Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
W skład Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie wchodzą:
1. Technikum Samochodowe w Lublinie (edukacja trwa 5 lat).
W Technikum Samochodowym kształcenie realizowane jest w zawodzie:
- technik pojazdów samochodowych
2. Branżowa Szkoła Samochodowa I stopnia w Lublinie (edukacja trwa 3 lata).
W Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia kształcenie realizowane jest w dwóch zawodach:
- mechanik pojazdów samochodowych,
- elektromechanik pojazdów samochodowych.
3. Branżowa Szkoła Samochodowa II stopnia w Lublinie (edukacja trwa 2 lata)
W Branżowej Szkole Samochodowej II stopnia będą mogli się uczyć absolwenci branżowej szkoły I stopnia zainteresowani kontynuacją kształcenia umożliwiającego zdobycie zawodu: technik pojazdów samochodowych.
W trakcie nauki uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia zdobywają wszechstronną wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie: budowy, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych oraz elektrotechniki i elektroniki samochodowej. Odbywają też bezpłatne szkolenie przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.
Co nas wyróżnia?
Szkoła jest jedną z najstarszych szkół zawodowych w Lublinie. W październiku 2014 roku obchodziła uroczystość 100-letniego istnienia. Od początku specjalizowała się w kształceniu zawodowym. Jej tradycje i rozwój był zawsze ściśle związany z Lublinem i Lubelszczyzną. Odpowiadając na potrzeby środowiska lokalnego (i ponadlokalnego) szkoła odgrywała i nadal odgrywa ważną rolę w kształceniu kadr niezbędnych dla rozwoju gospodarczego, przemysłowego i społecznego. Szkoła początkowo kształciła: ślusarzy, tokarzy, frezerów, techników mechaników, a obecnie: mechaników pojazdów samochodowych, elektromechaników pojazdów samochodowych i techników pojazdów samochodowych. Jej renoma i potencjał budowany był przez kolejne lata dzięki zaangażowaniu wielu pokoleń uczniów i nauczycieli oraz innych podmiotów wspierających rozwój szkoły. Z tego właśnie powodu jest ona znana i ceniona w środowisku lokalnym i poza nim.
Niewątpliwym atutem szkoły są warsztaty szkolne, w których uczniowie w warunkach rzeczywistych mogą zdobywać praktyczne doświadczenia zawodowe. Odbywa się to dzięki integrowaniu działań dydaktycznych z wykonywaniem konkretnych usług motoryzacyjnych dla klientów zewnętrznych. Tak realizowany proces kształcenia sprzyja nabywaniu przez uczniów kompetencji niezbędnych w pracy zawodowej. W szczególności dotyczą one: obsługi klienta, staranności wykonywanych prac przy powierzonym pojeździe (diagnozowaniu, obsłudze technicznej i naprawie pojazdów samochodowych).
Szkoła może poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami i sukcesami jej uczniów. Potwierdzają to m.in.: dobre wyniki z egzaminów maturalnych i zawodowych, stypendia przyznawane uczniom za wyniki w nauce, wysokie miejsca i nagrody uzyskiwane przez uczniów na olimpiadach i konkursach zawodowych oraz odnajdowanie się absolwentów szkoły na rynku pracy.
Przykłady znaczących osiągnięć uczniów szkoły to:
- laureaci i finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Technicznej;
- laureaci i finaliści Olimpiady Techniki Samochodowej;
- laureaci i finaliści Turnieju Młodych Mistrzów Techniki;
- finaliści Turnieju Wiedzy o Wynalazczości;
- wyróżnienia za prace dyplomowe w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP);
- Mistrzostwo Polski w konkurencji modeli samochodów elektrycznych w Ogólnopolskim Turnieju Motoryzacyjnym;
- laureaci i finaliści Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej;
- laureaci konkursu Mistrz Elektroniki Samochodowej GORDON CHAMPION;
- finaliści etapu wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Motoryzacyjnej;
- laureat krajowy i finalista międzynarodowy konkursu Young Car Mechanic 2018;
- laureaci i finaliści Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników – w kategorii Młody Mechanik;
- laureat w konkursie Eko Gwiazda Mercedes-Benz 2017 w kategorii film promujący ekologię w obszarze motoryzacji;
- laureaci konkursu organizowanego przez SIMP - Technik Absolwent Roku;
- stypendyści Prezesa Rady Ministrów;
- stypendyści programu Lubelska Kuźnia Talentów.
Warto też podkreślić, że szkoła może poszczycić się tytułem Samochodowej Szkoły Roku.
Ważną rolę w życiu szkoły odgrywają też wewnątrzszkolne konkursy, turnieje i inne formy rywalizacji. Przykładami mogą być: konkurs zawodowy Mistrz w Zawodzie (dla uczniów szkoły branżowej), konkurs Moja pasja, wiedza, umiejętności – motoryzacja (dla uczniów technikum).
W szkole działa wolontariat, który na celu ma angażowanie młodych ludzi do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym oraz rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, aktywizowanie młodzieży do działań na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży, kształtowanie postaw prospołecznych wśród młodzieży, uwrażliwianie na problemy drugiego człowieka i włączanie się w ich rozwiązywanie.
Rada Wolontariatu realizuje swoją działalność poprzez organizację spotkań (np. z zapraszanymi gośćmi), wystaw, itp., udział w kwestach, zbiórkach darów, włączanie się na zasadzie wolontariatu w pracę różnego rodzaju placówek opiekuńczych, wychowawczych, itp., pomoc w organizacji imprez szkolnych.
Realizowane projekty
Szkoła angażuje się w realizację wielu projektów, działań, inicjatyw i przedsięwzięć związanych z profilem kształcenia. Są wśród nich między innymi:
- Projekt „Profesjonalny Diagnosta – wsparcie merytoryczne i praktyczne w obszarze nowoczesnej diagnostyki samochodowej dla uczniów i nauczycieli Technikum Samochodowego w Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Jego głównym celem jest podniesienie jakości szkolenia zawodowego w obszarze nowoczesnej diagnostyki samochodowej poprzez rozwijanie wiedzy specjalistycznej i umiejętności praktycznych nauczycieli i uczniów Technikum Samochodowego w Lublinie i doposażenie bazy dydaktycznej w nowoczesne systemy diagnostyczne. W ramach tego projektu uczniowie uczestniczą w cyklu szkoleń branżowych oraz mają możliwość odbycia płatnych staży wakacyjnych, podczas których mogą doskonalić swoje umiejętności.
- Projekt „Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez budowę i wyposażenie stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie”, współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura Społeczna, Działania 13.6 Infrastruktura kształcenia zawodowego i ustawicznego. Celem projektu jest poprawa warunków i jakości kształcenia uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie poprzez budowę samochodowej stacji diagnostycznej wraz z wyposażeniem. W ramach projektu zaplanowano wybudowanie dwukondygnacyjnego obiektu o kubaturze 4066 m3 i powierzchni użytkowej 767,45 m2, który posiadać będzie nowoczesne pomieszczenia wraz z wyposażeniem. Powstaną między innymi: stanowisko diagnostyczne, stanowiska naprawcze dla pojazdów samochodowych, zaplecze dydaktyczne, pracownie, biuro obsługi klienta i zaplecze administracyjne. Zagospodarowany zostanie również teren przylegający do budynku.
- Projekt „Młode Kadry” - program stworzony przez Inter Cars S.A. – dystrybutora części zamiennych i szkoleń specjalistycznych – przy współpracy z producentami tych części (takimi jak: Contitech, Castrol, NTN SNR, SKF, OSRAM, MAHLE, Bilstein, Grupa Schaeffler) ma na celu wsparcie wybranych szkół motoryzacyjnych m.in. poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt do naprawy i diagnostyki usterek w samochodach oraz realizację cyklicznych szkoleń zawodowych. Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie został zakwalifikowany do programu na podstawie dotychczasowych osiągnięć. Uczestnictwo szkoły w programie ,,Młode Kadry” ułatwia przyszłym absolwentom wejście na rynek pracy (nie tylko lokalny, krajowy, ale też międzynarodowy). Jest to możliwe dzięki zacieśnianiu współpracy szkoły ze środowiskiem pracodawców. Jego integralną częścią są szkolenia branżowe, których uczestnicy otrzymują stosowne certyfikaty.
- Projekt Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa” - to już od trzech lat cyklicznie realizowany program, który ma kształtować wśród uczestników odpowiedzialne zachowania oraz nawyk bezpiecznego wykonywania pracy.
Cele programu, to:
- podniesienie wśród młodzieży szkolnej poziomu wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
- kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy wśród uczniów szkół średnich i zawodowych (w szczególności kształcących się w zawodach branż podwyższonego ryzyka),
- popularyzacja zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy, zwłaszcza problematyki zawierania umów o pracę, w tym cywilnoprawnych, podejmowania pracy sezonowej i wakacyjnej oraz problematyki legalności zatrudnienia.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Infrastruktura i baza dydaktyczna szkoły są stale modernizowane, unowocześniane i doposażane. Budynek szkoły i główny budynek warsztatów szkolnych poddane były termomodernizacji, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy warunków nauki i pracy. Niebawem szkoła zwiększy swój potencjał o nowy obiekt warsztatów szkolnych wraz z nowoczesnym wyposażeniem obsługowo-naprawczym pojazdów (efekt realizacji projektu unijnego).
Zajęcia teoretyczne uczniowie odbywają w budynku głównym szkoły, w dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych i specjalistycznych. W pracowniach przedmiotowych dostępne są liczne środki dydaktyczne: modele, tablice poglądowe, części samochodowe, zespoły i podzespoły niezbędne w procesie kształcenia.
Szkoła dysponuje trzema pracowniami komputerowymi certyfikowanymi przez Polskie Towarzystwo Informatyczne, które wyposażone są w komputery włączone do sieci szkolnej (lokalnej) z bezpośrednim dostępem do szybkiego Internetu. Dwie z nich przystosowane są do realizacji zagadnień z obsługi pojazdów i zarządzania przedsiębiorstwem samochodowym w ramach pracowni obsługi pojazdów samochodowych. W multimedialnej bibliotece szkolnej, która bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, znajdują się skomputeryzowane katalogi i bogate księgozbiory, w tym liczne publikacje techniczne. W czytelni biblioteki znajduje się centrum multimedialne z bezpośrednim dostępem do szybkiego Internetu i ze stanowiskami komputerowymi, z których mogą korzystać uczniowie w dowolnym czasie. Na stanowiskach tych uczeń ma dostęp do internetowych platform technicznych, które znajdują również zastosowanie na lekcjach przedmiotowych, pracowniach i warsztatach szkolnych.
W procesie dydaktycznym stosowane są nowoczesne metody kształcenia, m. in. w ramach nauczania rysunku technicznego. Szkoła posiada pracownię rysunku technicznego ze stanowiskami komputerowymi i szkolną wersją 2D&3D programu progeCAD Professional, co pozwala tworzyć uczniom profesjonalną dokumentację rysunkową.
W budynkach warsztatów szkolnych znajdują się nowoczesne pracownie elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych (mechatroniki) oraz diagnostyki pojazdów samochodowych.
Pracownia elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych (mechatroniki) jest w pełni przygotowana do kształcenia uczniów w obszarze nowoczesnych technologii, w jakie są wyposażane współczesne samochody. Opisywana pracownia posiada wiele kosztownych urządzeń i narzędzi, m.in.: urządzenia do diagnostyki komputerowej pojazdów samochodowych EsiTronic Bosch z interfejsem KTS Bosch, Gutman MegaMax 66, CDIF/2 oraz szafę FSA Bosch z dotykowym ekranem, oscyloskopem, z różnymi sondami pomiarowymi np. do sprawdzania rozdzielaczowych i bezrozdzielaczowych układów zapłonowych. Pracownia wyposażona jest też w aparaturę pomiarową oraz stanowiska poglądowo-demonstracyjne układów m.in. wtrysku oleju napędowego Cammon Rail, paliwa Motronic i poduszek powietrznych. Szkoła posiada nowoczesny samochód przekazany przez firmę Hella, specjalnie przygotowany do symulacji uszkodzeń układów elektrycznych i elektronicznych, co pomaga realizować proces uczenia.
Pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych posiada liczne modele, tablice poglądowe, przekroje, części samochodowe, zespoły, podzespoły, urządzenia i narzędzia pomiarowe, stanowiska poglądowo-demonstracyjne, m.in. do obsługi klimatyzacji, nowoczesnych kół zamachowych i sprzęgieł itd. Uzupełnieniem zasobów tej pracowni jest wyposażenie znajdujące się w Stacji Kontroli Pojazdów, którą prowadzi szkoła.
Warsztaty szkolne wyposażone są w narzędzia i oprzyrządowanie niezbędne do wykonywania przeglądów, diagnostyki i napraw pojazdów samochodowych. W celu stworzenia uczniom rzeczywistych warunków pracy i profesjonalnego przygotowania do przyszłej pracy realizowany w szkole proces kształcenia łączy dydaktykę ze świadczeniem usług motoryzacyjnych takich, jak:
- serwis opon (wymiana, naprawa, sezonowa przechowalnia)
- przeglądy rejestracyjne pojazdów (Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów)
- obsługa, diagnostyka i naprawy pojazdów samochodowych (5 działów naprawy samochodów).
Mając na uwadze postęp techniczny i stale rozwijającą się technologię w nowych samochodach, na bieżąco uzupełniane jest wyposażenie szkoły o nowe narzędzia i przyrządy stanowiące bazę dydaktyczno-usługową warsztatów szkolnych.
Praktyczna nauka zawodu w ramach warsztatów szkolnych realizowana jest nie tylko na działach naprawy samochodów, biurze obsługi klienta, ale także na działach pomocniczych takich, jak: obróbka ręczna, obróbka mechaniczna, spawalnia i pracownia metrologii.
W szkole funkcjonuje również Ośrodek Szkolenia Kierowców, na wyposażeniu którego znajdują się cztery samochody osobowe służące do realizacji nauki jazdy w ramach bezpłatnego przygotowania uczniów do egzaminu na prawo jazdy kat. B.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
W Technikum Samochodowym w zawodzie: technik pojazdów samochodowych szkoła przygotowuje do realizacji następujących zadań zawodowych:
1. w zakresie kwalifikacji MOT.02 - Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych:
a) przeprowadzanie obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,
b) diagnozowanie stanu technicznego mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,
c) wykonywanie napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych;
lub
w zakresie kwalifikacji MOT.05 - Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych:
a) wykonywanie przeglądów podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,
b) diagnozowanie stanu technicznego podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,
c) wykonywanie napraw podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
2. w zakresie kwalifikacji MOT.06 - Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych:
a) diagnozowanie stanu technicznego pojazdów samochodowych,
b) obsługa i naprawa pojazdów samochodowych,
c) organizowanie i nadzorowanie procesu obsługi pojazdów samochodowych,
d) przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
W technikum 5-letnim
zawód: technik pojazdów samochodowych
kształcenie w kwalifikacjach MOT.02 oraz MOT.06
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym to:
- bezpieczeństwo pracy
- podstawy konstrukcji maszyn
- silniki pojazdów samochodowych
- podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych
- elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych
- przepisy ruchu drogowego i technika kierowania pojazdami
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym
- język angielski zawodowy (kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w
obszarze przyszłej pracy zawodowej)
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym to:
- pracownia rysunku technicznego
- pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych
- pracownia elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych
- pracownia obsługi pojazdów samochodowych
- praktyczna nauka zawodu
- praktyka zawodowa
W ramach kształcenia uczeń przystępuje do dwóch egzaminów zawodowych:
- po klasie czwartej – z zakresu kwalifikacji MOT.02;
- po I okresie klasy piątej – z zakresu kwalifikacji MOT.06.
W technikum pięcioletnim (po szkole podstawowej) w każdej klasie w obszarze kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym realizowany jest jeden przedmiot do wyboru przez ucznia spośród: fizyka, matematyka, język angielski.
W technikum 5-letnim
zawód: technik pojazdów samochodowych
kształcenie w kwalifikacjach MOT.05 oraz MOT.06
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym to:
- bezpieczeństwo pracy
- podstawy konstrukcji maszyn
- silniki pojazdów samochodowych
- podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych
- elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych
- przepisy ruchu drogowego i technika kierowania pojazdami
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym
- język angielski zawodowy (kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w
obszarze przyszłej pracy zawodowej)
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym to:
- pracownia rysunku technicznego
- pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych
- pracownia elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych
- pracownia obsługi pojazdów samochodowych
- praktyczna nauka zawodu
- praktyka zawodowa
W ramach kształcenia uczeń przystępuje do dwóch egzaminów zawodowych:
- po klasie czwartej – z zakresu kwalifikacji MOT.05;
- po I okresie klasy piątej – z zakresu kwalifikacji MOT.06.
W technikum pięcioletnim w każdej klasie w obszarze kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym realizowany jest jeden przedmiot do wyboru przez ucznia spośród: fizyka, matematyka, język angielski.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Integralną częścią kształcenia zawodowego w technikum są praktyki zawodowe, które szkoła organizuje we współpracy z pracodawcami.
Zgodnie z przyjętym w szkole harmonogramem i programem, praktyki te dla uczniów klas technikum 5-letniego odbywają się we wcześniej ustalonych terminach i określonej w przepisach liczbie godzin, tj.: w klasie trzeciej w wymiarze 4 tygodni oraz w klasie czwartej w wymiarze 4 tygodni (łącznie w wymiarze 280 godzin).
W ramach kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych w trakcie odbywania praktyki zawodowej praktykant doskonali następujące umiejętności: stosowanie się do wymagań określonych w regulaminie zakładu pracy,
- charakteryzowanie struktury organizacyjnej zakładu pracy,
- organizowanie i utrzymywanie w porządku przydzielone stanowisko pracy,
- stosowanie zasad pracy i współpracy w zespole,
- wykonywanie czynności związanych z obsługą techniczną oraz naprawą pojazdów samochodowych,
- ocenianie prawidłowości działania urządzeń mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych w pojeździe samochodowym,
- lokalizowanie uszkodzeń w elementach i podzespołach samochodu,
- dokonywanie podstawowych napraw pojazdów samochodowych,
- wykonywanie prostych prac regeneracyjnych podzespołów samochodu,
- wykonywanie połączeń elektrycznych na podstawie schematów ideowych,
- posługiwanie się narzędziami, przyrządami pomiarowymi, testerami,
- obsługiwanie komputerów diagnostycznych, oscyloskopów i innych urządzeń stanowiących podstawowe wyposażenie zakładu pracy,
- posługiwanie się dokumentacją techniczną, przepisami i normami,
- ocenianie jakości wykonania pracy, usuwanie ewentualnych usterek,
- stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
W Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia w zawodzie: elektromechanik pojazdów samochodowych w kwalifikacji MOT.02 - Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych szkoła przygotowuje do realizacji następujących zadań zawodowych:
a) przeprowadzanie obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych;
b) diagnozowanie stanu technicznego mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych;
c) wykonywanie napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym to:
- bezpieczeństwo pracy
- budowa pojazdów samochodowych
- podstawy konstrukcji maszyn
- przepisy ruchu drogowego i technika kier. pojazdami
- elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym
- język angielski zawodowy (kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w
obszarze przyszłej pracy zawodowej)
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym to:
- pracownia rysunku technicznego
- pracownia elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych
- praktyczna nauka zawodu
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w ramach funkcjonowania warsztatów szkolnych, w których zorganizowano działy naprawy samochodów, stację kontroli pojazdów, pracownię elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych, biuro obsługi klienta oraz działy pomocnicze, a także u lokalnych przedsiębiorców w ramach podpisanych porozumień.
W szkole funkcjonuje również Ośrodek Szkolenia Kierowców, na wyposażeniu którego znajdują się cztery samochody osobowe służące do realizacji nauki jazdy w ramach bezpłatnego przygotowania uczniów do egzaminu na prawo jazdy kat. B.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
W Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych w kwalifikacji MOT.05 - Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych, szkoła przygotowuje do realizacji następujących zadań zawodowych:
a) wykonywanie przeglądów podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,
b) diagnozowanie stanu technicznego podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,
c) wykonywanie napraw podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym to:
- bezpieczeństwo pracy
- podstawy konstrukcji maszyn
- przepisy ruchu drogowego i technika kier. pojazdami
- budowa i naprawa pojazdów samochodowych
- elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym
- język angielski zawodowy (kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w
obszarze przyszłej pracy zawodowej)
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym to:
- pracownia rysunku technicznego
- pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych
- praktyczna nauka zawodu
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w ramach funkcjonowania warsztatów szkolnych, w których zorganizowano działy naprawy samochodów, stację kontroli pojazdów, biuro obsługi klienta oraz działy pomocnicze, a także u lokalnych przedsiębiorców w ramach podpisanych porozumień.
W szkole funkcjonuje również Ośrodek Szkolenia Kierowców, na wyposażeniu którego znajdują się cztery samochody osobowe służące do realizacji nauki jazdy w ramach bezpłatnego przygotowania uczniów do egzaminu na prawo jazdy kat. B.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Do Branżowej Szkoły Samochodowej II stopnia w Lublinie mogą być przyjęci absolwenci branżowej szkoły I stopnia, którzy kształcili się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych lub elektromechanik pojazdów samochodowych i są zainteresowani nabyciem umiejętności z drugiej kwalifikacji oraz uzyskaniem wykształcenia średniego branżowego, a po zdaniu egzaminu zawodowego zdobyciem dyplomu technika pojazdów samochodowych. Nauka trwa cztery semestry i odbywa się w formie stacjonarnej (możliwa jest również praca szkoły w formie dziennej lub zaocznej). W szkole branżowej II stopnia realizowana jest jedynie druga kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie nauczanym na poziomie technikum – w przypadku naszej Szkoły jest to kwalifikacja MOT.06 - Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych. Zajęcia edukacyjne w zakresie kształcenia zawodowego odbywają się na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w wymiarze godzin określonym w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego. Absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego, zdawanego z trzech obowiązkowych przedmiotów, tj.: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Szkoła zapewnia możliwość nauki języka angielskiego, a w ramach kształcenia zawodowego uczniowie przyswajają również umiejętność posługiwania się językiem angielskim w obszarze przyszłej pracy zawodowej podczas zajęć z przedmiotu: język obcy zawodowy.
Branżowa Szkoła Samochodowa II stopnia w Lublinie kształci w zawodzie technik pojazdów samochodowych realizując szkolenie w obrębie kwalifikacji MOT.06 - Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych. Przygotowuje absolwentów do wykonywania zadań zawodowych z następujących obszarów:
a) diagnozowanie stanu technicznego pojazdów samochodowych,
b) obsługa i naprawa pojazdów samochodowych,
c) organizowanie i nadzorowanie procesu obsługi pojazdów samochodowych,
d) przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
W Branżowej Szkole Samochodowej II stopnia w Lublinie, zgodnie z ramowym planem nauczania, realizowane jest kształcenie z zakresu ogólnego i zawodowego:
- przedmioty w kształceniu ogólnym, to:
- język polski,
- język angielski,
- matematyka,
- informatyka,
- przedmioty w kształceniu zawodowego teoretycznym, to:
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym,
- język angielski zawodowy,
- przedmioty w kształceniu zawodowego praktycznym, to:
- pracownia obsługi pojazdów samochodowych.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Integralną częścią kształcenia zawodowego są praktyki zawodowe, które szkoła organizuje we współpracy z pracodawcami. Zgodnie z przyjętym w szkole harmonogramem praktyki te odbywają się w pierwszym i drugim semestrze nauki w wymiarze 140 godzin (4 tygodnie).
W związku z odbyciem praktyki zawodowej praktykant powinien umieć:
- zastosować się do wymagań określonych w regulaminie zakładu pracy,
- scharakteryzować strukturę organizacyjną zakładu pracy,
- zorganizować i utrzymać w porządku przydzielone stanowisko pracy,
- zastosować zasady pracy i współpracy w zespole,
- wykonać czynności związane z obsługą techniczną oraz naprawą pojazdów samochodowych,
- oceniać prawidłowość działania urządzeń mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych w pojeździe samochodowym,
- zlokalizować uszkodzenia w elementach i podzespołach samochodu,
- dokonać podstawowych napraw pojazdów samochodowych,
- posłużyć się narzędziami, przyrządami pomiarowymi, testerami,
- obsłużyć komputery diagnostyczne, oscyloskopy i inne urządzenia stanowiące podstawowe wyposażenie zakładu pracy,
- posłużyć się dokumentacją techniczną, przepisami i normami,
- oceniać jakość wykonania pracy, usuwać ewentualne usterki,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
Stanisław Syroczyński Automotive School Complex
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
1. Schools making up the complex:
Automotive Technical Secondary school – offers the following programme:
– Automotive technician
Automotive Vocational Primary School – offers the following programmes:
– Automotive mechanic
– Automotive electro-mechanic
Automotive Vocational Secondary School (opens Sept. 2020) – offers the following programme:
– Automotive technician
2. Extracurricular activities:
– Automotive innovation workshop
– Automotive club
– Remedial classes
– School Sports Club
– Computer science club
– Photography club
– Arts club
3. Foreign languages: technical secondary school – English, German; vocational school – English
What makes us stand out?
We are one of the oldest vocational schools in Lublin, having celebrated our 100th anniversary in October 2014. Since its founding, we have been specialising in vocational training. Our traditions and development have always been closely connected to Lublin and the surrounding areas. To meet the needs of the local environment and beyond, we greatly contribute to the training of professionals indispensable to economic, industrial and social development. The school originally trained metalworkers, lathe operators, milling machine operators and mechanical technicians. Today, it trains automotive mechanics and electro-mechanics, as well as automotive technicians. Our reputation and potential are a result of years of hard work by generations of students and teachers, as well as others who have supported our development. This is why we are a valued member of the local community and the beyond.
Our school workshops are a great asset, offering students the opportunity to gain practical experience in real-life conditions by combining regular instruction with performing concrete automotive services for external customers. This way, the teaching process facilitates the acquisition of skills necessary at work, in particular customer service skills and diligence when working with a customer's vehicle (car diagnostics, technical service and repairs).
Our students have also had many significant achievements, including high Matura and vocational examination results, scholarships for academic performance, top scores and awards at Olympiads and vocational competitions, as well as our graduates being able to easily navigate the job market. Our students have won the Polish Electric Car Model Championship at the Polish Automotive Tournament, as well as becoming laureates and finalists in the Polish Technology Knowledge Olympiad, Automotive Technology Olympiad, Polish Mechanics Championship (Young Mechanics category), Young Masters of Technology Tournament, Invention Knowledge Tournament, Polish Automotive Knowledge Tournament, the international Young Car Mechanic 2018 contest, GORDON CHAMPION Car Electronics Championship and the 2017 Mercedes Benz Eco Star Technician Graduate of the Year contest (in the category film promoting ecology in the automotive industry). Several of our students have also received the Prime Minister's Scholarship and the Lublin Talent Forge scholarship. We are proud holders of the Vocational School of the Year title.
Internal contests, tournaments and other competitive events are also an important part of the school life. Example events include the "Master of the profession" vocational contest for vocational school students and the "My passion, knowledge, skills – automotive industry" for technical secondary school students.
Implemented Projects
"Profesjonalny Diagnosta - Wsparcie merytoryczne i praktyczne w obszarze nowoczesnej diagnostyki samochodowej dla uczniów i nauczycieli Technikum Samochodowego w Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie" (Professional diagnostics – Theoretical and practical support in the field of modern automotive diagnostics for students and teachers of the Automotive Technical Secondary School of the Stanisław Syroczyński Automotive School Complex in Lublin) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2018 and 2020.
The main goal of the project is to improve the quality of vocational education in the field of modern automotive diagnostics by improving the specialist knowledge and skills of teachers and students of the Automotive Vocational School of the Stanisław Syroczyński Automotive School Complex in Lublin, in addition to acquiring new teaching materials and modern diagnostic systems by September 2020.
The project involved:
• Skills improvement courses and training programmes for teachers:
– Computer diagnostics of automotive vehicles – information platforms
– Fundamentals of electrical system diagnostics
– Engine sensor diagnostics, levels I and II
– Using CDIF/3 systems in servicing – diagnostic tool, oscilloscope, controller and generator, levels I and II
– ABS, ABS/EBV, ABS/EDS, ABS/ASR, MSR brake systems training course
– Direct fuel injection course: FSI, TSI, CGI, HPI, THP, EcoBoost, D-4, D-4S
– Common rail engine exhaust filtering system diagnostics
– Analysis of actual parameters and interpreting error codes in control systems of engines, AC, comfort systems, ABS, ESP and SRS.
– Certification course for teachers on technical vehicle inspections
• internships for teachers taking place at our partnered businesses
• specialised classes for improving the skills and competences of students:
– Computer diagnostics of automotive vehicles Information platforms
– Fundamentals of electrical system diagnostics
– Engine sensor diagnostics pt. I/pt. II
– Brake systems with ABS, ABS/EBV, ABS/EDS, ABS/ASR, MSR
– Common rail engine exhaust filtering system diagnostics
– Using CDIF/3 systems in servicing – diagnostic tool, oscilloscope, controller and generator, levels I and II
• organisation of internships for students at our partnered businesses
• acquisition of 3 modern diagnostics systems for the automotive mechatronics laboratory for use in practical classes: a common rail engine control system, a Motronic integrated system and an SRS airbag system.
"Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez budowę i wyposażenie stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie" (Improving vocational education conditions by constructing and equipping a diagnostic station at the Stanisław Syroczyński Automotive School Complex in Lublin), co-financed by the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province – Priority Axis 13 – Social Infrastructure – Action 13.6: Vocational and continuing education infrastructure. The goal of the project is to improve the conditions and quality of education for students of the Automotive School Complex in Lublin by way of constructing and equipping a car diagnostics station. The project involved the construction of a two-storey, 4066 m3/767.45 m2 building housing state-of-the-art laboratories and equipment, including a diagnostics workstation, automotive repair stations, a teaching material storage area, workshops, a customer service office and an administration back area. The area adjacent to the building will also be used.
"Młode Kadry" (Young employees) – programme launched by spare parts distributor and specialised training programme organiser Inter Cars S.A., developed in partnership with other parts manufacturers (including Contitech, Castrol, NTN SNR, SKF, OSRAM, MAHLE Bilstein, Schaeffler Group) for the purpose of supporting selected automotive schools by providing them with new car repair and diagnostics equipment, offering regular training programmes and more. The Stanisław Syroczyński Automotive School Complex has been admitted to the programme based on its previous achievements. Our participation in the programme helps our graduates enter the job market (not only local and domestic, but also international). This is made possible thanks to our close partnerships with businesses. Vocational training certification programmes are also an important part of the project.
National Labour Inspectorate project "Kultura Bezpieczeństwa (Security culture) – cyclical programme instilling responsible conduct and compliance with safety regulations in students.
The goals of the programme include:
– promoting knowledge of labour law and OHS among school students
– increasing awareness of hazards occurring in professional environments among secondary school students (particularly among students of high-risk profession programmes)
– popularising labour law compliance, particularly issues related to entering into employment contracts, including civil contracts, seasonal and holiday work and the issue of employment legality
Infrastructure
Theoretical classes take place in the main school building's well-equipped general and specialised classrooms, and the school features three Polish Information Processing Society-certified computer laboratories. Three of those are dedicated for vehicle servicing and vehicle company management as part of the automotive vehicle servicing lab.
The school also offers a technical drawing laboratory equipped with professional documentation software.
The school workshop buildings house state-of-the-art electrotechnical, automotive electronics (mechatronics) and diagnostics laboratories. Our well-equipped workshops combine teaching with services offered to external clients.
The school also houses a driver training centre with four cars used for teaching free category B driving courses for our students.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Automotive technician
Vocational examinations:
MOT.02. or MOT.05. – after the 4th grade
MOT.062. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to machine construction
- automotive vehicle engines
- automotive vehicle chassis and bodies
- electric and electronic automotive vehicle equipment
- traffic regulations and driving technique
- car company organisation and management
- automotive vehicle diagnostics workshop
- automotive electronics and electrotechnics workshop
- automotive vehicle servicing workshop
Advanced level subjects: physics or mathematics or English
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Automotive mechanic
Vocational examination:
MOT.05. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- introduction to machine construction
- traffic regulations and vehicle driving technique
- automotive vehicle construction and repairs
- electric and electronic automotive vehicle equipment
- car company organisation and management
- automotive vehicle diagnostics workshop
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Automotive electro-mechanic
Vocational examination:
MOT.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- automotive vehicle construction
- introduction to machine construction
- traffic regulations and vehicle driving technique
- electric and electronic automotive vehicle equipment
- car company organisation and management
- automotive electronics and electrotechnics workshop
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Do Branżowej Szkoły Samochodowej II stopnia w Lublinie mogą być przyjęci absolwenci branżowej szkoły I stopnia, którzy kształcili się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych lub elektromechanik pojazdów samochodowych i są zainteresowani nabyciem umiejętności z drugiej kwalifikacji oraz uzyskaniem wykształcenia średniego branżowego, a po zdaniu egzaminu zawodowego zdobyciem dyplomu technika pojazdów samochodowych. Nauka trwa cztery semestry i odbywa się w formie stacjonarnej (możliwa jest również praca szkoły w formie dziennej lub zaocznej). W szkole branżowej II stopnia realizowana jest jedynie druga kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie nauczanym na poziomie technikum – w przypadku naszej Szkoły jest to kwalifikacja MOT.06 - Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych. Zajęcia edukacyjne w zakresie kształcenia zawodowego odbywają się na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w wymiarze godzin określonym w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego. Absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego, zdawanego z trzech obowiązkowych przedmiotów, tj.: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Szkoła zapewnia możliwość nauki języka angielskiego, a w ramach kształcenia zawodowego uczniowie przyswajają również umiejętność posługiwania się językiem angielskim w obszarze przyszłej pracy zawodowej podczas zajęć z przedmiotu: język obcy zawodowy.
Branżowa Szkoła Samochodowa II stopnia w Lublinie kształci w zawodzie technik pojazdów samochodowych realizując szkolenie w obrębie kwalifikacji MOT.06 - Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych. Przygotowuje absolwentów do wykonywania zadań zawodowych z następujących obszarów:
a) diagnozowanie stanu technicznego pojazdów samochodowych,
b) obsługa i naprawa pojazdów samochodowych,
c) organizowanie i nadzorowanie procesu obsługi pojazdów samochodowych,
d) przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych.
What will you learn with us?
W Branżowej Szkole Samochodowej II stopnia w Lublinie, zgodnie z ramowym planem nauczania, realizowane jest kształcenie z zakresu ogólnego i zawodowego:
- przedmioty w kształceniu ogólnym, to:
- język polski,
- język angielski,
- matematyka,
- informatyka,
- przedmioty w kształceniu zawodowego teoretycznym, to:
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym,
- język angielski zawodowy,
- przedmioty w kształceniu zawodowego praktycznym, to:
- pracownia obsługi pojazdów samochodowych.
Work placement schedule
Integralną częścią kształcenia zawodowego są praktyki zawodowe, które szkoła organizuje we współpracy z pracodawcami. Zgodnie z przyjętym w szkole harmonogramem praktyki te odbywają się w pierwszym i drugim semestrze nauki w wymiarze 140 godzin (4 tygodnie).
W związku z odbyciem praktyki zawodowej praktykant powinien umieć:
- zastosować się do wymagań określonych w regulaminie zakładu pracy,
- scharakteryzować strukturę organizacyjną zakładu pracy,
- zorganizować i utrzymać w porządku przydzielone stanowisko pracy,
- zastosować zasady pracy i współpracy w zespole,
- wykonać czynności związane z obsługą techniczną oraz naprawą pojazdów samochodowych,
- oceniać prawidłowość działania urządzeń mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych w pojeździe samochodowym,
- zlokalizować uszkodzenia w elementach i podzespołach samochodu,
- dokonać podstawowych napraw pojazdów samochodowych,
- posłużyć się narzędziami, przyrządami pomiarowymi, testerami,
- obsłużyć komputery diagnostyczne, oscyloskopy i inne urządzenia stanowiące podstawowe wyposażenie zakładu pracy,
- posłużyć się dokumentacją techniczną, przepisami i normami,
- oceniać jakość wykonania pracy, usuwać ewentualne usterki,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.