Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
W skład Ośrodka wchodzą wszystkie typy szkół zawodowych oraz szkoły ogólnokształcące przeznaczone dla dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Oferta szkół zawodowych obejmuje:
Technikum Specjalne nr 2
Branżową Szkołę Usługową I Stopnia nr 2
Branżową Szkołę Usługową II Stopnia
Szkołę Policealną Specjalną nr 11
Oferujemy również naukę w: XVII Liceum Ogólnokształcącym, Szkole Przysposabiającej do Pracy przeznaczonej dla młodzieży ze sprzężoną niepełnosprawnością oraz w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 54 z oddziałami przedszkolnymi. W Ośrodku prowadzimy również Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.
Co nas wyróżnia?
Jesteśmy placówką przeznaczoną do kształcenia dzieci i młodzieży z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczniowie wszystkich szkół wchodzących w skład Ośrodka objęci są zajęciami rewalidacji indywidualnej, w zależności od indywidualnych potrzeb są to: logopedia, język migowy, alternatywne metody komunikacji, orientacja w przestrzeni, usprawnianie widzenia, zajęcia usprawniające komunikację interpersonalną, rozwijające umiejętności społeczne, wspierające rozwój obszarów deficytowych oraz terapia psychologiczna. Uczniowie kształceni są w małych grupach w zależności od dysfunkcji. Klasopracownie oraz sale lekcyjne wyposażone są w sprzęt specjalistyczny tj. drukarki brajlowskie, powiększalniki, maszyny do pisania w systemie braille’a i inne.
W skład Specjalnego Ośrodka wchodzi również internat zapewniający całodobową opiekę, prowadzący działalność opiekuńczo-wychowawczą oraz zapewniający wyżywienie 7 dni w tygodniu. Zarówno w szkole jak i w internacie zlikwidowane są bariery architektoniczne, budynki wyposażone są w windę i platformę schodową. Toalety dostosowane do potrzeb młodzieży niepełnosprawnej ruchowo, wyposażone w podnośnik ścienny, pozwalający na mobilny transfer osoby, ułatwiający codzienne czynności opiekuńcze. W szkole w godzinach 6.30-16.30 działa świetlica dla wszystkich uczniów, którzy wymagają zapewnienia opieki (pozostają w szkole dłużej ze względu na czas pracy rodziców lub organizację dojazdu do szkoły).
Jesteśmy placówką bardzo aktywną. Uczniowie Ośrodka angażują się w różne akcje i przedsięwzięcia, uczestniczą w wielu projektach również o zasięgu międzynarodowym. Mimo swoich ograniczeń nasza młodzież podejmuje się licznych inicjatyw i osiąga sukcesy.
Nauka w naszej szkole daje uczniom możliwość poszerzenia wiedzy i rozwoju indywidualnych zainteresowań również w trakcie zajęć pozaszkolnych. Wszyscy uczniowie mogą korzystać z zajęć rewalidacji indywidualnej.
Dodatkowo w szkole funkcjonuje:
- Koło Grafiki Komputerowej
- Koło Programowania
- Koło matematyczno-przyrodnicze,
- Koło gastronomiczne „Młody Kreator Sztuki Kulinarnej”,
- Koło dziennikarskie,
- Teatr Integra,
Nauczyciele przedmiotów zawodowych w czasie zajęć pozalekcyjnych przygotowują uczniów do konkursów przedmiotowych organizowanych w szkole i poza nią. Młodzież ma możliwość planowania różnych ciekawych przedsięwzięć i udziału w nich, czego przykładem jest organizacja przez naszych młodych informatyków Szkolnej Ligii FIFA.
Mimo wielu ograniczeń wynikających z problemów zdrowotnych nasi uczniowie uczeni są rywalizacji z osobami pełnosprawnymi i często w tych zmaganiach wygrywają. Umiejętności zdobywane na zajęciach praktycznych poszerzają uczestnicząc w różnorodnych formach aktywności m.in.:
w olimpiadach np.:
- Olimpiadzie kulinarnej „Gotować każdy może”,
- Olimpiadzie wiedzy o żywności i żywieniu,
w konkursach np.:
- Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „BÓBR” ,
- Regionalnym Konkursie Informatycznym „Dzień Bezpiecznego Komputera”,
- Lubelskim Międzyszkolnym Konkursie Zawodowym „Rok przed dyplomem”,
- Internetowym i Interaktywnym Konkursie Matematycznym „Maks matematyczny”,
- Ogólnopolskim konkursie wiedzy o prawie pracy i bhp,
- konkursie „Technika i bezpieczeństwo w zawodzie”,
- konkursie wiedzy o żywności i żywieniu,
- konkursie „Na szlaku zdrowia i smaku”,
- konkursie „Mistrz dobrych manier”,
warsztatach, konferencjach i innych formach np.:
- warsztatach archiwistycznych,
- warsztatach kulinarnych,
- warsztatach informatycznych „Uczeń na Wyżynie IT”,
- Konferencji Informatycznej Check IT
- Konferencji Expert Summit „All about Microsoft Technologies”,
- Tydzień Kodowania #CODEWEEK,
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Godzina Kodowania The Hour of Code
- corocznym Lubelskim Festiwalu Nauki,
Udział w tak różnych przedsięwzięciach dodatkowo przygotowuje naszą młodzież do najważniejszego egzaminu, który jest potwierdzeniem ich kwalifikacji w zawodzie. Możemy się poszczycić wysoką zdawalnością tych egzaminów, a w zakresie kwalifikacji MED.10 (świadczenie usług w zakresie masażu) nawet 100%.
Nasz Ośrodek znalazł się w prestiżowym gronie 9 lubelskich szkół, które otrzymały tytuł Modelowej Szkoły Microsoft. Świadczy to o tym, że w sposób profesjonalny wykorzystujemy nowoczesne technologie w nauczaniu i zarządzaniu szkołą, z pasją i zaangażowaniem wykorzystujemy swoją wiedzę i umiejętności działając na rzecz społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.
Realizowane projekty
Międzynarodowy projekt „Next Step” organizowany we współpracy z organizacją AIESEC, która jest największą na świecie, niezależną organizacją prowadzoną przez młodych ludzi, działającą od 45 lat w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym.
Celem projektu było zapoznanie młodzieży z kulturą innych krajów oraz rozwój kompetencji językowych poprzez warsztaty, które prowadzone były w języku angielskim. Warsztaty prowadzili wolontariusze ze Sri Lanki oraz z Turcji w asyście nauczycieli języka angielskiego. Warsztaty miały na celu zaznajomienie uczniów z geografią, kulturą oraz historią państw, z których pochodzili nasi wolontariusze. Odbyły się także zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Prezentacjom towarzyszyły dyskusje w języku angielskim, gry, zabawy, projekcje filmów oraz słuchanie piosenek w językach narodowych wolontariuszy.
Projekt Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne - Partnerskie Projekty Szkół - Wymiana dobrych praktyk 2018-2020 KA229 – W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wyjeżdżali do Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii, Anglii, Turcji.
Cel projektu była m.in.:
• wymiana dobrych praktyk,
• inkluzja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie,
• rozwój kompetencji kluczowych w tym matematycznych,
• kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów,
• bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci,
• nawiązanie i utrzymywanie kontaktu z uczniami innych placówek europejskich,
• wzrost wiedzy geograficznej, historycznej i kulturowej,
• rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, szacunku do historii państwa, narodu i symboli narodowych polskich i innych krajów europejskich,
• przełamanie u uczniów strachu przed komunikacją w języku obcym poprzez oswojenie ich z językiem angielskim, stworzeniu maksymalnej liczby sytuacji, w których uczniowie wykorzystywać będą język obcy do poznania świata i komunikacji z rówieśnikami.
Korzyści dla szkoły:
• wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły,
• budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci, rodziców, społeczności lokalnej, oraz władz oświatowych,
• wzbogacenie tradycyjnych środków i metod dydaktycznych,
• efektywniejszy proces dydaktyczno –wychowawczy.
Korzyści dla uczniów:
• zwiększenie kompetencji kluczowych: językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim, rosyjskim, hiszpańskim itp. poznanie różnych form i metod nauki języka angielskiego,
• wzrost umiejętności posługiwania się narzędziami TIK,
• nabycie umiejętności pracy w grupie i świadomości współodpowiedzialności,
• zapewnienie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju.
Projekt „Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.
Dofinansowaniem projektu w ramach UE objęte zostało Technikum Specjalne nr 2 w zawodzie – technik informatyk i technik masażysta. W projekcie brali udział uczniowie o różnym typie niepełnosprawności: niesłyszący, słabo słyszący, niewidomi, słabo widzący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Zadania projektowe obejmowały:
• wyposażenie pracowni przedmiotów zawodowych,
• wsparcie uczniów w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy,
• dodatkowe zajęcia specjalistyczne umożliwiające uczniom uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy i umiejętności zawodowych,
• wdrażanie nowych, innowacyjnych form nauczania zawodowego,
• współpracę szkół i placówek kształcenia zawodowego ze szkołami wyższymi w celu zwiększenia dostępu uczniów i nauczycieli do nowoczesnych technik i technologii oraz możliwość aktualizowania przez nauczycieli zawodu swojej wiedzy, nabycia możliwości uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w szkole wyższej, w tym w zajęciach laboratoryjnych, kołach i obozach naukowych,
• zwiększenie współpracy szkół i placówek kształcenia zawodowego z pracodawcami m. in. poprzez realizację działań ukierunkowanych na wspólne przygotowywanie programów nauczania, organizację wysokiej jakości zajęć praktycznych, praktyk zawodowych i staży zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, jak również wspólne prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie jest organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Gastronomicznej. Do tej pory odbyły się już cztery edycje konkursu. Temat ostatniej edycji dotyczył oceny towaroznawczej owoców i przetworów owocowych oraz ich zastosowania w produkcji gastronomicznej. Turniej zorganizowany był pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Lubelskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego – Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie.
Patronem medialnym Konkursu był „Przegląd Gastronomiczny”. Współorganizatorem działania było Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin. Partnerami realizowanego przedsięwzięcia była również po raz kolejny firma MULTIFRIGO – profesjonalne urządzenia gastronomiczne oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.
Organizowany Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej jest przedsięwzięciem o charakterze zawodowym, skierowanym do uczniów z rożnymi niepełnosprawnościami.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Pracownie w których kształcą się uczniowie w zawodzie technik masażysta są wyposażone w nowoczesny sprzęt: stoły do wykonywania masażu z automatyczną regulacją wysokości, krzesło do masażu karku, głowy i szyi w pozycji siedzącej, zestaw kamieni do masażu gorącymi kamieniami z podgrzewaczem, Aquavibron z ekopompą, nowoczesny aparat do drenażu limfatycznego, pełne wyposażenie przyborów potrzebnych do wykonywania masażu oraz wszystko to, co jest niezbędne w edukacji przyszłych techników masażystów.
Mamy bardzo dobrze wyposażoną pracownię do anatomii z fantomami i modelami kostnymi oraz całym szkieletem człowieka, a w naszej szkolnej bibliotece znajdują się podręczniki w systemie braille’a, podręczniki z powiększonym drukiem specjalnie dla uczniów słabo widzących oraz cały szereg książek zawodowych.
W szkole znajdują się dwie pracownie do kształcenia na kierunku technik archiwista. Pracownie wyposażone są w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i urządzeń peryferyjnych. Szkoła posiada pakiety programów do ewidencjonowania dokumentów, kopie dokumentów sporządzonych na różnych informatycznych nośnikach danych oraz wzory archiwalnych pomocy ewidencyjno-informacyjnych, inwentarze, przewodniki, informatory, katalogi, indeksy, karty inwentarzowe, druki i formularze.
Pracowania do kształcenia w zawodzie ogrodnik posiada stanowisko komputerowe dla nauczyciela z dostępem do Internetu, rzutnik multimedialny. Posiadamy wymagane wyposażanie odpowiadające technologii i technice stosowanej w zawodzie (nasiona, zielniki roślin, próbki podłoży, nawozów mineralnych). Dysponujemy bogatym zestawem atlasów, map klimatycznych, czasopism branżowych. Pracujemy z wykorzystaniem miniszklarni i niezbędnych narzędzi ogrodniczych.
Pracownia gastronomiczna wyposażona zgodnie z wytycznymi posiada niezbędne stanowisko do mycia rąk, stanowiska przygotowania dań wyposażone w stoły produkcyjne, trzony kuchenne z piekarnikami, zlewozmywaki, zestawy garnków różnej wielkości i innych naczyń kuchennych oraz drobny sprzęt. Opracowano procedury i instrukcje stanowiskowe w celu zapewniania jakości i bezpieczeństwa. Pracownie zawodowe wyposażone są zgodnie z wytycznymi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, co pozwala na kształcenie naszych uczniów w jak najlepszym zakresie.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kształcimy w trybie pięcioletnim. W zawodzie mogą kształcić są uczniowie słabo widzący i niewidomi posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czego będziesz się u nas uczył?
W technikum w zakresie rozszerzonym realizowana jest biologia. Nauczane języki obce to: angielski, rosyjski.
Uczniowie zdobywają wiedzę na przedmiotach zawodowych teoretycznych i w formie zajęć praktycznych.
Przedmioty teoretyczne:
- podstawy psychologii,
- anatomia z fizjologią,
- zarys fizjoterapii,
- zagadnienia kliniczne w masażu,
- bhp i pierwsza pomoc,
- teoretyczne podstawy masażu,
- komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia,
- język angielski zawodowy.
Zajęcia realizowane w formie zajęć praktycznych:
- fizjotarapia,
- masaż,
- anatomia topograficzna.
Nasi uczniowie mają możliwość poznawania pracy w swoim przyszłym zawodzie. Organizujemy wycieczki edukacyjne do różnych przychodni rehabilitacyjnych w Lublinie oraz sanatoriów w pobliskim Nałęczowie. Mają możliwość spotykania się z pracującymi już w rehabilitacji masażystami i fizjoterapeutami oraz z ich przełożonymi i pacjentami.
Egzamin zawodowy w zakresie kwalifikacji MED.10. (Świadczenie usług w zakresie masażu) odbywa się na zakończenie klasy piątej. Szkoła posiada uprawnienia Ośrodka Egzaminacyjnego.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zgodnie z obowiązującą podstawą programu kształcenia w zawodzie technik masażysta nasi uczniowie odbywają 210 godzin praktyki zawodowej w przychodniach rehabilitacyjnych, szpitalach, sanatoriach i innych instytucjach, w których mogą kształcić się praktycznie. W trakcie pięcioletniego kształcenia praktyki zawodowe odbywają w ciągu trzech tygodni w klasie 3 i 4. Praktyczna nauka odbywa się także przez 5 lat na innych przedmiotach zawodowych w szkole takich jak anatomia topograficzna, fizjoterapia i masaż.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kształcimy w trybie pięcioletnim. W zawodzie mogą kształcić się uczniowie niesłyszący, słabo słyszący, słabo widzący, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnością sprzężoną posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czego będziesz się u nas uczył?
W technikum w zakresie rozszerzonym realizowany jest język angielski. Nauczane języki obce to: angielski, rosyjski.
Uczniowie zdobywają wiedzę na przedmiotach zawodowych teoretycznych i w formie zajęć praktycznych.
Przedmioty teoretyczne:
- podstawy poligrafii
- rysunek techniczny w poligrafii
- technologia przygotowania produkcji poligraficznej
- technologia wykonywania opraw
- maszyny i urządzenia poligraficzne
- podstawy technologii opakowań
- technologia wykonania druków luźnych i łącznych
- materiałoznawstwo poligraficzne
- bhp w procesach piligraficznych
- język angielski zawodowy
Zajęcia realizowane w formie zajęć praktycznych:
- obróbka druków luźnych i łączonych oraz wytwarzanie opakowań
- wykonywanie opraw
- kontrola produkcji poligraficznej
- planowanie produkcji poligraficznej
Egzaminy zawodowy w zakresie kwalifikacji PGF.03 ( Realizacja procesów introligatorskich i opakowaniowych) realizowany jest po klasie trzeciej, kwalifikacji PGF.06 (Planowanie i kontrola produkcji poligraficznej ) w połowie klasy piątej. Szkoła posiada uprawnienia Ośrodka Egzaminacyjnego.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajęcia praktyczne w ramach dualnego systemu kształcenia odbywają się u pracodawcy - w firmie Ars Libri Introligatornia, wydawnictwo s.c., który swoją siedzibę ma na terenie szkoły. Uczniowie kształcący się w tym zawodzie, odbywają praktyki zawodowej w firmach poligraficznych, które posiadają dział introligatorski oraz odpowiednie wyposażenie. Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych wynosi 8 tygodni (280 godzin).
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kształcimy w trybie pięcioletnim. W zawodzie mogą kształcić się uczniowie niesłyszący, słabo słyszący, słabo widzący, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnością sprzężoną posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czego będziesz się u nas uczył?
W technikum w zakresie rozszerzonym realizowana jest informatyka. Nauczane języki obce to: angielski, niemiecki.
Uczniowie zdobywają wiedzę na przedmiotach zawodowych teoretycznych i w formie zajęć praktycznych.
Przedmioty teoretyczne:
- urządzenia technik komputerowej,
- systemy operacyjne,
- sieci komputerowe,
- systemy baz danych,
- witryny i aplikacje internetowe,
- język angielski zawodowy.
Zajęcia realizowane w formie zajęć praktycznych:
- eksploatacja i montaż urządzeń techniki komputerowej,
- administracja systemami operacyjnymi,
- projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych,
- programowanie aplikacji internetowych i desktopowych,
- administracja bazami danych.
Uczniowie naszej szkoły regularnie uczestniczą w konferencjach (CheckIT, Expert Summit, Lubelskie Dni Informatyki) i spotkaniach informatycznych (Uczeń na Wyżynie IT), organizowanych na terenie miasta, gdzie mają okazję zetknąć się z najnowszymi osiągnięciami informatyki. W ramach praktycznej nauki zawodu odwiedzają siedziby firm branży IT, gdzie mają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w zawodzie technik informatyk.
Egzaminy zawodowy w zakresie kwalifikacji INF.02. (Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych) realizowany jest na zakończenie klasy trzeciej, kwalifikacji INF.03. (Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych) w połowie klasy piątej. Szkoła posiada uprawnienia Ośrodka Egzaminacyjnego.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
W zawodzie technik informatyk uczniowie odbywają praktyki zawodowe w wymiarze 280- godzin, 4 tygodnie w klasie II i 4 tygodnie w klasie IV.
Praktyka zawodowa ma na celu nabywanie umiejętności zawodowych na różnych stanowiskach, w rzeczywistych warunkach zakładu pracy. Udział w praktykach umożliwia zweryfikowanie wiadomości i umiejętności zdobytych w czasie nauki w szkole, utrwalenie posiadanej wiedzy, lepsze przygotowanie do egzaminu zawodowego. Pomaga aktywnie funkcjonować na rynku pracy i rozwija kompetencje społeczne.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
W zawodzie mogą kształcić się uczniowie niesłyszący, słabo słyszący, słabo widzący, niewidomi, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie 3 -letniej nauki:
- przedmiotów ogólnokształcących na poziomie podstawowym,
- przedmiotów zawodowych.
Nauczany język obcy to: rosyjski.
Uczniowie zdobywają wiedzę na przedmiotach zawodowych teoretycznych i w formie zajęć praktycznych.
Przedmioty teoretyczne:
- wyposażenie i zasady bezpieczeństwa w gastronomii,
- technologia gastronomiczna z towaroznawstwem,
- podstawy gastronomii,
- język obcy w gastronomii,
- zasady żywienia w gastronomii.
W ramach kształcenia praktycznego uczniowie uczestniczą w wycieczkach edukacyjnych do zakładów gastronomicznych na ternie miasta Lublin. Biorą udział w warsztatach kulinarnych organizowanych przez firmę MULITFRIGO w Lublinie. Również w ramach współpracy z firmą MULTIFRIGO uczestniczą w Międzynarodowych Targach Gastronomicznych EUROGASTRO w Warszawie.
Egzamin zawodowy w zakresie kwalifikacji HGT.02. (Przygotowanie i wydawanie dań) odbywa się na zakończenie klasy trzeciej. Szkoła posiada uprawnienia Ośrodka Egzaminacyjnego.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowni gastronomicznej znajdującej się w budynku szkoły. Łączny wymiar zajęć praktycznych w 3-letnim cyklu kształcenia wynosi 1140 godzin. W klasie pierwszej zajęcia praktyczne odbywają się 5 godzin w tygodniu, w klasie drugiej 10, trzeciej 15 godzin w tygodniu. W ramach współpracy z pracodawcami i kształcenia dualnego, zajęcia praktyczne odbywają się również w Domu Pomocy Społecznej KALINA, Zakładzie Aktywności Zawodowej MISERICORDIA i zakładzie usług gastronomicznych PROBONO.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
W zawodzie mogą kształcić się uczniowie niesłyszący, słabo słyszący, słabo widzący, niewidomi, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie 3 -letniej nauki:
- przedmiotów ogólnokształcących na poziomie podstawowym,
- przedmiotów zawodowych.
Nauczany język obcy to: niemiecki.
Uczniowie zdobywają wiedzę na przedmiotach zawodowych teoretycznych i w formie zajęć praktycznych.
Przedmioty teoretyczne:
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- sadownictwo,
- warzywnictwo,
- rośliny ozdobne,
- technika w ogrodnictwie,
- język obcy zawodowy,
- przepisy ruchu drogowego,
- ekonomika,
- ochrona roślin.
Przedmioty praktyczne :
- prowadzenie produkcji ogrodniczej.
W ramach kształcenia praktycznego uczniowie uczestniczą w wycieczkach edukacyjnych do Centrów Ogrodniczych.
Egzamin zawodowy w zakresie kwalifikacji OGR.05. (Planowanie i organizacja prac ogrodniczych) odbywa się na zakończenie klasy trzeciej.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajecia praktyczne odbywają się w pracowni ogrodniczej znajdującej się w budynku szkoły. Łączny wymiar zajęć praktycznych w 3-letnim cyklu kształcenia wynosi 1140 godzin. W klasie pierwszej zajęcia odbywają się w wymiarze 6 godzin w tygodniu, w klasie drugiej i trzeciej liczba ich zwiększa sie do 12 godzin w tygodniu. W ramach współpracy z pracodawcami i kształcenia dualnego, zajęcia praktyczne odbywają się również w Licencjonowanym Gospodarstwie Szkółkarskim prowadzonym przez państwa Krzywickich.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kształcenie w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej przeznaczone jest wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej wykonuje proste czynności w hotelach i innych obiektach świadczących usługi hotelarskie takie jak:
- prace porządkowe w pokojach dla gości i w pomieszczeniach ogólnodostępnych,
- wykonuje prace gospodarcze na terenie obiektu hotelarskiego,
- dba o estetykę budynku hotelu i jego otoczenia.
Najczęściej wspomaga innych pracowników hotelu przy wykonywaniu zadań, zgodnie
ze specyfiką obiektu hotelarskiego. Okres realizacji nauki: 3 lata.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie 3 -letniej nauki:
- przedmiotów ogólnokształcących na poziomie podstawowym,
- przedmiotów zawodowych.
Nauczany język obcy to: angielski.
Przedmioty zawodowe teoretyczne:
- Bezpieczne wykonywanie prac pomocniczych w hotelarstwie
- Prace pomocnicze wewnątrz obiektu hotelarskiego
- Prace pomocnicze w otoczeniu obiektu hotelarskiego
- Kompetencje społeczne pracownika pomocniczego obsługi hotelowej
Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:
- Prace pomocnicze w obiektach hotelarskich i ich otoczeniu
- Pielęgnacja roślin i terenów zieleni obiektu hotelarskiego
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajęcia praktyczne będą realizowane w pracowniach hotelarskich na terenie szkoły oraz u pracodawców, m.in. w Hotelu Dwór Choiny oraz w Domu Opieki Społecznej „Kalina”.
Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z kwalifikacji HGT.05. Wykonywanie prac pomocniczych w obiektach świadczących usługi hotelarskie, uzyskasz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz wykształcenie branżowe.
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
Prof. Zofia Sękowska Special Care and Education Centre for the Disabled
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
1. Schools making up the centre:
2nd Special Technical Secondary School for the Deaf, Hard of Hearing, Blind, Visually-impaired, Motor-impaired, including Aphasia, the
Autistic, including Asperger's Syndrome, and the Multiply Disabled – offers the following programmes:
– Massage technician
– IT technician
2nd Special Primary Vocational Service School – offers the following programmes:
– Cook
– Gardener
– Bookbinder
Special Vocational and Service Secondary School
11th Special Post-secondary School – offers the following programme:
– Archives technician
Special Vocational School for Students with Multiple
Disabilities
17th General Secondary School for the Deaf, Hard of Hearing, Blind, Visually-impaired, Motor-impaired, including Aphasia, the
Autistic, including Asperger's Syndrome, and the Multiply Disabled
54th Special Primary School
2. Extracurricular activities:
– Graphic design club
– Programming club
– Mathematics and natural science club
– Young Culinary Artisan's club
– Journalism club
– Integra theatre club
– Culinary workshops:
– Educational trips
3. Foreign languages: technical secondary school – English, German/Russian; vocational school – German/Russian
What makes us stand out?
The Centre also comprises a boarding house which offers student care services and serves meals 7 days a week. Both the school and the boarding house are disability-friendly and feature elevators and stair lifts. The toilets are adapted to the needs of those with motor disabilities and come equipped with hoists for disabled people, making everyday care easier.
We are a very active institution. Our students are involved in various initiatives and projects, including international ones. Despite their limitations, our pupils succeed in many endeavours and are taught to compete with their healthy peers, winning many contests as a result. The skills they acquire in our practical classes can be further improved by participating in various activities, including:
Olympiads, for example:
• "Everyone can cook" culinary Olympiad
• Food and nutrition knowledge Olympiad
contests, for example:
• "BEAVER" International Informatics Competition
• "Secure Computer Day" Regional Informatics Competition
• "A year before graduation" Lublin School Professional Contest
• "Max mathematical" Online and Interactive Mathematics Contest
• Polish labour law and OHS knowledge contest
• "Technology and security at work" contest
• Food and nutrition knowledge contest
• "On the trail of health and flavour" contest
• "Master of good manners" contest
workshops, conferences and other events, for example:
• Archival science workshops
• Culinary workshops
• "Students at the frontiers of IT" IT workshops
• "Check IT" conference
• "All about Microsoft Technologies" Expert Summit Conference
• #CODEWEEK
• Secure Internet Day
• The Hour of Code
• Annual Lublin Science Festival
Taking part in such a vast range of activities also helps prepare our students for the final exam which confirms their professional qualifications. We pride ourselves on our high pass rate in these examinations – in the case of MED.10 (massage services), our pass rate is 100%, for example.
The Centre has been awarded the prestigious title of Microsoft Showcase School along 8 other schools in the city. This demonstrates that we use modern technologies in teaching and school management in a professional way, and that we use our knowledge and skills to contribute to the school and local community with passion and involvement.
Implemented Projects
"Next Step" international project organised in partnership with AIESEC.
The goal of the project was to familiarise young students with other cultures and improve their language skills by way of workshop classes taught in English. The workshops were taught by volunteers from Sri Lanka and Turkey with the help of English language teachers. The topic of the workshops was the geography, culture and history of the volunteers' home countries. Also included were career counselling classes. In addition to presentations, the project involved discussions in English, games, activities, film screenings and listening to music in the languages of the volunteers.
Erasmus+ Strategic Partnerships – School Partner Projects – Sharing good practices 2018-2020 KA229 – the project involved trips to Bulgaria, Spain, Romania, the UK and Turkey.
The purpose of the project was to:
• share good practices
• include the disabled and socially marginalised
• develop key skills, including mathematical skills
• develop self-sufficiency, creativity and innovativeness in students
• teach safe and responsible online resource use
• establish and maintain contact with students from other European schools
• expand the geographical, historical and cultural knowledge of students
• instil patriotic attitudes in children and adolescents, as well as respect for the history, people and the national symbols of Poland and other European countries
• alleviating the fear of communicating in a foreign language by way of using the English language and creating as many opportunities as possible where students use a foreign language to learn about the world and communicate with their peers
Benefits for the school:
• expansion of the school's educational offer
• building a positive image of the school among children, parents, the local community and the education authorities
• enrichment of traditional teaching methods
• increased effectiveness of the teaching process
Benefits for students:
• improved key skills: language (English, Russian, Spanish etc.), experiencing new forms and methods of learning English
• increased ICT tools proficiency
• acquisition of teamwork skills and awareness of shared responsibility
• ensuring optimal conditions for well-rounded development
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2017 and 2019.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
Post-graduate programme:
– Database systems
– Graphic design for website development
– Physical therapy and athletic recovery
– Education of the blind
Skills improvement courses and training programmes for teachers on:
– Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching
– Adobe Photoshop course (levels I and II)
– Shantala massage
– Tensengrity massage
– Kinesio Taping
– Palpation
– First aid training course
Internship for teachers taking place at our partnered businesses
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
• Mobile application programming
• Graphic design workshops – Photoshop
• Implementation of websites based on a content management system (CMS)
• Workshop classes taught at the Copernicus Science Centre in Warsaw
• Soft tissue mobilisation
• Tensengrity massage
• Shantala massage
• Anatomy and physiology
• Dietetics and meal planning for the motorically challenged
• Medicinal massage workshops
5. Improving student access to modern techniques and technologies in partnership with universities – workshops organised at the Medical University of Lublin.
Prof. Zofia Sękowska Special Care and Education Centre for the Disabled in Lublin organises the Provincial Catering Knowledge Contest. Four editions of the contest have been organised so far. The theme of the latest edition was fruit and fruit product knowledge and the applications of fruit in food production. The contest was organised under the patronage of Lublin Education Officer, the Head of Lublin Province and the Faculty of Food Science and Biotechnology of the University of Life Sciences in Lublin, the Lublin Region's Teacher's Library and the Lublin Unit of the State Sanitary Inspection.
The Przegląd Gastronomiczny magazine was the media patron of the contest, and the event was co-organised by the Office for the Disabled of the Lublin City Office. Other partners included professional cooking tools manufacturer MULTIFRIGO and the Lublin City Transport Company.
The Provincial Catering Knowledge Contest is a vocational contest dedicated for students with various disabilities.
Infrastructure
Our school offers state-of-the-art teaching infrastructure and facilities. Our classrooms are equipped with the latest tools and teaching materials which meet the requirements of the vocational training process. Students have access to a plotter, 3D printer, programmable robots, massage tables with adjustable height, cutting-edge lymphatic drainage equipment, an anatomy workshop with CPR dolls and skeleton models, as well as a miniature greenhouse.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Massage technician
Vocational examination:
MED.10. – near the end of the 2nd semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to psychology
- anatomy and physiology
- introduction to physical therapy
- clinical aspects of massaging
- OHS and first aid
- theoretical foundations of massaging
- applications of computers in health care
- physical therapy
- massage
- topographic anatomy
Advanced level subjects: biology
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Kształcimy w trybie pięcioletnim. W zawodzie mogą kształcić się uczniowie niesłyszący, słabo słyszący, słabo widzący, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnością sprzężoną posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
What will you learn with us?
W technikum w zakresie rozszerzonym realizowany jest język angielski. Nauczane języki obce to: angielski, rosyjski.
Uczniowie zdobywają wiedzę na przedmiotach zawodowych teoretycznych i w formie zajęć praktycznych.
Przedmioty teoretyczne:
- podstawy poligrafii
- rysunek techniczny w poligrafii
- technologia przygotowania produkcji poligraficznej
- technologia wykonywania opraw
- maszyny i urządzenia poligraficzne
- podstawy technologii opakowań
- technologia wykonania druków luźnych i łącznych
- materiałoznawstwo poligraficzne
- bhp w procesach piligraficznych
- język angielski zawodowy
Zajęcia realizowane w formie zajęć praktycznych:
- obróbka druków luźnych i łączonych oraz wytwarzanie opakowań
- wykonywanie opraw
- kontrola produkcji poligraficznej
- planowanie produkcji poligraficznej
Egzaminy zawodowy w zakresie kwalifikacji PGF.03 ( Realizacja procesów introligatorskich i opakowaniowych) realizowany jest po klasie trzeciej, kwalifikacji PGF.06 (Planowanie i kontrola produkcji poligraficznej ) w połowie klasy piątej. Szkoła posiada uprawnienia Ośrodka Egzaminacyjnego.
Work placement schedule
Zajęcia praktyczne w ramach dualnego systemu kształcenia odbywają się u pracodawcy - w firmie Ars Libri Introligatornia, wydawnictwo s.c., który swoją siedzibę ma na terenie szkoły. Uczniowie kształcący się w tym zawodzie, odbywają praktyki zawodowej w firmach poligraficznych, które posiadają dział introligatorski oraz odpowiednie wyposażenie. Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych wynosi 8 tygodni (280 godzin).
Go to profession
-
General information about the profession
IT technician
Vocational examinations:
INF.02. – near the end of the 2nd semester of the 3rd grade
INF.03. – at the end of the 1st semester of the 5th grade.
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- computer technology devices
- operating systems
- computer networks
- database systems
- web applications and websites
- computer technology device operation and assembly
- operating system administration
- designing and assembling local computer networks
- web and desktop application programming
- database administration
Advanced level subjects: computer science
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Cook
Vocational examination:
HGT.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- equipment and safety in catering
- cooking technology and commodity science
- introduction to catering
- principles of nutrition in catering
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Gardener
Vocational examination:
OGR.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- orcharding
- vegetable farming
- ornamental plants
- technology in gardening
- traffic regulations
- economics
- plant protection
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Bookbinder
Vocational examination:
AU.16. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- single and bound printing technology
- printing machines and tools
- cover manufacturing
Work placement schedule
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.