Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
1. szkoły zawodowe wchodzące w skład zespołu, zawody w poszczególnych szkołach
Zespół Szkół Elektronicznych ul. Wojciechowska 38, 20-704 Lublin
Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939r.
Zawody:
Technik elektronik - symbol cyfrowy zawodu 311408
Technik teleinformatyk - symbol cyfrowy zawodu 351103
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej - symbol cyfrowy zawodu 311412
2. zajęcia dodatkowe z kształcenia ogólnego oraz wspólne dla kilku zawodów zawodowego
Koło elektroniczne – montaż urządzeń elektronicznych między innymi: domofonów, wideodomofonów, alarmów, kontroli dostępu, kamer przemysłowych, montaż anten satelitarnych i naziemnych wraz z oprogramowaniem, nauka lutowania
Koło „Robotyka” – projektowanie, budowa oraz programowanie robotów z wykorzystaniem platformy LEGO MINDSTORMS oraz REV ROBOTICS
Koło „Motoman” – nauka programowania układów cyfrowych, montaż i obsługa drukarek 3D, drukowanie elementów, obsługa frezarek numerycznych i frezowanie elementów elektronicznych
Akademia „CISCO” – uczniowie uczestniczący w zajęciach pogłębiają swoją wiedzę z zakresu sieci komputerowych, zajęcia kończą się zdobyciem certyfikaty CISCO CCNA który jest uznawany na całym świecie
Koło strzeleckie – strzelectwo to niezwykła pasja, o której się nie zapomina, treningi to zajęcie, dzięki któremu rozwija się cierpliwość i skupienie — niezbędne umiejętności zarówno w trakcie oddawania strzału, jak i w codziennym życiu
3. języki obce
- Język angielski
- Język angielski zawodowy
- Język niemiecki
- Język rosyjski
Co nas wyróżnia?
1. Osiągnięcia szkoły, uczniów
Od 2011 roku Technikum Elektroniczne jest najlepszym technikum w województwie lubelskim oraz znajduje się w gronie najlepszych techników w Polsce w Ogólnopolskim Rankingu szkół ponadgimnazjalnych „Perspektywy”.
W kolejnych latach zdobyliśmy następujące miejsca:
2011 - VII miejsce,
2012 - I miejsce,
2013 - I miejsce,
2014 - III miejsce,
2015 - III miejsce,
2016 - IX miejsce,
2017 – V miejsce,
2018 – III miejsce,
2019 – V miejsce,
2020 - V miejsce,
2021 - V miejsce.
Każdego roku nasi uczniowie odnoszą wiele sukcesów zdobywając tytuły finalistów
i laureatów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach:
- Olimpiada Wiedzy Technicznej
- Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości
- Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej organizowanej przez Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie
- Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”.
Konkursy organizowane przez szkołę:
- Konkurs matematyczny (od 2009 roku) organizatorami konkursu są LSCDN i ZSEL w Lublinie, a honorowy patronat nad konkursem sprawuje Dziekan Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.
- Konkurs Rodzinna Historia (od 2008 roku) we współpracy z Muzeum Lubelskim - Oddział Martyrologii "Po Zegarem” - dla uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych, a od roku 2018 szkół podstawowych. Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Prezydent Miasta Lublin, Poseł Lech Sprawka, Lubelski Kurator Oświaty, Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS, Instytut Pamięci Narodowej oddział Lublin.
- Konkurs Marynistyczny "Z piosenką pod żaglami" (od 2009 roku) organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego. Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Prezydent Miasta Lublin, Komandor 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
- Językowy Konkursu Recytatorski (od 2011 roku) dla uczniów szkół gimnazjalnych z całego województwa lubelskiego. Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin.
- Konkurs matematyczny „Matematyka w technice dla technika” (od 2010 roku) organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas maturalnych i przedmaturalnych technicznych szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Przedsięwzięcie objęli honorowym patronatem: Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin i Lubelski Kurator Oświaty.
2. Innowacje, inicjatywy, specyfika.
Szkoła posiada wdrożony system kontroli dostępu w postaci czytników kart RFiD w każdych drzwiach wejściowych szkoły. Dodatkowo Karta szkolna pozwala uczniom korzystać z zasobów bibliotecznych oraz stołówki szkolnej w Internacie. Szkoła objęta jest także zasięgiem sieci WiFi w miejscach częstego przebywania uczniów oraz całym Budynku Internatu.
Realizowane projekty
- Realizacja projektu i zajęcie I miejsca w projekcie: Gra o prąd „PI: e – Odnawialne Źródła Energii Lubelszczyzny (e - OZEL) – system zwiększający zainteresowanie uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach GOW”
- Udział w projekcie Instytutu Historii UMCS „Biblioteka wspomnień”. Ideą projektu jest gromadzenie wspomnień i relacji świadków historii – kombatantów, którzy przeżyli II wojnę światową. Dzięki tym działaniom zgromadziliśmy pokaźną ilość nagrań wywiadów i dokumentów uzupełniających relacje świadków historii.
- udział nauczycieli w projekcie „Przygotowanie i realizacja nowego programu praktyk pedagogicznych na Wydziale Humanistycznym UMCS” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
- w roku szk. 2014/15 zrealizowano projekt „Lokomotywy – pociąg do kultury”, w ramach którego młodzież wyremontowała sklepik szkolny. Celem działania była integracja społeczności szkolnej oraz przygotowanie wnętrza sprzyjającego kreatywnemu spędzaniu czasu wolnego na terenie szkoły.
- W latach 2010-2012 szkołą realizowała projekt „Już wiem. Będę inżynierem” w ramach którego uczniowie brali udział w dodatkowych zajęciach rozwijających oraz szkolą został doposażona w nowoczesny sprzęt elektroniczny.
- w roku szkolnym 2018/2019 realizowano projekt „Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces”. Organizacja zajęć specjalistycznych oraz wsparcie uczniów w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających szanse na rynku pracy.
- w latach 2016/2017 i 2019/2020 realizowano Rządowy projekt Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3, mający na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. W ramach projektów za łączną kwotę 20 tyś. zł zakupiono do biblioteki szkolnej nowości wydawnicze.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
W skład Zespołu Szkół Elektronicznych wchodzi główny budynek szkoły z salami lekcyjnymi przedmiotów ogólnokształcących oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych. Szkoła posiada nowocześnie wyposażone warsztaty szkole w skład których wchodzą pracownie komputerowe oraz specjalistyczne na których uczniowie poznają praktyczną stronę zawodu. Posiadamy także nowoczesną hale sportową, wielofunkcyjne boiska oraz stadion lekkoatletyczny. Uczniowie którzy nie mieszkają w Lublinie a chcieliby skorzystać z oferty edukacyjnej naszej szkoły mogą zamieszkać w nowoczesnym internacie ze stołówka.
W skład pracowni specjalistycznych wyposażonych zgodnie z aktualnie obowiązującymi podstawami programowym wchodzą:
Pracownie praktycznej nauki zawodu
Pracownie specjalistyczne
Pracownie komputerowe – teleinformatyczne (szerokopasmowe)
Pracowni informatycznych
Centrum multimedialne
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik elektronik – Kierunek który cieszy się od lat zainteresowaniem zdolnej młodzieży z naszego województwa. Uczniowie w trakcie nauki poznają zagadnienia związane z szeroko pojętą elektrotechniką od podstaw po zaawansowane technicznie systemy takie jak kontrola dostępu, telewizja CCTV, instalacje alarmowe a nawet automatyka przemysłowa i budynkowa.
Czego będziesz się u nas uczył?
Technik elektronik – kwalifikacje:
ELM.02. - Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych.
a) elektrotechnika i elektronika teoretyczna- uczniowie w ramach przedmiotu poznają zagadnienia związane z podstawami elektrotechniki i elektroniki, poznają podstawowe elementy elektroniczne oraz prawa i twierdzenia wykorzystywane w układach elektronicznych
b) elektronika cyfrowa – uczniowie w ramach przedmiotu poznają co to jest technika cyfrowa w elektronice, poznają zasady zmiany sygnału analogowego na cyfrowy oraz podstawowe działania układów kombinacyjnych.
c) elektronika analogowa - uczniowie w ramach przedmiotu poznają szczegółowe zachowania elementów działających w układach analogowych.
d) elementy i urządzenia instalacji elektronicznych - uczniowie w ramach przedmiotu poznają instalacje elektryczne i elektroniczne wykorzystywane w życiu codziennym zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych.
e) elektronika praktyczna - uczniowie w ramach przedmiotu poznają praktyczne zastosowanie elementów elektronicznych poznanych na przedmiotach takich jak elektronika teoretyczna, analogowa oraz cyfrowa. Podczas zajęć uczniowie budują układy które następnie badają dzięki czemu mogą dogłębnie poznać zasadę działania elementów i układów elektronicznych.
f) rysunek techniczny wspomagany komputerowo - uczniowie w ramach przedmiotu poznają zagadnienia związane z projektowaniem układów elektronicznych w oprogramowaniu komputerowym. Z wykorzystaniem programów z rodziny CAD tworzą rysunki techniczne oraz projektują układy elektroniczne.
g) montaż i demontaż elementów, układów i urządzeń elektronicznych – zajęcia praktyczne, podczas zajęć uczniowie poznają budowę urządzeń elektronicznych takich jak domofony, wideodomofony, instalacje kontroli dostępu, instalacje alarmowe czy instalacje kontroli dostępu,
h) wykonywanie instalacji z montażem urządzeń elektronicznych - uczniowie w ramach zajęć odbywających się jako warsztaty projektują oraz wykonują instalację domofonowe, wideodomofonowe, kontroli dostępu, alarmowe, oraz kontroli dostępu.
i) pracownia kontroli dostępu - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się konfigurowaniem zaawansowanych instalacji dostępowych które są dzisiaj bardzo powszechnie używane w wielu miejscach od budynków mieszkalnych po banki czy biura
j) pracownia instalacji alarmowych - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się konfigurowaniem zaawansowanych instalacji alarmowych które spotykamy na każdym kroku od instalacji w budynkach prywatnych po firmy czy hale produkcyjne.
k) bezpieczeństwo i higiena pracy – uczniowie podczas zajęć na przedmiocie poznają zasady jakie obowiązują w zakładach pracy oraz przepisy obowiązująca na stanowiskach związanych z ich zawodem.
Egzamin ELM.02. odbywa się po 3 klasie
ELM.05. - Eksploatacja urządzeń elektronicznych.
a) urządzenia elektroniczne systemów telewizyjnych, kontroli dostępu, alarmowych - uczniowie w ramach przedmiotu poznają elementy składowe w/w systemów. Poznają ich zasadę działania oraz w sposób teoretyczny jest omawiany sposób konfigurowania oraz zarządzania takimi systemami.
b) systemy transmisji i przetwarzania - uczniowie w ramach przedmiotu poznają technikę przesyłania sygnałów cyfrowych, sposoby przesyłania sygnału oraz media za pomocą których można sygnały elektroniczne przesyłać.
c) pracownia telewizji przemysłowej - uczniowie w ramach zajęć na pracowni zajmują się konfiguracją zaawansowanych systemów telewizji przemysłowej (CCTV). Monitoring obiektów jest w dzisiejszych czasach jednym z podstawowych elementów gwarantujących bezpieczeństwo dlatego tak ważne jest poprawne skonfigurowanie takiego systemu.
d) pracownia telewizji użytkowej - uczniowie w ramach zajęć na pracowni budują proste oraz zaawansowane instalacje telewizji naziemnej, cyfrowej oraz kablowej. Są to instalacje przeznaczone zarówno dla pojedynczych odbiorców jak i dla hoteli czy budynków wielorodzinnych w których występuje po kilkaset odbiorników telewizyjnych.
e) pracownia kontroli dostępu - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się konfigurowaniem zaawansowanych instalacji dostępowych które są dzisiaj bardzo powszechnie używane w wielu miejscach od budynków mieszkalnych po banki czy biura
f) pracownia instalacji alarmowych - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się konfigurowaniem zaawansowanych instalacji alarmowych które spotykamy na każdym kroku od instalacji w budynkach prywatnych po firmy czy hale produkcyjne.
g) pracownia urządzeń techniki komputerowej - uczniowie w ramach zajęć na pracowni poznają systemy komputerowe, ich budowę oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany dzisiaj przez każdego technika w pracy. Wszystkie zaawansowane systemy (telewizyjne, alarmowe, kontroli dostępu, monitoringowe, inteligentnych domów) są dzisiaj konfigurowalne oraz zarządzane za pomocą urządzeń komputerowych dlatego każdy technik elektronik musi dobrze znać zastosowanie takich urządzeń oraz sposoby wykorzystania ich do pracy.
Egzamin ELM.05. odbywa się po 1 semestrze klasy V.
2. Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem
Koło elektroniczne – (montaż urządzeń elektronicznych między innymi: domofonów, wideodomofonów, alarmów, kontroli dostępu, kamer przemysłowych, montaż anten satelitarnych i naziemnych wraz z oprogramowaniem, nauka lutowania)
Koło „Robotyka” – (projektowanie, budowa oraz programowanie robotów z wykorzystaniem platformy LEGO MINDSTORMS oraz REV ROBOTICS)
Koło „Motoman” – (nauka programowania układów cyfrowych, montaż i obsługa drukarek 3D, drukowanie elementów, obsługa frezarek numerycznych i frezowanie elementów elektronicznych)
3. Język obcy zawodowy.
Język angielski dla wszystkich klas
4. Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym
Matematyka
Fizyka
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa realizowana jest w klasie 3 i 4 w wymiarze 4 tygodnie 140 godzin, łącznie w cyklu nauczania 8 tygodni 280 godzin.
Praktyka jest integralną częścią procesu kształcenia zawodowego, jej celem jest:
- łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, które pozwolą na realizację pracy w podmiotach gospodarczych i organizacjach, w tym między innymi: przedsiębiorstwach produkcyjnych, zakładach usługowych .
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik teleinformatyk – Kierunek wywodzi się z telekomunikacji, uczniowie uczący się na tym kierunku poznają zagadnienia związane z komunikacją elektroniczną od telefonii analogowej przez telefony IP na routingu w sieciach komputerowych kończąc.
Czego będziesz się u nas uczył?
Technik teleinformatyk – kwalifikacje:
INF.07 Montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi.
a) bezpieczeństwo i higiena pracy – uczniowie podczas zajęć na przedmiocie poznają zasady jakie obowiązują w zakładach pracy oraz przepisy obowiązująca na stanowiskach związanych z ich zawodem.
b) elektrotechnika teoretyczna - uczniowie w ramach przedmiotu poznają zagadnienia związane z podstawami elektrotechniki i elektroniki, poznają podstawowe elementy elektroniczne oraz prawa i twierdzenia wykorzystywane w układach elektronicznych
c) podstawy telekomunikacji – uczniowie w ramach przedmiotu poznają min. warstwy modeli ISO-OSI czyli podstawy telekomunikacji o którą dzisiaj oparte jest przesyłanie wszystkich danych
d) technika komputerowa - uczniowie w ramach przedmiotu poznają urządzenia wykorzystywane w technice komputerowej, ich sposób działania oraz wykorzystania. Większość prac konfiguracyjna pomiarowych wykonujemy dzisiaj z użyciem narzędzie komputerowych w związku z czym znajomość podstawowych narzędzi jest bardzo ważna.
e) podstawy sieci LAN - uczniowie w ramach zajęć zapoznają się z lokalnymi sieciami komputerowymi, sposobami ich projektowania oraz wykonywania a także poznają podstawowe media wykorzystywane w sieciach LAN
f) elektrotechnika praktyczna - uczniowie w ramach przedmiotu poznają praktyczne zastosowanie elementów elektronicznych poznanych na przedmiotach takich jak elektronika teoretyczna, analogowa oraz cyfrowa. Podczas zajęć uczniowie budują układy które następnie badają dzięki czemu mogą dogłębnie poznać zasadę działania elementów i układów elektronicznych.
g) wykonywanie sieci LAN – w ramach zajęć uczniowie budują lokalne sieci komputerowe, wykonują połączenia przewodów miedzianych oraz dokonują podstawową konfigurację urządzeń sieciowych.
h) instalacja i konfiguracja systemów operacyjnych - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się konfiguracją sprzętu komputerowego wykorzystywanego w teleinformatyce, poznają systemy operacyjne serwerowe oraz systemy przeznaczone dla użytkowników końcowych.
i) instalacja konfiguracja urządzeń sieciowych - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się podłączaniem oraz konfiguracją urządzeń wykorzystywanych do budowy sieci komputerowych.
j) administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi - uczniowie w ramach przedmiotu zarządzają systemami operacyjnymi, poznają ich zaawansowaną konfigurację.
INF.07. Egzamin odbywa się po 3 klasie.
INF.08 Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi.
a) teoria transmisji w sieciach rozległych – uczniowie w ramach przedmiotu poznają sposoby transmisji w sieciach globalnych, poznają sposoby przesyłania danych cyfrowych w sieciach.
b) sieci komutacyjne – uczniowie w ramach przedmiotu poznają sposoby przesyłania danych, dzielenia strumienia danych na części przesyłania ich za pomocą łączy a następnie odbierania ich przez użytkownika końcowego
c) architektura sieci rozległej - uczniowie w ramach przedmiotu poznają sposoby budowy sieci rozległych, zasady budowania węzłów komunikacyjnych oraz zasad konfiguracji sprzętu sieciowego w sieciach globalnych.
d) wykonanie i eksploatacja transmisyjnych sieci rozległych - uczniowie w ramach przedmiotu zajęć zajmują się badaniem sieci rozległych, wykonują modele takich sieci oraz testują możliwości przesyłania danych za pomocą różnych mediów
e) uruchamianie i konfigurowanie sieci komutacyjnych - uczniowie w ramach przedmiotu zajęć zajmują się konfiguracją urządzeń przesyłowych w sieciach komutacyjnych.
f) administrowanie i eksploatacja sieci rozległych – w ramach zajęć uczniowie zajmują się konfiguracją sprzętu sieciowego wykorzystywanego do budowy sieci rozległych takiego jak modemy, routery switche.,
INF.08. odbywa się po 1 semestrze klasy 5
2. Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem
CISCO uczniowie uczestniczący w zajęciach pogłębiają swoją wiedzę z zakresu sieci komputerowych, zajęcia kończą się zdobyciem certyfikaty CISCO CCNA który jest uznawany na całym świecie
Koło „Robotyka” – (projektowanie, budowa oraz programowanie robotów z wykorzystaniem platformy LEGO MINDSTORMS oraz REV ROBOTICS)
3. Język obcy zawodowy.
Język angielski dla wszystkich klas
4. Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym
Matematyka
Fizyka lub informatyka – przedmiot do wyboru przez ucznia
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa realizowana jest w klasie 3 i 4 w wymiarze 4 tygodnie 140 godzin, łącznie w cyklu nauczania 8 tygodni 280 godzin.
Praktyka jest integralną częścią procesu kształcenia zawodowego, jej celem jest:
- łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, które pozwolą na realizację pracy w podmiotach gospodarczych i organizacjach, w tym między innymi: przedsiębiorstwach produkcyjnych, zakładach usługowych .
- kształcenie umiejętności pracy w zespołach ludzkich, komunikacji pomiędzy członkami zespołu oraz z osobami spoza zespołu współpracowników;
- przygotowanie do samodzielnej pracy oraz do podejmowania decyzji;
- zapoznanie się z działalnością organizacyjno-prawną zakładu/instytucji: organizacją zakładu pracy i stanowiska pracy, przepisami dotyczącymi miejsca pracy w tym przepisami BHP, p. poż., stosowanymi metodami i formami oraz narzędziami pracy, dokumentacją prowadzoną przez zakład pracy – jej obiegiem i nadzorem, planowaniem pracy, metodami doskonalenia organizacji pracy i zakładu;
- zapoznanie się z organizacją, zarządzaniem i funkcjonowaniem wybranego (wybranych) działów zakładu pracy.
- kształcenie poczucia odpowiedzialności za wykonywaną pracę i podejmowane decyzje;
- weryfikacja, uzupełnienie, praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w czasie nauki oraz doskonalenie nabytych umiejętności.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej – nowy kierunek nauczania w polskich szkołach łączący w sobie wiedzę z zakresu elektroniki, informatyki, telekomunikacji oraz systemów telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz kontroli dostępu. Kierunek ten jest odpowiedzią na zapotrzebowanie fachowców w tych dziedzinach. Jako kierunek łączący w sobie zakres materiałów z wielu dziedzin cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród młodzieży,
Czego będziesz się u nas uczył?
INF.05 Montaż i eksploatacja instalacji wewnątrzbudynkowych telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej.
a) bezpieczeństwo i higiena pracy – uczniowie podczas zajęć na przedmiocie poznają zasady jakie obowiązują w zakładach pracy oraz przepisy obowiązująca na stanowiskach związanych z ich zawodem.
b) elektrotechnika teoretyczna - uczniowie w ramach przedmiotu poznają zagadnienia związane z podstawami elektrotechniki i elektroniki, poznają podstawowe elementy elektroniczne oraz prawa i twierdzenia wykorzystywane w układach elektronicznych
c) podstawy transmisji - uczniowie w ramach przedmiotu poznają zagadnienia dotyczące transmisji sygnałów, metody transmisji, media transmisyjne (przewodowe i bezprzewodowe) oraz zastosowanie transmisji sygnałów w instalacjach.
d) przyrządy i metody pomiarowe - uczniowie w ramach przedmiotu poznają przyrządy, narzędzia oraz metody pomiarowe układów elektronicznych oraz instalacji (telewizyjnych i telekomunikacyjnych)
e) systemy telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej - uczniowie w ramach przedmiotu poznają systemy nadawania, przetwarzania oraz odbierania sygnałów wszystkich rodzajów telewizji.
f) elektrotechnika praktyczna - uczniowie w ramach przedmiotu poznają praktyczne zastosowanie elementów elektronicznych poznanych na przedmiotach takich jak elektronika teoretyczna, analogowa oraz cyfrowa. Podczas zajęć uczniowie budują układy które następnie badają dzięki czemu mogą dogłębnie poznać zasadę działania elementów i układów elektronicznych.
g) rysunek techniczny wspomagany komputerowo - uczniowie w ramach przedmiotu poznają zagadnienia związane z projektowaniem układów elektronicznych w oprogramowaniu komputerowym. Z wykorzystaniem programów z rodziny CAD tworzą rysunki techniczne oraz projektują instalacje telewizyjne.
h) montaż instalacji telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej - uczniowie w ramach zajęć warsztatowych poznają techniki wykonywania instalacji telewizyjnych, oraz wykonują instalacje telewizyjne wykorzystywane w budynkach jedno i wielorodzinnych
i) eksploatacja systemów telewizji naziemnej - uczniowie w ramach zajęć zajmują się poznawaniem zaawansowanych instalacji telewizji naziemnej w szczególności stacji nadawania i przesyłania telewizji naziemnej
j) eksploatacja systemów telewizji kablowej - uczniowie w ramach zajęć zajmują się poznawaniem zaawansowanych instalacji telewizji naziemnej w szczególności stacji nadawania i przesyłania telewizji kablowej
k) eksploatacja systemów telewizji satelitarnej - uczniowie w ramach zajęć zajmują się poznawaniem zaawansowanych instalacji telewizji naziemnej w szczególności stacji nadawania i przesyłania telewizji kablowej
INF.05. Egzamin odbywa się po 3 klasie
INF.06 Montaż i eksploatacja szerokopasmowych sieci kablowych pozabudynkowych
a) przyrządy i metody pomiarowe - uczniowie w ramach przedmiotu poznają przyrządy, narzędzia oraz metody pomiarowe instalacji przesyłowych sieci szerokopasmowych
b) transmisja w sieciach szerokopasmowych - uczniowie w ramach przedmiotu poznają sposoby przesyłania sygnałów w sieciach rozległych. Poznają urządzenia oraz media transmisji sygnałów za pomocą których przesyłane są dane w sieciach szerokopasmowych
c) konfiguracja w sieciach szerokopasmowych - uczniowie w ramach zajęć zajmują się konfiguracja urządzeń nadawczych, przesyłowych oraz odbiorczych wykorzystywanych w sieciach rozległych.
d) montaż i pomiary sieci szerokopasmowych - uczniowie w ramach zajęć budują sieci komputerowe o zasięgu globalnym, wykonują połączenia przewodów miedzianych oraz światłowodowych.
e) konfiguracja i konserwacja sieci szerokopasmowych - uczniowie w ramach przedmiotu zajmują się zaawansowaną konfiguracja modemów, routerów oraz switchy
INF.06. Egzamin dobywa się po 1 semestrze klasy 5.
2. Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem
Koło elektroniczne – (montaż urządzeń elektronicznych między innymi: domofonów, wideodomofonów, alarmów, kontroli dostępu, kamer przemysłowych, montaż anten satelitarnych i naziemnych wraz z oprogramowaniem, nauka lutowania)
CISCO uczniowie uczestniczący w zajęciach pogłębiają swoją wiedzę z zakresu sieci komputerowych, zajęcia kończą się zdobyciem certyfikaty CISCO CCNA który jest uznawany na całym świecie
Koło „Robotyka” – (projektowanie, budowa oraz programowanie robotów z wykorzystaniem platformy LEGO MINDSTORMS oraz REV ROBOTICS)
3. Język obcy zawodowy.
Język angielski dla wszystkich klas
4. Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym
Matematyka
Fizyka
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa realizowana jest w klasie 3 i 4 w wymiarze 4 tygodnie 140 godzin, łącznie w cyklu nauczania 8 tygodni 280 godzin.
Praktyka jest integralną częścią procesu kształcenia zawodowego, jej celem jest:
- łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, które pozwolą na realizację pracy w podmiotach gospodarczych i organizacjach, w tym między innymi: przedsiębiorstwach produkcyjnych, zakładach usługowych .
- kształcenie umiejętności pracy w zespołach ludzkich, komunikacji pomiędzy członkami zespołu oraz z osobami spoza zespołu współpracowników;
- przygotowanie do samodzielnej pracy oraz do podejmowania decyzji;
- zapoznanie się z działalnością organizacyjno-prawną zakładu/instytucji: organizacją zakładu pracy i stanowiska pracy, przepisami dotyczącymi miejsca pracy w tym przepisami BHP, p. poż., stosowanymi metodami i formami oraz narzędziami pracy, dokumentacją prowadzoną przez zakład pracy – jej obiegiem i nadzorem, planowaniem pracy, metodami doskonalenia organizacji pracy i zakładu;
- zapoznanie się z organizacją, zarządzaniem i funkcjonowaniem wybranego (wybranych) działów zakładu pracy.
- kształcenie poczucia odpowiedzialności za wykonywaną pracę i podejmowane decyzje;
- weryfikacja, uzupełnienie, praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w czasie nauki oraz doskonalenie nabytych umiejętności.
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
Electronics School Complex
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
1. Schools making up the complex:
Defenders of Lublin 1939 Technical Secondary School of Electronics – offers the following programmes:
– Electronics technician
– ICT technician
– Broadband communication technician
10th Athletic Championship General Secondary School
2. Extracurricular activities
– Electronics club
– Robotics club
– Motoman automotive club
– CISCO Academy
– Shooting club
3. Foreign languages: English, German/Russian
What makes us stand out?
1. Accomplishments of the school and its students:
Since 2011, the Technical Secondary School of Electronics has been the best technical secondary school in Lublin Province, and currently places among the top technical schools in Poland according to the Technical Secondary School Ranking of the "Perspektywy" Education Foundation.
In later years, we placed as follows:
2011 – 7th place
2012 – 1st place
2013 – 1st place
2014 – 3rd place
2015 – 3rd place
2016 – 9th place
2017 – 5th place
2018 – 3rd place
2019 – 5th place
Every year, many of our students succeed by becoming finalists
and laureates in country-wide contests and Olympiads, including:
• Technical Knowledge Olympiad
• Technical Innovation and Invention Olympiad
• Electrical and Electronics Knowledge Olympiad organised by the AGH University of Science and Technology in Kraków
• "Euroelektra" Electrical and Electronics Knowledge Olympiad
Contests organised by the school include:
• Mathematics competition (since 2009), co-organised with the Lublin Local In-Service Teacher Training Centre
• Family History competition (since 2008), co-organised with the Lublin Museum – "Under the Clock" Martyrology Division
• "With a song under the sails" Marine Contest (since 2009), province-wide contest
• Foreign Language Reciting Contest (since 2011), province-wide contest
• "Mathematics in technology for technicians" mathematics contest (since 2010), co-organised by and under the patronage of the Lublin University of Technology, country-wide contest
The school is equipped with an access control system in the form of RFID card readers at the entrance. In addition, the school cards give students access to the library and the boarding house cafeteria. The school also offers Wi-Fi access in places where students usually spend their time and in the entire boarding house building.
Implemented Projects
Completion and placing 1st in the project: Gra o Prąd "e-Odnawialne Źródła Energii Lubelszczyzny (e-OZEL) – system zwiększający zainteresowanie uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach GOW" (A Game of Electricity "e-Renewable Energy Sources in Lublin Province – a system for increasing student interest in continuing education in Knowledge-Based-Economy programmes"
Participation in the "Biblioteka wspomnień" (Library of memories) project organised by the UMCS Institute of History. The main idea behind the project is to collect memories and testimonies from those who have witnessed history in the making – veterans who survived World War II. The project enabled us to collect a sizeable amount of recordings and documents supplementing the memories of those who witnessed historic moments.
Teacher participation in the project "Przygotowanie i realizacja nowego programu praktyk pedagogicznych na Wydziale Humanistycznym UMCS" (Development and implementation of a new teaching internship programme at the UMCS Humanities Faculty), co-financed by the European Union.
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2017 and 2019.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
– Post-graduate programme: Computer network administration Mechatronics in vocational education
– Skills improvement courses and training programmes for teachers on: Cisco.
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– Electronics club
– Motoman automotive club
– Robotics
– Association of Polish Electrical Engineers 1kV course
– Computers and the Internet in technical professions
– Low-level programming of microprocessor systems
– Introduction to optic fibre technology
– CISCO Academy – CCNA Routing and Switching
– Computers and the Internet in technical professions Control systems / Network security
5. Improving student access to modern techniques and technologies in partnership with universities via specialised classes organised at the Lublin University of Technology.
– Modelling and building 3D elements
– Database administration
– Advanced optic fibre technologies
Our and their generation – project co-financed by the Knowledge Education Development Operational Programme. International mobility for students. The purpose of the project was to increase the mobility of ZSEL students and to develop their key competences. The project involved two groups of students working together: one from the Electronics School Complex in Lublin and one from the College Carmen Sylva in Timisoara, Romania. The students learnt about the history of Poland and Romania from World War II to modern times. 20 students from the Electronics School Complex in Lublin and 20 from the College Carmen Sylva in Timisoara participated in the project. The initiative also involved language, psychological, cultural and subject-related training for participants. The project resulted in the development of a guide to Lublin and Timisoara containing an overview of the history of both cities, as well as an exhibition on the project.
Infrastructure
Students also have access to a modern sports hall, playing fields for various types of sports and a track and field stadium. Students from outside Lublin also have access to our dormitory and cafeteria.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Electronics technician
Vocational examinations:
ELM.02. – after the 3rd grade
ELM.05. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- theoretical electronics and electrotechnics
- digital electronics
- analogue electronics
- electronic installation elements and appliances
- practical electronics
- installations utilising electronic devices
- access control workshop
- alarm installation workshop
- electronic elements of TV, access control and alarm systems
- transmission and processing systems
- CCTV workshop
- CCTV workshop
- access control workshop
- alarm installation workshop
- computer device repair workshop
Advanced level subjects: mathematics, physics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
ICT technician
Vocational examinations:
INF.07. – after the 3rd grade
INF.08. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- theoretical electrotechnics
- introduction to telecommunications
- computer technology
- introduction to LAN
- practical electrotechnics
- applications of LAN
- operating system installation and configuration
- network device installation and configuration
- network operating system administration
- theory of transmission in wide area networks
- packet switching networks
- wide area network architecture
- wide area network setup and operation
- packet switching network setup and configuration
- wide area network administration and operation
Advanced level subjects: mathematics, physics or computer science
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Broadband communication technician
Vocational examinations:
INF.05. – after the 3rd grade
INF.06. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- theoretical electrotechnics
- introduction to transmitting
- measuring instruments and methods
- terrestrial, cable and satellite TV systems
- practical electrotechnics
- terrestrial, cable and satellite TV installation
- terrestrial TV systems operation
- CCTV systems operation
- satellite TV systems operation
- measuring instruments and methods
- transmission in broadband networks
- broadband network configuration
- broadband network installation and measurement
- broadband network configuration and maintenance
Advanced level subjects: mathematics, physics
Work placement schedule
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.