Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
1. Szkoły wchodzące w skład Zespołu szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie
XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
• Klasa z rozszerzeniem z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka (klasa biologiczno-chemiczna)
• Klasa z rozszerzeniem z przedmiotów: język polski, język angielski, wiedza o społeczeństwie (klasa kulturowo-medialna)
TECHNIKUM EKONOMICZNE
• technik ekonomista
• technik informatyk
• technik organizacji turystyki
• technik hotelarstwa
2. Zajęcia dodatkowe
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów mogą rozwijać swoje pasje w różnych kołach zainteresowań: księgowym, informatycznym, geograficznym, dziennikarskim, teatralnym, księgowym, sportowym.
Uczniowie przygotowywani są do konkursów i olimpiad branżowych: Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie, Konkursu „Rok przed dyplomem”, Konkursu Concierge, i innych. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych rozwijających zainteresowania z dziedziny ekonomii, rachunkowości, marketingu.
Cyklicznie organizowane są wycieczki przedmiotowe do hoteli i biur podróży, banków i firm informatycznych. W ramach współpracy z Akademią Kelnerską, restauratorami, biurami podróży, hotelami uczniowie mogą brać udział w interesujących warsztatach i szkoleniach.
3. Języki obce
Wszyscy uczniowie w Zespole Szkół Ekonomicznych uczą się języka angielskiego. Drugim językiem obcym do wyboru jest: niemiecki, francuski, hiszpański. Wybór języka zależy od kierunku kształcenia. Uczniowie w Technikum Ekonomicznym uczą się języka angielskiego zawodowego, z zakresem materiału ściśle związanym z nauczanym kierunkiem.
Co nas wyróżnia?
1. Osiągnięcia szkoły i uczniów
Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie wyróżnia bogata tradycja. Historia kształcenia zawodowego sięga 1866 roku, czyniąc szkołę najstarszą tego typu placówką w regionie i jedną z najstarszych szkół w Polsce.
Szkoła zajmuje wysokie miejsca w rankingach o zasięgu krajowym. W ostatnich latach otrzymała tytuły: „Złotej Szkoły 2018”, „Srebrnej Szkoły 2019”, „Złotej Szkoły 2020” w rankingach Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Według rankingu szkół średnich przygotowanego przez portal WaszaEdukacja.pl Technikum Ekonomiczne w roku 2019 zajęło trzecie miejsce wśród najlepszych techników w Lublinie.
Uczniowie Szkoły uczestniczą z sukcesem w olimpiadach i konkursach branżowych, takich jak: Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, Olimpiada Przedsiębiorczości 2020, Konkurs Bitwa Startupów, Konkurs Pierwszy milion organizowany przez Studium Dyplomowe Brokerów Innowacji, Ogólnopolski Konkurs Turystyczno-Hotelarski „Mistrz Gościnności – Concierge 2019”, Konkurs "Akademia Przedsiębiorczego Ucznia", Konkurs „Mistrzostwa Młodych Kelnerów”, Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie, Konkurs „Rok przed dyplomem". Uczniowie biorący udział w olimpiadach i konkursach uzyskiwali tytuły finalistów i laureatów.
Konkursy, które uczniowie wybierają zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, to między innymi: Konkurs o prawach człowieka, Konkurs literacki „Czytam, więc jestem”, Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Wolontariusz Roku 2017, „Mistrzowie i Patrioci”, Olimpiada Wiedzy o Mediach, Konkurs „Europa w Lublinie, Lublin w Europie”, Konkurs "Animowana Chemia". Uczniowie odnoszą również znaczące sukcesy w sporcie.
2. Innowacje, inicjatywy, specyfika
W Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów podejmowanych jest szereg inicjatyw mających na celu rozwijanie u uczniów różnorodnych zainteresowań. W szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu „Vetter”, Wolontariat Sportowy. Samorząd Uczniowski współpracuje z Młodzieżową Radą Miasta, w której ma dwóch reprezentantów oraz z Parlamentem Dzieci i Młodzieży.
Szkoła podejmuje szereg inicjatyw związanych z doskonaleniem procesu dydaktycznego dla uczniów wszystkich kierunków nauczanych w Technikum Ekonomicznym. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania związane z zawodem poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez: NBP O/Lublin, Wydział Ekonomiczny UMCS, firmę SuperKsięgowa-CashDirector S.A. O/Lublin oraz warsztatach Klubu Księgowego przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów działającego pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Lublinie.
Wśród inicjatyw cieszących się dużym zainteresowaniem uczniów należy wymienić: udział w konferencji on-line Hotel Meeting on-line, współpraca z gazetą branżową „Rynek Turystyczny”, pokazy kelnerskie w Grand Hotelu Lublinianka organizowane przez Stowarzyszenie Kelnerów Polskich.
Realizowane projekty
Uczniowie i nauczyciele angażują się w liczne projekty krajowe i zagraniczne realizowane przez Szkołę. Najciekawsze realizowane projekty to: Projekty Erasmus+ - zagraniczne praktyki zawodowe: „Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”, „Uczymy się hotelarstwa u najlepszych pracodawców”, „Doświadczenie międzynarodowe w podnoszeniu kompetencji zawodowych hotelarzy”, współpraca ze szkołą IES Son Rullan na Majorce w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Poznajmy się i nasz potencjał turystyczny”, współpraca ze szkołą z Norwegii w ramach programu Erasmus+ „Umacniajmy się przez przedsiębiorczość i turystykę”, współpraca z Kolegium Bankowym w Mołdawii.
Uczniowie kierunków technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki biorą udział w zagranicznych praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+. Praktyki odbywają się we Francji, Niemczech i Hiszpanii (Majorka). Uczestnicy projektów zdobywają kompetencje zawodowe w hotelach o wysokim standardzie.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Budynek Szkoły przy ul. Bernardyńskiej wybudowano w 1905 roku z inicjatywy Zgromadzenia Kupców m. Lublina. Dzięki darczyńcom, z których najbardziej hojnymi była rodzina Vetterów, przemysłowców lubelskich pochodzenia niemieckiego. Szkoła kształci kolejne pokolenia specjalistów już od 155 lat, wpisując się w bogate dziedzictwo szkolnictwa zawodowego w Lublinie i regionie. Eklektyczny budynek z czerwonej cegły wyróżnia się architektonicznie w krajobrazie miasta. Piękne stylowe wnętrza przywołują historię Szkoły i tworzą niepowtarzalny nastrój. Gruntowny remont budynku szkoły zakończony w 2021 przyczynił się do poprawy warunków pracy oraz dostosował go do wymogów XXI wieku.
W budynku jest 35 sal lekcyjnych. Specjalistyczne pracownie do przedmiotów zawodowych i informatycznych są nowocześnie wyposażone zgodnie z obowiązującymi wymaganiami do danego zawodu. W Szkole znajduje się sala gimnastyczna i siłownia.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik ekonomista to zawód dający ogromne możliwości, otwierający drzwi do przyszłej kariery zawodowej. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi kierunku prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jak również zatrudnienie w różnych jednostkach organizacyjnych, w których niezbędna jest wiedza i umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości. Uczniowie w tym zawodzie, kształcąc się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, mają okazję nauczyć się między innymi jak założyć działalność gospodarczą, prowadzić księgowość i sprawy kadrowe w firmie, rozliczać deklaracje skarbowe i ZUS, sporządzać dokumenty księgowe i płacowe, obsługiwać programy wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej czy organizować pracę biurową. Zajęcia prowadzi doświadczona kadra nauczycielska, która podwyższa swoje kompetencje zawodowe na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych.
Zawód technik ekonomista należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi. Dlatego w procesie dydaktyczno-wychowawczym kładziemy nacisk na kształtowanie przede wszystkim takich cech i postaw jak: komunikatywność, uczciwość, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu oraz pewnych nawyków, jak np. zamiłowanie do porządku.
Czego będziesz się u nas uczył?
1. Egzaminy, przedmioty w kwalifikacji
W trakcie nauki uczniowie zdają 2 egzaminy.
Pod koniec III klasy jest to kwalifikacja EKA.04 Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- podstawy ekonomii,
- statystyka,
- ekonomika przedsiębiorstw,
- przepisy prawa w jednostce organizacyjnej,
- technika biurowa,
- planowanie i marketing,
- pracownia ekonomiczna.
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa umiejętność prowadzenie dokumentacji, stosowania przepisów prawa w prowadzeniu działalności, prowadzenia dokumentacji biurowej i magazynowej, dokumentacji procesu sprzedaży, gospodarowania rzeczowymi składnikami majątku, sporządzania biznesplanów.
Pod koniec pierwszego semestru w klasie V uczniowie zdają egzamin zawodowy z kwalifikacji EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- zasady rachunkowości,
- kadry i płace,
- gospodarka finansowa w przedsiębiorstwie,
- język angielski w ekonomii.
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności prowadzenia rekrutacji i selekcjonowania kandydatów do pracy, sporządzania dokumentacji kadrowej, prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi, rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez ZUS, prowadzenia analizy zatrudnienia i wynagrodzeń, prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych, prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i podmiotami rynku finansowego.
2. Dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności, zainteresowania związane z zawodem
Uczniowie Technikum Ekonomicznego mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez NBP Odział w Lublinie, ZUS i Wydział Ekonomiczny UMCS w Lublinie, firmę SuperKsięgowa-CashDirector S.A. O/Lublin. W ZSE działa również Klub Młodego Księgowego pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Lublinie. Uczniowie należący do Klubu są jednocześnie członkami tego stowarzyszenia. W miarę potrzeb organizowane są w szkole spotkania, wykłady, odczyty dla członków klubu na tematy związane z rachunkowością, które prowadzą członkowie stowarzyszenia – osoby związane zawodowo z księgowością.
Uczniowie, przygotowując się do zawodu, korzystają z nowoczesnych programów dla małych i średnich przedsiębiorstw firmy InsERT GT. Są to systemy do obsługi sprzedaży, księgowości, finansów, kadr i płac, zarządzania relacjami z klientami, aplikacje do prowadzenia e-sklepu czy fakturowania online.
Uczniowie kierunku technik ekonomista przygotowywani przez nauczycieli uczestniczą z sukcesami w ogólnopolskich olimpiadach, uzyskując tytuły laureata, finalisty oraz wyróżnienia. Laureaci i finaliści olimpiady w zawodzie technik ekonomista są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.3. Język obcy zawodowy: język angielski w ekonomii
4. Przedmioty kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym: matematyka, geografia
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie kierunku technik ekonomista odbywają 8 tygodni (280 godz.) praktyk zawodowych w III i IV klasie. Praktyki odbywają się na podstawie „Umowy o praktyczną naukę zawodu w formie praktyki zawodowej” zawartej pomiędzy szkołą i przedsiębiorcą. Doskonalą umiejętności praktyczne uczniów w różnych dziedzinach: zaopatrzenia i zbytu, rozliczeń podatkowych, księgowości.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik informatyk to ciekawy, twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. Głównym założeniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów jako przyszłych specjalistów w swojej dziedzinie. Technik informatyk to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Technicy informatycy łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą również otworzyć własną działalność.
Absolwent kierunku technik informatyk jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: montowanie oraz eksploatacja komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowanie i wykonywanie lokalnych sieci komputerowych, administrowanie tymi sieciami, projektowanie baz danych i administrowanie bazami danych, tworzenie stron www i aplikacji internetowych, administrowanie tymi stronami i aplikacjami. Technik informatyk jest przygotowywany do przygotowania stanowiska komputerowego do pracy, między innymi posługuje się dokumentacją techniczną urządzeń techniki komputerowej, dobiera urządzenia techniki komputerowej, montuje komputer osobisty i serwer z podzespołów, modernizuje komputery osobiste, instaluje, aktualizuje systemy operacyjne i oprogramowanie użytkowe. Potrafi wykonać lokalną sieć komputerową np. rozpoznaje topologie sieci komputerowych, interpretuje projekty sieci komputerowych, dobiera przyrządy i urządzenia do montażu sieci komputerowych, określa rodzaje awarii lokalnej sieci komputerowej, eksploatuje urządzenia peryferyjne i sieciowe, naprawia urządzenia techniki komputerowej, administruje serwerowymi systemami operacyjnymi, programuje aplikacje internetowe, tworzy bazy danych, projektuje strony internetowe.
Zajęcia prowadzi wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra nauczycielska, która podwyższa swoje kompetencje zawodowe na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
1. Egzaminy, przedmioty w kwalifikacji
W trakcie nauki uczniowie zdają 2 egzaminy.
Pod koniec III klasy jest to kwalifikacja INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- podstawy informatyki,
- urządzenia techniki komputerowej,
- lokalne sieci komputerowe,
- serwerowe systemy operacyjne,
- język angielski w informatyce,
- eksploatacja urządzeń peryferyjnych,
- naprawa urządzeń techniki komputerowej,
- montaż i eksploatacja lokalnej sieci komputerowej,
- eksploatacja urządzeń sieciowych,
- administrowanie serwerowymi systemami operacyjnymi
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności dotyczące przygotowania do pracy systemu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, administrowania systemami operacyjnymi, serwisowania i naprawiania urządzeń techniki komputerowej, przygotowania i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej.
Pod koniec pierwszego semestru w klasie V uczniowie zdają egzamin zawodowy z kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- podstawy informatyki,
- język angielski w informatyce,
- bazy danych,
- projektowanie stron internetowych,
- programowanie aplikacji internetowych.
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa umiejętności tworzenia i administrowania stronami WWW, tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych, programowania aplikacji internetowych, tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.
2. Dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności, zainteresowania związane z zawodem
Uczniowie kierunku technik informatyk w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie pogłębiają i doskonalą swoją wiedzę poprzez udział w projektach, konkursach różnego rodzaju warsztatach.
Biorąc udział w projekcie realizowanym przez Gminę Lublin współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego „Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces”, uczniowie znacząco podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, takich jak: serwerowe systemy operacyjne programowanie w języku Python, grafika komputerowa. W ramach poszerzania swoich kwalifikacji zawodowych uczniowie kierunku technik informatyk uczestniczą w projekcie „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 1: Forum partnerów społecznych” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie biorą również udział w wycieczkach i konferencjach dotyczących najnowszych technologii informatycznych, m.in. Wyżyna IT, Check-IT. Efektem tych działań są sukcesy naszych uczniów osiągane w Lubelskim Międzyszkolnym Konkursie Zawodowym „Rok przed dyplomem”3. Język obcy zawodowy: język angielski w informatyce
4. Przedmioty kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie kierunku technik informatyk odbywają 8 tygodni (280 godz.) praktyk zawodowych w III i IV klasie. Praktyki odbywają się na podstawie „Umowy o praktyczną naukę zawodu w formie praktyki zawodowej” zawartej pomiędzy szkołą i przedsiębiorcą. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach zajmujących się obsługą informatyczną przedsiębiorstw, montażem i eksploatacją komputerów, projektowaniem sieci komputerowych, administrowaniem sieci oraz innymi zagadnieniami związanymi z informatyką.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik organizacji turystyki to zawód dający ogromną satysfakcję – z jednej strony można spełniać marzenia o podróżach innych ludzi, jak też samemu czerpać tego wielką radość. Każdy, kto ma w sobie pasję odkrywania ciekawych miejsc, interesuje się kulturą, historią, sztuką, lubi przebywać blisko natury, odnajdzie się w tym zawodzie.
Do podstawowych umiejętności, jakie można nabyć w zawodzie technik organizacji turystyki, uczęszczając do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, należą: samodzielne opracowywanie programów turystycznych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu geografii turystycznej, kompleksowa obsługa klienta w zakresie przyjmowania zleceń, programowania i kalkulowania kosztów imprez turystycznych, czuwanie nad prawidłową realizacją zamawianych usług, udzielanie informacji o atrakcjach turystycznych. Przedstawiciele zawodu są profesjonalnie przygotowani do organizowania zajęć rekreacyjnych zarówno dla dzieci jak i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem troski o dobrą atmosferę w czasie wyjazdów turystycznych.
Zawód technik obsługi turystycznej należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi. Dlatego w procesie dydaktyczno-wychowawczym kładziemy nacisk na kształtowanie takich cech i postaw jak: komunikatywność, uczciwość, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu. Staramy się kształtować ludzi kreatywnych i otwartych, świadomie planujących swoją pracę oraz potrafiących współpracować w zespole, a także rozwiązywać ewentualne konflikty i negocjować warunki porozumienia.
Aby w pełni realizować te cele uczniowie kierunku technik organizacji turystyki w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie oprócz realizacji treści dydaktycznych w szkole mają rozszerzony zakres praktyk zawodowych o tygodniową praktykę w hotelu oraz odbywają zagraniczne staże w ramach projektów Erasmus+. Krajowe praktyki zawodowe odbywają w wiodących w Lublinie i regionie biurach turystycznych. Zajęcia na kierunku technik organizacji turystyki prowadzi doświadczona kadra nauczycielska posiadająca wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną (pilot wycieczek, przewodnik turystyczny).
Czego będziesz się u nas uczył?
1. Egzaminy, przedmioty w kwalifikacji
W trakcie nauki uczniowie zdają 2 egzaminy.
Pod koniec III klasy jest to kwalifikacja HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- geografia turystyczna,
- kultura zawodu,
- język angielski w turystyce,
- organizacja usług i imprez turystycznych,
- praktyka zawodowa.
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania oraz zamawiania imprez i usług turystycznych.
Pod koniec pierwszego semestru w klasie V uczniowie zdają egzamin zawodowy z kwalifikacji HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- podstawy turystyki,
- geografia turystyczna,
- język angielski w turystyce,
- przedmioty zawodowe organizowane w formie zajęć praktycznych,
- obsługa turystyki,
- obsługa informatyczna w turystyce,
- informacja turystyczna,
- praktyka zawodowa.
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia informacji turystycznej, obsługi klientów korzystających z usług turystycznych, rozliczania usług i imprez turystycznych.2. Dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności, zainteresowania związane z zawodem
Uczniowie na dodatkowych zajęciach przygotowują się do Olimpiady Wiedzy o Turystyce. W trakcie trwania nauki organizowane są wycieczki przedmiotowe i ćwiczenia terenowe wykorzystujące walory architektoniczne miasta Lublina i okolic. Od 15 lat uczniowie kierunku technik organizacji turystyki mają możliwość odbycia zagranicznych staży w ramach projektów Erasmus+. Staże realizowane są we Francji, Niemczech i Hiszpanii (Majorka). Uczestnictwo w projektach ma na celu rozszerzenie kompetencji zawodowych, językowych jak i osobistych. Dzięki dokumentowi Europass, który otrzymują, mają możliwość zdobycia ciekawej pracy w kraju i za granicą.
3. Język obcy zawodowy: język angielski w turystyce
4. Przedmioty kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym: geografia, język angielski
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie kierunku technik organizacji turystyki odbywają 8 tygodni (280 godz.) praktyk zawodowych w III i IV klasie. Praktyki odbywają się na podstawie „Umowy o praktyczną naukę zawodu w formie praktyki zawodowej” zawartej pomiędzy szkołą i przedsiębiorcą. Praktyki odbywają się w biurach podróży. Podczas praktyk uczniowie poznają praktycznie zasady obsługi klienta, obsługę stosowanych programów komputerowych, obowiązującą dokumentację. Uczestniczą w planowaniu i rozliczaniu usług turystycznych oraz promocji i marketingu usług turystycznych.
Uczniowie kierunku technik organizacji turystyki mają możliwość odbywania zagranicznych praktyk zawodowych w ramach projektu Erasmus+. Praktyki trwają 4 tygodnie i realizowane są w wysokiej kategorii hotelach we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii na Majorce.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Zawód technik hotelarstwa jest atrakcyjnym zawodem, gdyż umożliwia pracę wszędzie tam, gdzie istnieje baza noclegowa oraz oferowane są tego typu usługi. Perspektywy zatrudnienia istnieją zarówno w dużych miastach jak i w mniejszych miejscowościach oraz regionach atrakcyjnych turystycznie. Organizatorzy usług hotelarskich znajdują pracę we wszelkiego rodzaju zakładach hotelarskich, tj. hotelach, motelach, pensjonatach, domach wycieczkowych, schroniskach młodzieżowych.
Technik hotelarstwa, uczęszczając do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, nabywa wiedzy i umiejętności w zakresie sprawnej obsługi klienta w hotelu, biurze podróży, wykorzystywania w pracy hotelarsko-turystycznej technologii informacyjno-komunikacyjnej, posługiwania się językiem obcym zawodowym, tworzenia zasad i programowania produktu turystycznego oraz planowania kosztów imprez turystycznych, pracy biurowej i obsługi rachunkowej firmy. Uczeń w ZSE na kierunku technik hotelarstwa ma możliwość opanowania nie tylko teoretycznej wiedzy, ale w praktyce sprawdzić swoje umiejętności przebywając na praktykach zawodowych.
Zajęcia prowadzi doświadczona kadra nauczycielska, która podwyższa swoje kompetencje zawodowe na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych oraz stażach w kraju i zagranicą. Od 15 lat uczniowie kierunku technik hotelarstwa mają możliwość odbycia zagranicznych staży w ramach projektów Erasmus+. Staże realizowane są we Francji, Niemczech i Hiszpanii (Majorka).Zawód technik hotelarstwa należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi. Dlatego w procesie dydaktyczno-wychowawczym kładziemy nacisk na kształtowanie takich cech i postaw jak: komunikatywność, uczciwość, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu. Staramy się kształtować ludzi kreatywnych i otwartych, świadomie planujących swoją pracę oraz potrafiących współpracować w zespole, a także rozwiązywać ewentualne konflikty i negocjować warunki porozumienia.
Czego będziesz się u nas uczył?
1. Egzaminy, przedmioty w kwalifikacji
W trakcie nauki uczniowie zdają 2 egzaminy.
Pod koniec III klasy jest to kwalifikacja HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- podstawy hotelarstwa i usługi dodatkowe,
- organizacja pracy służby pięter,
- usługi żywieniowe w hotelarstwie,
- kultura zawodu hotelarza,
- język angielski w hotelarstwie,
- obsługa konsumenta,
- techniki pracy w hotelarstwie.
W ramach tej kwalifikacji uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne do obsługi gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, w tym utrzymywania czystości i porządku oraz przygotowania i podawania śniadań.
Pod koniec pierwszego semestru w klasie V uczniowie zdają egzamin zawodowy z kwalifikacji HGT.06. Realizacja usług w recepcji.
Wykaz przedmiotów przyporządkowanych do kwalifikacji:
- działalność recepcji,
- język angielski w hotelarstwie,
- obsługa informatyczna.
W ramach tej kwalifikacji uczeń nabywa niezbędne umiejętności związane z rezerwacją usług hotelarskich oraz obsługą gości w recepcji.
2. Dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności, zainteresowania związane z zawodem
Uczniowie kierunku technik hotelarstwa w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie w ramach zajęć praktycznych uczestniczą w ciekawych wycieczkach przedmiotowych do wiodących hoteli w Lublinie. Biorą udział w dyskusjach organizowanych przez Horeca Business Club, mają możliwość udziału w pokazach z zakresu obsługi konsumenta organizowanych specjalnie dla nich przez Stowarzyszenie Kelnerów Polskich. Korzystają z nowoczesnego oprogramowania KWHotel.
Uczniowie uczestniczą w targach hotelarskich oraz przygotowują się do udziału w branżowych konkursach rozwijających zainteresowania, zdobywając wysokie miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Turystyczno-Hotelarskim „Mistrz Gościnności – Concierge” czy w Ogólnopolskich Mistrzostwach Młodych Kelnerów.Uczniowie kierunku technik hotelarstwa mają możliwość odbycia zagranicznych staży w ramach projektów Erasmus+. Staże realizowane są we Francji, Niemczech i Hiszpanii (Majorka). Uczestnictwo w projektach ma na celu rozszerzenie kompetencji zawodowych, językowych, jak i osobistych. Dzięki dokumentowi Europass, który otrzymują, mają możliwość zdobycia ciekawej pracy w kraju i za granicą. Krajowe praktyki zawodowe odbywają w hotelach o najwyższym standardzie.
3. Język obcy zawodowy: język angielski w hotelarstwie
4. Przedmioty kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym: geografia, język angielski
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie kierunku technik hotelarstwa odbywają 8 tygodni (280 godz.) praktyk zawodowych w III i IV klasie. Praktyki odbywają się na podstawie „Umowy o praktyczną naukę zawodu w formie praktyki zawodowej” zawartej pomiędzy szkołą i przedsiębiorcą. Praktyki odbywają się w najlepszych hotelach w Lublinie i w regionie. W ramach praktyk zawodowych uczniowie poznają prace w różnych działach hoteli w: recepcji, służbie pięter, obsłudze konsumenta, SPA. Podczas wykonywania powierzonych zadań uczniowie poznają organizacje pracy w różnych działach hotelu, współpracę w grupie, techniki wykonywania poszczególnych czynności oraz sprzęty stosowane do ich wykonania. Posługują się językami obcymi zawodowymi. Nabywają kompetencje, które będą ich wyróżniały na rynku pracy.
Uczniowie kierunku technik hotelarstwa mają możliwość odbywania zagranicznych praktyk zawodowych w ramach projektu Erasmus+. Praktyki trwają 4 tygodnie i realizowane są w wysokiej kategorii hotelach we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii na Majorce.
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływa nie tylko odpowiedni poziom kadry nauczycieli czy infrastruktura dydaktyczna. Ogromną rolę pełni również efektywna współpraca szkół z pracodawcami i instytucjami wspierającymi szkolnictwo zawodowe. Zarówno w szkole, jak i w zakładach pracy młodzi ludzie zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy.
August and Juliusz Vetter Economics School Complex
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
August and Juliusz Vetter Economics School Complex, ul. Bernardyńska 14, 20-109 Lublin
1. Schools making up the complex:
Technical Secondary School of Economics – offers the following programmes:
– Economics technician
– IT technician
– Tourism organisation technician
– Hospitality technician
16th General Secondary School
2. Extracurricular activities:
– Accounting club
– Computer science club
– Geography club
– School Accounting Club in partnership with the Accountants Association in Poland
– Olympiad and vocational competition preparatory courses, including for competitions such as management and trade Olympiads, economics Olympiads, hotelier Olympiads, milk industry knowledge Olympiads, tourism industry knowledge Olympiads and the Rok przed dyplomem and Concierge contests
– Training programmes organised in partnership with the National Bank of Poland, the Social Insurance Institution and the Maria Curie-Skłodowska University in Lublin
– Workshops and training programmes offered in partnership with the Waiters Academy
– Journalism club
– Theatre club
– Volunteering
– Sports club
– Subject-related trips
3. Foreign languages: English, German/French/Spanish
What makes us stand out?
1. Accomplishments of the school and its students:
The August and Juliusz Vetter Economics School Complex stands out for its rich tradition. Our history dates back to 1866, making the school the oldest such institution in the region and one of the oldest schools in Poland.
The school also places high in country-wide rankings. In recent years, we won the following titles: "Golden School 2018", "Silver School 2019" and "Golden School 2020" in the Perspektywy Education Foundation ranking. According to the secondary school ranking maintained by the WaszaEdukacja.pl website, we were the third best technical secondary school of economics in Lublin in 2019.
Our students successfully compete in Olympiads and industry competitions, including: Economics Knowledge Olympiad, Commercial and Managerial Knowledge and Skills Olympiad, 2020 Entrepreneurship Olympiad, Start-up Battle Contest, the First Million Contest organised by the Innovation Brokers College, the "Master of Hospitality – Concierge 2019" Polish Tourism and Hospitality Contest, "Entrepreneurial Student Academy" contest, "Young Waiter Championship" contest, Milk and Milk Industry Knowledge Olympiad and the "A year before graduation" contest. Our competitors win or become finalists of these Olympiads and contests.
Other contests which align with our students' interests include: Human rights contest, "I read, therefore I am" literary contest, Technical Innovation and Invention Olympiad, Volunteer of the Year 2017, "Masters and Patriots", Media Knowledge Olympiad, "Europe in Lublin, Lublin in Europe" contest, "Animated Chemistry" contest. Our students are also very successful at sports.
2. Innovation, initiatives, specificity
The school is involved in a number of initiatives aimed at improving the teaching process for students of all programmes taught at the school. Initiatives which are particularly popular among our students include: participation in the Hotel Meeting online conference, partnership with the "Rynek Turystyczny" industry newspaper and waiter demonstrations at the Grand Hotel Lublinianka organised by the Association of Polish Waiters.
Implemented Projects
Erasmus+ projects – internships abroad:
– "Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie" (Polish education, European experience)
– "Uczymy się hotelarstwa u najlepszych pracodawców" (Learning hospitality from the best employers)
– "Doświadczenie międzynarodowe w podnoszeniu kompetencji zawodowych hotelarzy" (International experience in improving the professional skills of hoteliers)
"Poznajmy się i nasz potencjał turystyczny" (Let us get to know each other and our tourism potential) – partnership with the IES Son Rullan school in Mallorca as part of an Erasmus+ project, partnership with a Norwegian school as part of an Erasmus+ project.
The purpose of the project is to raise awareness of the significance of sustainable tourism, the impact of tourism on the environment and the need to protect cultural heritage.
"Umacniajmy się przez przedsiębiorczość i turystykę" (Growing strong via entrepreneurship and tourism) – partnership with the Banking College of Moldova. Hospitality technician and Tourism organisation technician students participate in international internships as part of an Erasmus+ programme. These internships take place in France, Germany and Spain (Mallorca). Project participants learn their profession working in high-class hotels.
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2017 and 2019.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
– Post-graduate programme: Computer network administration
– Skills improvement courses and training programmes for teachers on: Java app programming for Android Programming in Python
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– Network operating system administration and website management (hosting)
– Graphic design for websites
Infrastructure
The building is made up of 35 classrooms. Our specialised IT and vocational subject workshops feature state-of-the-art equipment which meets the latest industry standards. In addition, the building features a PE hall and a gym.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Economics technician
Vocational examinations:
EKA.04 – near the end of the 3rd grade
EKA.05 – near the end of the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to economics
- corporate statistics and economics
- principles of accounting
- legal regulations in an organisational unit.
- office technology
- planning and marketing
- HR and payroll workshop
- corporate finance
Advanced level subjects: mathematics, geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
IT technician
Vocational examinations:
INF.02 – near the end of the 3rd grade
INF.03. – near the end of the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to computer science
- computer technology devices
- local computer networks
- server operating systems
- databases
- peripheral device operation
- computer device repairs
- local computer network assembly and operation
- network device operation
- server operating system administration
- web design
- web application programming
Advanced level subjects: mathematics, physics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Tourism organisation technician
Vocational examinations:
HGT.07 – near the end of the 3rd grade
HGT.08. – near the end of the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- introduction to tourism
- tourism geography
- tourism service and event organisation
- tourism services
- tourist information
- IT in the tourism industry
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Hospitality technician
Vocational examinations:
HGT.03 – near the end of the 3rd gradeHGT.06. – near the end of the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- introduction to hospitality and additional services
- floor service work organisation
- food services in the hotel industry
- hotelier conduct
- receptionist activities
- consumer service
- hospitality industry techniques
- IT in the hospitality industry
- serving guests as a receptionist
Work placement schedule
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływa nie tylko odpowiedni poziom kadry nauczycieli czy infrastruktura dydaktyczna. Ogromną rolę pełni również efektywna współpraca szkół z pracodawcami i instytucjami wspierającymi szkolnictwo zawodowe. Zarówno w szkole, jak i w zakładach pracy młodzi ludzie zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy.
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.