach zawodowych realizowanych u pracodawców.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty w kwalifikacjach, egzaminy zawodowe
W pierwszej kwalifikacji HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych realizowane są następujące przedmioty: podstawy turystyki, organizacja imprez i usług turystycznych, pracownia projektowania imprez i usług turystycznych, pracownia rezerwacji imprez i usług turystycznych, geografia turystyczna. Uczeń na lekcjach pozna podstawowe pojęcia z zakresu turystyki, zasady projektowania i zamawiania imprez i usług turystycznych.
Egzamin zawodowy z pierwszej kwalifikacji odbędzie się w klasie II.W ramach drugiej kwalifikacji HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych realizowane są następujące przedmioty: obsługa turystyczna, marketing usług turystycznych, pracownia obsługi turystycznej, pracownia rozliczania imprez i usług turystycznych, pracownia informacji i promocji turystycznej.
Uczeń na lekcjach w ramach drugiej kwalifikacji pozna zasady prowadzenia informacji turystycznej, obsługi klientów korzystających z usług turystycznych oraz sposób rozliczania usług i imprez turystycznych.
Egzamin zawodowy z drugiej kwalifikacji odbędzie się w klasie IV.Język obcy zawodowy - język angielski
Uczeń poznaje i doskonali słownictwo branżowe, które stosuje w kontakcie z gościem/ klientem.Przedmiot realizowany na poziomie rozszerzonym – geografia
Dodatkowe umiejętności zawodowe (DUZ)
W klasie V realizowane są zajęcia kształcące dodatkowe umiejętności zawodowe (DUZ)
• Pilotaż wycieczek
• Animacja czasu wolnego
Celem tych zajęć jest wyposażenie ucznia w dodatkowe kompetencje zawodowe z zakresu świadczenia kompleksowej opieki dla uczestników wycieczki/ imprezy turystycznej i organizacji czasu wolnego. Dodatkowe umiejętności ułatwiają ułatwią start na rynku pracy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe stanowią integralną część procesu kształcenia. Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych wynosi 8 tygodni (280 godzin) - 4 tygodnie w klasie drugiej i 4 tygodnie w klasie trzeciej technikum. Odbywają się zgodnie z programem nauczania dla poszczególnych zawodów.
Praktyki zawodowe u pracodawców organizowane są dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Szkoła współpracuje z najlepszymi pracodawcami w Lublinie, w branży turystycznej. Przedsiębiorcy chętnie przyjmują naszych uczniów na praktyki ze względu na wysoki prestiż szkoły w regionie.
Już podczas odbywania praktyk zawodowych nasi uczniowie nawiązują dobre kontakty z pracodawcami i po zakończeniu nauki są często chętnie przez nich zatrudniani.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
To zawód o charakterze usługowym dla uczniów lubiących gotować, chcących zdobyć atrakcyjny na rynku pracy zawód w 3 lata.
W trakcie nauki zawodu uczeń poznaje tajniki sztuki kulinarnej – uczy się sporządzania i serwowania potraw. Mając na uwadze przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy kładziemy nacisk na praktyczną naukę zawodu realizowaną w pracowniach szkolnych, w tym pracowniach warsztatów szkolnych praktycznej nauki zawodu. W czasie zajęć uczniowie przygotowują i serwują posiłki dla konsumentów z zewnątrz - klientów restauracji szkolnej. Taka organizacja kształcenia praktycznego umożliwia naukę zawodu w warunkach zbliżonych do pracy w zakładzie gastronomicznym a obsługa gości w restauracji szkolnej pozwala doskonalić techniki kelnerskie.
Czego będziesz się u nas uczył?
W zawodzie kucharz jest wyodrębniona tylko jedna kwalifikacja HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań, w ramach której są realizowane następujące przedmioty: bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii, technologia gastronomiczna, wyposażenie zakładów gastronomicznych, podstawy gastronomii, zasady żywienia człowieka, pracownia technologii gastronomicznej.
Uczeń na lekcjach poznaje teoretycznie podstawy żywienia i gastronomii, zapoznaje się z zasadami bhp obowiązującymi w gastronomii. Na zajęciach zawodowych uczeń uczestniczy w procesie produkcji dań od przyjęcia surowców do magazynu przez proces technologiczny aż do ich wydania konsumentowi.
Egzamin zawodowy z kwalifikacji HGT.02. odbędzie się w klasie III.
Język obcy zawodowy - język angielski
Uczeń poznaje i doskonali słownictwo branżowe, które stosuje w kontakcie z gościem/ klientem.
Dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje zawodowe w klasie II
Będę lepszy w zawodzie
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
John Paul II 5th School Complex
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
John Paul II 5th School Complex, ul. J. Elsnera 5, 20-854 Lublin
1. Schools making up the complex:
Technical Secondary School of Catering and Hospitality – offers the following programmes:
– food industry and catering technician
– Hospitality technician
– Tourism organisation technician
Vocational Primary School of Catering – offers the following programme:
– Cook
14th General Secondary School
2. Extracurricular activities
– Preparatory courses for the Matura exam in mathematics
– Polyglot club
– Sensorium choir
– Master School cooking classes
– Carving club
– Cookery club
– Florist club
– Five-star hotelier club
– Elsner-Tour School Travel Agency (classes dedicated for the Tourism organisation technician programme)
– Vocation and subject-related trips
3. Foreign languages: English, Spanish/German
What makes us stand out?
1. Accomplishments of the school and its students:
The Technical Secondary School of Catering and Hospitality is among the best technical secondary schools in Poland, and has held the "Golden School" title for many years. In the 2020 Polish Ranking compiled by the Perspektywy foundation, it placed eight in Poland and second in Lublin Province. The Technical Secondary School is also among the elite 100 Polish Olympian Schools.
Our students win prestigious titles at Olympiads and professional competitions. In the 2018/19 school year, 14 of them became laureates and finalists in the following Olympiads: Nutrition Knowledge Olympiad, Food Knowledge Olympiad, Agriculture Knowledge and Skills Olympiad, Milk and Milk Industry Knowledge Olympiad, Tourism Knowledge Olympiad and the Polish Cooking Tournament.
In addition, they find recognition for their academic achievements in the form of such scholarships as the Prime Minister's Scholarship and the Lublin Province Marshal's Scholarship (part of the "Lublin Talent Forge" programme).
In addition to their achievements in their specific vocational fields, our students place high in country-wide general education and arts contests, including "Autumn Poetry Debuts", "Imagination Labyrinth" and "7 Talent".
2. Innovation, initiatives, specificity
Our faculty comprises creative and ambitious people who love their job, constantly develop their skills with students in mind, have experience working with parents and their students' environment, and who are open to the needs of the modern world.
The Student Council offers every student the opportunity to pursue their passions, interests and projects. One of the foundations of our management system is working closely with class representatives. The student council not only works within the school structures, but also together with many external institutions such as the Young People's Lublin City Council, the "Dzieło Nowego Tysiąclecia Rodzin" Foundation, University Children's Hospital and the Special Care and Education Facility in Bystrzyca.
Vocational classes and trips keep our students up to date on the latest developments in their fields.
The School Career Centre has been operating for 10 years, managed by a career counsellor.
We are involved in various projects, including:
– social ecology project: "A little less..." as part of the "Zwolnieni z Teorii" (Exempt from Theory) Olympiad.
– The club of the exceptional, which gives students space to discuss their passions and interest
– Elsner TV
For the past 10 years, we have also organised the Positively Crazy Passion Festival.
Since 2018, based on an agreement concluded with the Medical University of Lublin, our students have the opportunity to attend lectures and classes taught by university staff, as well as events organised at the university and its open days.
Our school hosts the regional stage of the Food and Nutrition Knowledge Olympiad.
The ideas and words of our patron, Pope John Paul II, inspire our everyday work. Our priority is to provide the students with a well-rounded education, and our educational goals are specified in our Upbringing and Prevention Curriculum based on the universal values espoused by our patron, John Paul II. Every school year, we teach our students in accordance with a different idea of John Paul II, selected by our students and teachers. Working with a particular motto always involves a number of interesting class projects, films, presentations and contests.
Other important activities include the Polish Festival of Theatre Plays Inspired by the Ideas of John Paul II, which always draws theatre troupes from across Poland. The school is part of the John Paul II School Family in Poland, and 1st grade students take part in the Jasna Góra John Paul II School Family Pilgrimage. It is also a school tradition to visit John Paul II's grave in the Vatican, combined with a trip around Italy.
Implemented Projects
International projects:
"Praktyka Młodego Europejczyka" (Young European's Internship) – the main goal of the project is to improve the vocational qualifications of students in the fields of catering, hospitality and tourism, and to improve foreign language skills by way of internships taking place in Ireland and Germany.
The beneficiaries of the project are technical and vocational secondary school students of all programmes. The project involves vocational training workshops which take place in Ireland and Germany. The internships last 2 weeks.
"Staż zagraniczny kluczem do sukcesu zawodowego" (Internship abroad as the key to professional success) – the main goals of the project were offering internship opportunities in Spain, increasing student knowledge and professional skills, improving foreign language proficiency and instilling openness to other cultures and diversity. The project facilitates mobility by way of language, cultural and culinary workshops on Spanish cuisine and a partnership with the Faculty of Iberian Studies of the Catholic University of Lublin. The project is aimed at technical secondary school students from the Food industry and catering technician and Tourism service technician programmes, who will be doing their internships in Spain.
"Słoneczna Hiszpania i zielona Irlandia przystankiem na drodze zawodowej nowoczesnego Europejczyka" (Sunny Spain and green Ireland as a stop along the career path of a modern European) – project carried out between 2020-2022. The goal of the project is to improve the professional and language skills and professional mobility of students and teachers by way of participating in international internships, improving the quality of education and implementing modern teaching tools and techniques, in addition to making the school more European.
The project is aimed at technical secondary school students from all programmes, who will participate in two-week internships in Spain and Ireland after completing a language and culture preparatory course.
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
– Post-graduate programme: Remote learning in education Human nutrition and dietetics
– Internship for teachers taking place at our partnered businesses
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– Barista basic course
– Barista course (alternative coffee brewing techniques)
– Masters of the culinary craft school
– Trends in serving dishes
Infrastructure
We are one of the best-equipped schools in Lublin, offering more than 12,000 m² of indoor and 6,500 m² of outdoor space and 44 state-of-the-art classrooms.
The school also features a total of 2,500 m² of indoor sports facilities, including a sports hall with grandstands, a PE hall, a fitness room with mirrors and a gym. Outdoor facilities include a 2506 m² playing field and 3 tennis courts, track and field facilities and squash walls.
The school offers modern vocational training laboratories. Our Nutrition technician and Cooking students have access to a professional cooking studio, 2 technology laboratories, practical workshops (which also include a restaurant and shop available to other students) and a consumer service workshop. Our Hospitality technician students have access to a three-star hotel room workshop. The school features an IT laboratory with specialised software for the Hospitality technician and Nutrition and catering services technician programmes. Our Tourism organisation technician students also have access to a tourism workshop.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Food industry and catering technician
Vocational examinations:
HGT.02. – after the 3rd grade
HGT.12. – after the 4th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to catering
- principles of human nutrition
- cooking technology
- technical equipment in catering establishments
- human nutrition and food production planning
- introduction to dietetics
- cooking and catering services
- IT in catering
- consumer service workshop
- bartending and barista techniques (subject designed by us)
- culinary academy (subject designed by us)
Advanced level subjects: biology
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Hospitality technician
Vocational examinations:
HGT.03. – after the 2nd grade
HGT.06. – after the 4th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to hospitality
- floor service work organisation
- food services in the hotel industry
- consumer service
- additional hospitality services
- hospitality service booking
- serving guests as a receptionist
- marketing in the hospitality industry
- professional conduct
- IT in the hospitality industry workshop
- introduction to cost management in the hospitality industry (subject designed by us)
- leisure time organisation (subject designed by us)
Advanced level subjects: geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Tourism organisation technician
Vocational examinations:
HGT.07. – after the 2nd grade
HGT.08. – after the 4th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to tourism
- organisation of tourism events and services
- tourism events and service design workshop
- tourism events and service booking workshop
- tourism geography
- tourism services
- tourism service marketing
- tourism event and service settlement workshop
- tourist information and tourism promotion workshop
- tour guiding in tourism (subject designed by us)
- leisure time organisation (subject designed by us)
Advanced level subjects: geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Cook
Vocational examination:
HGT.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- cooking technology
- catering establishment equipment
- introduction to catering
- principles of human nutrition
Work placement schedule
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.