Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
Zespół Szkół Energetycznych im prof. K. Drewnowskiego jest szkołą z ponad 100- letnią tradycją. Przez wszystkie te lata, placówka wykształciła wielu specjalistów z branży energetycznej, którzy od lat pracują z dużym sukcesem i mają wpływ na rozwój przemysłu w Polsce. Obecnie nasi absolwenci zajmują ważne stanowiska w ogólnopolskich firmach działających w szeroko rozumianej branży elektryczno – energetycznej np. PGE Dystrybucja, Elektromontaż Sp. z o.o., PGE Energia Ciepła SA.
W naszej placówce można zdobywać wykształcenie w dwóch typach szkół:
Branżowej Szkole Elektrycznej I stopnia - nauka trwa 3 lata i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Po zadaniu tego egzaminu posiada się kwalifikacje do wykonywania zawodu elektryka. Ci, którzy w przyszłości chcieliby uzyskać stopień technika elektryka lub przystąpić do matury mogą kontynuować naukę w Branżowej Szkole Elektrycznej II stopnia, tu nauka trwa 2 lata.
Technikum Energetyczno – Informatycznym - w tej szkole nauka trwa 5 lat, a po jej ukończeniu uzyskuje się tytuł technika i przystępuje do egzaminu maturalnego. Aby zostać technikiem w danym zawodzie należy zdać 2 egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Zawody w jakich kształcimy to: technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Po 5 letniej edukacji w technikum absolwent uzyskuje uprawnienia do wykonywania zawodu i może rozpocząć pracę lub po zdaniu egzaminu maturalnego ma możliwość kontynuować naukę na uczelni wyższej.
ZAJĘCIA DODATKOWE:
Szkolne Koło PCK- skupia i aktywizuje młodzież, której bliskie są działania związane z wolontariatem, chęcią niesienia pomocy innym i poszukiwaniem alternatywnych a jednocześnie satysfakcjonujących form spędzania czasu wolnego. Członkowie koła PCK stanowią pozytywne wzorce do naśladowania dla swoich rówieśników. Dzięki pracy w kole uczniowie nabywają umiejętności społeczne takie jak: zarządzanie czasem, komunikacja interpersonalna, asertywność, tworzenie pozytywnego nastroju. Uczniowie działający w szkolnym kole PCK uczestniczą w przeprowadzeniu na terenie placówki szkolnej gry profilaktycznej „Nie pal się do palenia. Pomagali w organizacji akcji honorowego krwiodawstwa do której włączyło się 10% uczniów szkoły. Młodzież systematycznie uczestniczy w akcjach charytatywnych takich „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, zbiorki dla Lubelskiego Hospicjum Małego Księcia, akcji „Lubelszczyzna dla Syrii” . Uczniowie organizują akcje cykliczne jak kiermasz ciast, a uzyskane pieniądze przekazują na rzecz osób potrzebujących, zbiórkę makulatury - pozyskane środki zostały przekazane dla Schroniska dla zwierząt w Lublinie. Uczestniczyli w zbiorkach ulicznych PCK, przygotowywali paczki świąteczne dla kolegów będących w trudnej sytuacji oraz polskich rodzin mieszkających na Ukrainie.
Szkolne koło geograficzne - Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas I, II i III. Ich zadaniem jest odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących współczesnego świata. Zagadnienia dotyczą zarówno problemów współczesnego świata (zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, migracje) jak i zagadnień dotyczących współczesnej Europy. Na zajęciach szkolnego koła geograficznego realizowana jest także idea zachęcania młodzieży do angażowania się na rzecz zmian w skali lokalnej i globalnej.
Koło teatralne - Głównym celem koła teatralnego jest realizacja przez grupy uczniów projektów związanych z organizacją akademii, przedstawień oraz wystąpień na forum szkoły oraz dla społeczności lokalnej. Młodzi aktorzy przygotowują przedstawienia z okazji świąt państwowych i kościelnych, a następnie prezentują je na forum całej społeczności szkolnej, podczas innych uroczystości takich jak gale instytucji charytatywnych czy w kościele. Uczniowie przygotowują również skecze i parodie prezentowane później na organizowanych mitingach i happeningach w szkole.
Koło Informatyczne „Grafika 3D” - Systematyczne zajęcia pobudzające uczniów do odkrywania nowych obszarów zastosowań informatyki. Celem koła informatycznego jest rozwijanie zainteresowań informatycznych, a także przygotowanie do matury z informatyki oraz przygotowanie uczniów do konkursów informatycznych; „Rok przed dyplomem”, „Dzień bezpiecznego komputera”. W czasie zajęć uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk przygotowują projekty i wydruki emblematów, elementów reklamowych promujących szkołę.
Koło informatyczne dot. drukarek 3D - Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła nabywają umiejętności modelowania obiektów trójwymiarowych oraz przygotowania i wydruku zaprojektowanych przedmiotów. Realizacja programu koła umożliwia uczniom rozszerzenie zakresu wiedzy i umiejętności użycia oprogramowania do modelowania 3D oraz sprzętu do wykonywania wydruków.
Budowa i programowanie robotów - Zajęcia dodatkowe zostały opracowane z myślą o wzbogaceniu oferty edukacyjnej Technikum Energetyczno-Informatycznego w Lublinie poprzez rozwinięcie umiejętności budowy oraz programowania prostych urządzeń wykonujących zadane czynności, zrozumienia działania sensorów oraz elektronicznych elementów wykonawczych sterowanych z poziomu mikrokontrolera.
Realizacja przygotowanego programu umożliwia uczniom rozszerzenie zakresu wiedzy i umiejętności z zakresu programowania urządzeń sterowanych automatycznie i zdalnie.
Radiowy system inteligentny dom - Zajęcia mają na celu zdobywanie przez uczniów dodatkowych umiejętności związanych z projektowaniem oraz uruchamianiem systemów sterowania domami. Daje to dodatkowe szanse zwiększające szanse na rynku pracy i pozwalające oferować w przyszłości potencjalnym klientom nowoczesne rozwiązania. Zajęcia z inteligentnego domu pozwalają uczniom zdobyć podstawową wiedzę o nowoczesnych sposobach sterowania domami. Młodzież poznaje i poszerza wiedzę związaną ze sterowaniem oświetleniem, roletami, bramami, ogrzewaniem. Młodzi instalatorzy nabywają umiejętności do sterowania tymi obwodami z urządzeń przenośnych – telefonów i tabletów.
Młodzieżowa sekcja SEP przy ZSEn - Zajęcia dodatkowe kierowane są do uczniów Szkoły należących do sekcji młodzieżowej przy Kole Stowarzyszenia Elektryków Polskich funkcjonującym w ZSEn. Na tych zajęciach uczniowie rozwijają swoją wiedzę i umiejętności techniczne (elektryczne i elektroniczne), wyszukują informacji oraz przygotowują prezentacje z różnych dziedzin związanych z elektrycznością i energetyką, z których najciekawsze prezentowane są na zebraniach Koła SEP wszystkim członkom (nauczycielom i uczniom). W ramach spotkań uczniowie poszerzają wiedzę o obiektach energetycznych na terenie Polski. Biorą również udział w organizowanych wycieczkach zawodowych do elektrowni i elektrociepłowni na terenie Polski, które SA współfinansowane przez Oddział Lubelski SEP.
Koło strzeleckie - Na terenie ZSEn znajduje się strzelnica szkolna, która jest obiektem przeznaczonym do prowadzenia zajęć szkoleniowych, sportowych i rekreacyjnych oraz treningów strzeleckich z użyciem broni pneumatycznej. Udział uczniów w zajęciach koła strzeleckiego ma na celu kształtowania w młodych ludziach dyscypliny, opanowania, odpowiedzialności oraz przygotowywanie ich do zawodów strzeleckich, które odbywają się na terenie Lublina.
Nauczane języki obce
Wszyscy uczniowie w naszej szkole niezależnie od tego jaki wybiorą zawód uczą się języka angielskiego. Jest to język wiodący, na który poświęcona jest największa liczba godzin. Drugim językiem jest język niemiecki lub rosyjski, w zależności od wybranego zawodu.
Po rozpoczęciu nauki w klasie pierwszej uczniowie piszą test diagnozujący i na tej podstawie są dzieleni na grupy, w których poziom nauczania jest dostosowany do ich umiejętności. Na lekcjach języków obcych nauczyciele stosują dużo materiałów dostępnych online, wykorzystują platformy oferowane przez wydawców podręczników oraz tworzą własne materiały tak aby lekcje były ciekawe dla uczniów i angażowały wszystkich do pracy. W szkole odbywają się konkursy językowe, w których można sprawdzić swoje umiejętności i wygrać ciekawe nagrody.
Realizowane projekty
„Lubelska Wyżyna Specjalistów” - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – Działanie 12.4 – Kształcenie zawodowe, termin realizacji 01.10.2020 - 31.12.2022. Projekt skierowany jest do uczniów kształcących się w zawodzie technik elektryk i technik elektronik, a jego celem jest zwiększenie szans na rynku pracy uczniów i uczennic szkół zawodowych oraz podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego, poprzez rozwój kompetencji kluczowych i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności praktycznych uczniów i nauczycieli. W ramach realizowanego projektu w roku szkolnym 2020/21 i 2021/22 uczniowie uczestniczyli w kołach zainteresowań: Fizyka dla dociekliwych, Poznajemy podłoże geologiczne Lublina, Friendly English, Matematyka w technologiach IT, Ucz się z GeoGebrą, Kole zainteresowań języka niemieckiego, Laboratorium biologiczno-chemiczne oraz zajęciach projektowych: Akademia programowania sterowników PLC dla zawodu technik elektronik, Akademia projektowania i wykonywania układów elektronicznych dla zawodu technik elektronik, Kurs spawania metodą MAG i lutowania twardego dla zawodu technik elektryk, Uprawnienia SEP Eksploatacja do1 kV – dla zawodu technik elektryk, Uprawnienia SEP Eksploatacja do1 kV – dla zawodu technik elektronik, ECDL BASE B3 i B4, Warsztaty elektryczne – Układy sterowania i zabezpieczeń silników dla zawodu technik elektryk, Podstawowy kurs obsługi i zastosowania falowników dla zawodu technik elektryk, Szkolenie w zakresie Radiowego Systemu Inteligentnego Domu dla zawodu technik elektryk, Warsztaty elektryczne- Układy sterowania i zabezpieczeń silników, Kurs obsługi i zastosowania falowników. Uczniowie odbywali równierz staże wakacyjne u pracodawców. Nauczycieli odbyli staże u pracodawców pozwalające na zapoznanie się z nowymi technologiami stosowanymi w branży energetycznej.
„Fachowcy jutra” - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020 – Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe, termin realizacji 01.10.2020 - 31.12.2022. Projekt skierowany jest do uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk, a jego celem jest zwiększenie szans na rynku pracy uczniów i uczennic szkół zawodowych oraz podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego, poprzez rozwój kompetencji kluczowych i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności praktycznych uczniów i nauczycieli ZSEn. W ramach realizowanego projektu w roku szkolnym 2020/21 i 2021/22 uczniowie będą uczestniczyli w kołach zainteresowań: Fizyka dla dociekliwych,
Poznajemy podłoże geologiczne Lublina, Friendly English, Matematyka w technologiach IT, Ucz się z GeoGebrą, Kole zainteresowań języka niemieckiego, Laboratorium biologiczno-chemiczne, Grafika komputerowa, Projekty multimedialne, Spacer VR oraz zajęciach projektowych: Akademia CISCO ITE, Zastosowanie drukarek 3D, ECDL BASE B3 i B4, ECDL ADVANCED A1 i A2, Budowa i programowanie robotów, Uprawnienia SEP Eksploatacja do 1kV, Radiowy System Inteligentnego Domu, Staże wakacyjne u pracodawców. Nauczycieli odbyli staże u pracodawców pozwalające na zapoznanie się z nowymi technologiami stosowanymi w branży informatycznej.
„Nauczyciel i uczeń szkoły technicznej poznający poznający realia europejskiego rynku pracy” - Program Erasmus+ - termin realizacji 01.06.2015- 01.06.2017.
W projekcie uczestniczyło 35 uczniów klas 3, którzy wyjechali na 4 tygodniowe praktyki zagraniczne do Wielkiej Brytanii i Niemiec realizując program praktyk przewidziany
w podstawie programowej, doskonaląc umiejętności językowe oraz rozwijając kompetencje społeczne. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież miała okazję zweryfikować swoją wiedzę w praktyce w środowisku europejskim. Staż stworzył im sposobność do porównania funkcjonowania firm i przedsiębiorstw na rynku polskim, angielskim i niemieckim
co niewątpliwie wpłynęło na ich wzrost kompetencji zawodowych. Uzyskanie dokumentu Europass i certyfikatów uczestnictwa w stażu uatrakcyjni ich CV i zwiększy szanse na rynku pracy zarówno w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej.
„Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziami pracy współczesnego nauczyciela” – P - rogram Erasmus+ - termin realizacji 15.11.2016- 14.08.2018.
Projekt pt. „Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziami pracy współczesnego nauczyciela” skierowany był do nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych, nauczycieli języka angielskiego w Zespole Szkół Energetycznych w Lublinie, łącznie 14 osób. Głównym celem mobilności pracowników pedagogicznych było poznanie nowych metod nauczania języka obcego, wykorzystanie technologii informacyjnej do przygotowania zajęć, pozyskanie nowych pomysłów i materiałów na ciekawe zajęcia motywujące uczniów do pracy własnej oraz doskonalenie kompetencji w posługiwaniu się językiem angielskim ze szczególnym zwróceniem uwagi na umiejętność mówienia. Miejscem realizacji projektu były ośrodki kształcenia prowadzące kursy metodyczne dla czynnych zawodowo nauczycieli oraz kursy językowe dla obcokrajowców położone w Wielkiej Brytanii i na Malcie. Efektem realizacji projektu było podniesienie jakości nauczania języków obcych
i realizacji przedmiotów zawodowych.
„Przejdź na zawodowstwo - dzisiaj szkoła jutro sukces” - EFS w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa XII. Edukacja, kwalifikacje, kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe – termin realizacji 01.05.2016 - 30.08.2019r.
Projekt objął swoim wsparciem uczniów kształcących się w zawodach: technik informatyk, technik elektryk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Udział
w projekcie był szansą na zdobycie dodatkowych kwalifikacji popartych certyfikatami instytucji zewnętrznych. Realizacja projektu obejmowała następujące działania: dodatkowe zajęcia specjalistyczne, umożliwiające usystematyzowanie wiedzy i umiejętności zawodowych, wsparcie w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień, doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych. W okresie tym w Technikum Energetyczno-Informatycznym zrealizowano w ramach zadania dotyczącego „Organizacja staży i praktyk zawodowych oraz wykładów i warsztatów u pracodawców dla uczniów”:
• w 2017 r. staże dla 108 uczniów, w dwóch turach: w lipcu i sierpniu. W realizacji staży zaangażowanych było łącznie 11 firm.
• w 2018 r. staże dla 111 uczniów, w dwóch turach: w lipcu i sierpniu. W realizacji staży zaangażowanych było łącznie 14 firm.
• w 2019 r. staże dla 114 uczniów, w dwóch turach: w lipcu i sierpniu. W realizacji staży zaangażowanych było łącznie 19 firm.
Każdy z uczniów uczestniczył w 150 godzinach staży. W ramach staży uczniowie uzyskali stypendia stażowe oraz zwrot kosztów przejazdów.
W ramach zadania dotyczącego „Doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych” zostało zrealizowane wsparcie takie jak: studia podyplomowe w zakresie „Administrowanie sieciami komputerowymi”, Auto-CAD, tworzenie stron www w języku PHP, SQL język obsługi baz danych, spawanie metodą MAG, szkolenia „Akademii Falowników”, programowanie sterowników logicznych, tworzenie aplikacji Java na platformę Android, programowanie
w języku Python, obsługa serwerów w systemie Linux.
W ramach zadania dot. „Organizacja zajęć specjalistycznych oraz wsparcie uczniów
w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających szanse na rynku pracy” przeprowadzono zajęcia i egzaminy dla 151 grup w łącznym wymiarze 4841,5 godziny.
W zajęciach wzięło udział 426 uczniów.
Zajęcia:
1. Akademia CISCO
2. Akademia ECDL, B3 przetwarzanie tekstów
3. Akademia ECDL, B4 arkusze kalkulacyjne
4. Akademia ECDL, S1 użytkowanie baz danych
5. Akademia ECDL, S4 edycja obrazów
6. Akademia ECDL, S6 (WEB editing)
7. Akademia ECDL, S8 CAD
8. AutoCAD, kurs podstawowy
9. Budowa i programowanie robotów
10. Kurs lutowania i spawania metodą MAG
11. Podstawy techniki światłowodowej 7
12. Projektowanie przestrzenne z wykorzystaniem drukarki 3D
13. Szkolenie "Radiowy system inteligentnego domu"
14. Szkolenie z instalacji solarnych i pomp ciepła u producenta
15. Uprawnienia SEP, Eksploatacja do 1 kV
16. Warsztaty elektryczne - Pomiary elektryczne do 1 kV
17. Warsztaty elektryczne - Układy sterowania i zabezpieczeń silników
W ramach zadania dotyczącego „Doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych” zostało zrealizowane wsparcie w postaci zakupienia i przekazania wyposażenia pracowni przez Gminę Lublin.
Uczniowie – beneficjenci projektu otrzymali świadectwa i certyfikaty potwierdzające udział
w projekcie i zdobycie odpowiednich kwalifikacji, które z pewnością w przyszłości zwiększą ich szanse na rynku pracy.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Szkoła posiada bardzo dobrą bazę szkoleniową wyposażoną w nowoczesny sprzęt, urządzenia i pomoce dydaktyczne. W budynku szkoły znajdują się sale do przedmiotów ogólnokształcących wyposażone w sprzęt komputerowy, projektor czy tablice multimedialne.
Do przedmiotów zawodowych posiadamy pracownie:
8 pracowni informatycznych przystosowanych do realizacji zagadnień przygotowania do pracy systemu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, administrowania systemami operacyjnymi, serwisowania i naprawiania urządzeń techniki komputerowej, przygotowania i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej; tworzenia i administrowania stronami internetowymi, tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych, programowania aplikacji internetowych, tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.
2 pracownie instalacji elektrycznych przystosowanych do realizacji zagadnień wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej, montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej, wykonywania konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych; eksploatowania instalacji elektrycznych,
3 pracownie elektryczne przystosowanych do realizacji zagadnień wykonywania pomiarów elektrycznych, montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej, wykonywania konserwacji, maszyn i urządzeń elektrycznych, eksploatowania maszyn i urządzeń elektrycznych.
2 pracownie elektroniczne przystosowanych do realizacji zagadnień dotyczących montowania elementów oraz układów elektronicznych na płytkach drukowanych, wykonywania instalacji elektronicznych i instalowania urządzeń elektronicznych, uruchamiania układów i instalacji elektronicznych, demontowania i przygotowania do recyklingu elementów, urządzeń i instalacji elektronicznych, użytkowania instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych, konserwowania i naprawy instalacji elektronicznych oraz urządzeń elektronicznych.
2 pracownie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przystosowanych do realizacji zagadnień dotyczących montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, uruchamiania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz wyceny robót; wykonywania konserwacji oraz napraw urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, monitorowania i nadzorowania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, oceny oddziaływana urządzeń i systemów energetyki odnawialnej na środowisko.
2 sale gimnastyczne oraz salę do ćwiczeń siłowych
Ponadto w szkole znajduje się gabinet stomatologiczny.
Dla uczniów zamiejscowych miejsca w Bursie Szkolnej nr 5 przy ulicy Pogodnej 52A
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik informatyk – praktyczna nauka w nowoczesnych pracowniach komputerowych z dostępem do Internetu, z podziałem na grupy, korzystanie z nowoczesnych technologii (drukarki 3D), praktyki zawodowe w firmach informatycznych na terenie Lublina lub organizowane samodzielnie w miejscu zamieszkania, możliwość uzyskania certyfikatów ECDL oraz CISCO
Czego będziesz się u nas uczył?
- Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 5 letniego okresu nauki dwa egzaminy z kwalifikacji:
- Kwalifikacja INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych – egzamin po klasie trzeciej
- Kwalifikacja INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych – egzamin po I semestrze klasy piątej.
Zakres kwalifikacji INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń
peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych obejmuje:
a) przygotowania do pracy systemu komputerowego i urządzeń peryferyjnych,
b) administrowania systemami operacyjnymi,
c) serwisowania i naprawiania urządzeń techniki komputerowej,
d) przygotowania i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej;
Kwalifikacja INF.02 realizowana jest na przedmiotach:
a) teoretycznych: podstawy informatyki, bezpieczeństwo i higiena pracy, przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy; eksploatacja urządzeń techniki komputerowej; montaż i eksploatacja lokalnej sieci komputerowej; eksploatacja urządzeń sieciowych; administrowanie serwerowymi systemami operacyjnymi; naprawa urządzeń techniki komputerowej, bezpieczeństwo i higiena pracy.
b)praktycznych: pracownia przygotowania stanowiska komputerowego do pracy, pracownia eksploatacji urządzeń techniki komputerowej, pracownia montażu i eksploatacja lokalnej sieci komputerowej, pracownia eksploatacji urządzeń sieciowych, pracownia administrowania serwerowymi systemami operacyjnymi, pracownia napraw urządzeń techniki komputerowej.
Zakres kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych obejmuje:
a) tworzenia i administrowania stronami internetowymi,
b) tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,
c) programowania aplikacji internetowych,
d) tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.
Kwalifikacja INF.03 realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, projektowanie stron internetowych, projektowanie i administrowanie bazami danych, programowanie aplikacji internetowych, bezpieczeństwo i higiena pracy.
b)praktycznych: pracownia stron internetowych, pracownia baz danych, pracownia aplikacji internetowych.
- Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: Grafika 3D i wydruk 3D, Kursy umiejętności komputerowych ECDL i CISCO
- Język obcy zawodowy
Język angielski zawodowy
- Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym.
Przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym od klasy pierwszej, od roku szkolnego 2020/21 jest tylko matematyka. Wcześniej w tym zakresie realizowano matematykę oraz informatykę lub geografię do wyboru (podstawa programowa 2012), a jako przedmiot uzupełniający: historię i społeczeństwo.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe uczniów Technikum Energetyczno-Informatycznego odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego. Uczniowie Technikum Energetyczno-Informatycznego w zawodzie technik informatyk i technik programista odbywają praktyki w firmach zajmujących się naprawą, serwisowaniem sprzętu komputerowego, budową sieci komputerowych, budową stron internetowych, programowaniem aplikacji.
Zgodnie z podstawą programową 2019 roku uczniowie technikum pięcioletniego w zawodzie technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praktyki zawodowe będą odbywać:
-w klasie 3 – 4 tygodnie 140 godzin,
- w klasie 4 – 4 tygodnie 140 godzin.
Praktyki w organizowane są w ciągu całego roku szkolnego.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik programista– praktyczna nauka w nowoczesnych pracowniach komputerowych z dostępem do Internetu, z podziałem na grupy, korzystanie z nowoczesnych technologii (programowanie robotów), nowoczesny program nauczania z pracownią programowania aplikacji mobilnych i aplikacji webowych. Jedyna szkoła na terenie Lublina w której można zdobyć zawód technik programista.
Czego będziesz się u nas uczył?
- Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 5 letniego okresu nauki dwa egzaminy z kwalifikacji:
- Kwalifikacja INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych – egzamin po klasie trzeciej
- Kwalifikacja INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji – egzamin po I semestrze klasy piątej.
Zakres kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych obejmuje:
a) tworzenia i administrowania stronami internetowymi,
b) tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,
c) programowania aplikacji internetowych,
d) tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią;
Kwalifikacja INF.03 realizowana jest na przedmiotach:
a) teoretycznych: podstawy informatyki, bezpieczeństwo i higiena pracy, projektowanie stron internetowych, pracownia stron internetowych, projektowanie i administrowanie bazami danych;
b) praktycznych: pracownia baz danych, programowanie aplikacji internetowych, pracownia aplikacji internetowych.
Zakres kwalifikacji INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji obejmuje:
a) projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych,
b) projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych,
c) projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.
Kwalifikacja INF.03 realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, projektowanie oprogramowania, podstawy programowania, programowanie obiektowe, programowanie aplikacji mobilnych, zaawansowane aplikacje webowe, testowanie i dokumentowanie aplikacji
b)praktycznych: pracownia projektowania oprogramowania, pracownia podstaw programowania, pracownia programowania obiektowego, pracownia programowania aplikacji mobilnych, pracownia zaawansowanych aplikacji webowych, pracownia testowania i dokumentowania aplikacji
- Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia rozwijające zainteresowania: Grafika 3D i wydruk 3D,
Zajęcia dodatkowe: Programowanie robotów.
- Język obcy zawodowy
Język angielski zawodowy
- Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym.
Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym jest matematyka.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe uczniów Technikum Energetyczno-Informatycznego odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego. Uczniowie Technikum Energetyczno-Informatycznego w zawodzie technik informatyk i technik programista odbywają praktyki w firmach zajmujących się naprawą, serwisowaniem sprzętu komputerowego, budową sieci komputerowych, budową stron internetowych, programowaniem aplikacji.
Zgodnie z podstawą programową 2019 roku uczniowie technikum pięcioletniego w zawodzie technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praktyki zawodowe będą odbywać:
-w klasie 3 – 4 tygodnie 140 godzin,
- w klasie 4 – 4 tygodnie 140 godzin.
Praktyki w organizowane są w ciągu całego roku szkolnego.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik elektryk – praktyczna nauka w nowoczesnych pracowniach elektrycznych, ćwiczenia praktyczne w montowaniu i modernizacji instalacji elektrycznych, montowanie i uruchamianie zestawów napędowych z automatyką stycznikowo – przekaźnikową oraz falownikami jedno- i trójfazowymi, możliwość uzyskania uprawnień SEP „Eksploatacja do 1kV”, wycieczki do elektrowni w ramach szkolnego młodzieżowego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jedyna szkoła na terenie Lublina w której można zdobyć zawód technik elektryk.
Czego będziesz się u nas uczył?
- Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 5 letniego okresu nauki dwa egzaminy z kwalifikacji:
- Kwalifikacja ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń
Elektrycznych – egzamin po klasie trzeciej
- Kwalifikacja ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych – egzamin po I semestrze klasy piątej.
Zakres kwalifikacji ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń
Elektrycznych obejmuje:
a) wykonywanie i uruchamianie instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
b) montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
c) wykonywanie konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
Kwalifikacja ELE.02 realizowana jest na przedmiotach:
a) teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, elektrotechnika i elektronika, instalacje elektryczne, maszyny elektryczne, urządzenia elektryczne,
b) praktycznych: montaż, uruchamianie i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych; montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji elektrycznych; pomiary elektryczne i elektroniczne; rysunek techniczny
Zakres kwalifikacji ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych obejmuje:
a) eksploatowanie instalacji elektrycznych,
b) eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
Kwalifikacja ELE.05 realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, użytkowanie instalacji elektrycznych, obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
b)praktycznych: eksploatacja instalacji elektrycznych, eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych
- Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: kurs kwalifikacyjny SEP „Eksploatacja do 1 kV’
- Język obcy zawodowy
Język angielski zawodowy
- Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym. Przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym od klasy pierwszej, od roku szkolnego 2020/21 jest tylko matematyka. Wcześniej w tym zakresie realizowano matematykę oraz fizykę lub geografię do wyboru (podstawa programowa 2012), a jako przedmiot uzupełniający: historię i społeczeństwo.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe uczniów Technikum Energetyczno-Informatycznego odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego. W zawodzie technik elektryk uczniowie odbywają praktyki w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem instalacji elektrycznych i linii kablowych, naprawą i konserwacją instalacji elektrycznych, budową i wyposażeniem stacji elektroenergetycznych, pomiarów w instalacjach elektrycznych.
Zgodnie z podstawą programową 2019 roku uczniowie technikum pięcioletniego w zawodzie technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praktyki zawodowe będą odbywać:
-w klasie 3 – 4 tygodnie 140 godzin,
- w klasie 4 – 4 tygodnie 140 godzin.
Praktyki w organizowane są w ciągu całego roku szkolnego. Dla zawodów technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej ze względu na sezonowość wykonywania prac montażowych na zewnątrz praktyki organizowane są w miesiącach - październik oraz kwiecień – maj.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik elektronik – praktyczna nauka montażu i instalacji urządzeń elektronicznych w dwóch nowoczesnych pracowniach elektronicznych z wykorzystaniem mierników elektronicznych, cyfrowych oscyloskopów, stacji lutowniczych, wiertarko-wkrętarek. Do dyspozycji ćwiczących uczniów nowoczesne instalacje elektroniczne z zakresu TV SAT, instalacji alarmowych, instalacji wideo-domofonowych, instalacji światłowodowych itp. Dodatkowe zajęcia z programowania mikrokontrolerów.
Czego będziesz się u nas uczył?
Technik elektronik
- Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 5 letniego okresu nauki dwa egzaminy z kwalifikacji:
- Kwalifikacja ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych – egzamin po klasie trzeciej
- Kwalifikacja ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych – egzamin po I semestrze klasy piątej.
Zakres kwalifikacji ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych obejmuje:
a) montowanie elementów oraz układów elektronicznych na płytkach drukowanych,
b) wykonywanie instalacji elektronicznych i instalowania urządzeń elektronicznych,
c) uruchamianie układów i instalacji elektronicznych,
d) demontowanie i przygotowanie do recyklingu elementów, urządzeń i instalacji elektronicznych;
Kwalifikacji ELM.02. realizowana jest na przedmiotach:
a) teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, elektrotechnika i elektronika, układy analogowe, układy cyfrowe, urządzenia i instalacje elektroniczne,
b) praktycznych: montaż instalacji i urządzeń elektronicznych; pomiary elektryczne i elektroniczne; montaż układów elektronicznych; rysunek techniczny wspomagany komputerowo.
Zakres kwalifikacji ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych obejmuje:
a) użytkowanie instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych,
b) konserwację i naprawy instalacji elektronicznych oraz urządzeń elektronicznych.
Kwalifikacja ELE.05 realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, systemy mikroprocesorowe, eksploatacja urządzeń elektronicznych
b)praktycznych: pracownia systemów mikroprocesorowych, eksploatacja urządzeń elektronicznych
- Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: kurs kwalifikacyjny SEP „Eksploatacja do 1 kV’
- Język obcy zawodowy
Język angielski zawodowy
- Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym.
Przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym od klasy pierwszej, od roku szkolnego 2020/21 jest tylko matematyka. Wcześniej w tym zakresie realizowano matematykę i fizykę (podstawa programowa 2012), a jako przedmiot uzupełniający: historię i społeczeństwo.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe uczniów Technikum Energetyczno-Informatycznego odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego. W zawodzie technik elektronik uczniowie odbywają praktyki w firmach i przedsiębiorstwach zajmujących się montażem i konserwacją instalacji alarmowych, instalacji domofonowych, przeciwpożarowych, instalacji monitoringu oraz zajmujących się naprawą sprzętu elektronicznego.
Zgodnie z podstawą programową 2019 roku uczniowie technikum pięcioletniego w zawodzie technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praktyki zawodowe będą odbywać:
-w klasie 3 – 4 tygodnie 140 godzin,
- w klasie 4 – 4 tygodnie 140 godzin.
Praktyki w organizowane są w ciągu całego roku szkolnego.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – praktyczne zajęcia w nowoczesnej pracowni odnawialnych źródeł energii, do dyspozycji uczniów modelowe instalacje do badania turbin wiatrowych, fotowoltaiki, pompy ciepła i zestaw solarny. Możliwość uzyskania uprawnień SEP „Eksploatacja do 1kV’ niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praktyki odbywają w przedsiębiorstwach zajmujących się montażem, serwisowaniem kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.
Czego będziesz się u nas uczył?
- Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 5 letniego okresu nauki dwa egzaminy z kwalifikacji:
- Kwalifikacja ELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – egzamin po klasie trzeciej
- Kwalifikacja ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej– egzamin po I semestrze klasy piątej.
Zakres kwalifikacji ELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej obejmuje:
a) montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
b) uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz wyceny robót;;
Kwalifikacji ELE.10. realizowana jest na przedmiotach:
a) teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, technologia montażu urządzeń I systemów energetyki odnawialnej, podstawy kosztorysowania w budownictwie, podstawy elektrotechniki i energetyki.
b) praktycznych: rysunek techniczny; pracownia podstaw elektrotechniki i energetyki; dokumentacja techniczna w budownictwie; montaż systemów energetyki odnawialnej, kosztorysowanie w budownictwie.
Zakres kwalifikacji ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej obejmuje:
a) wykonywania konserwacji oraz napraw urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
b) monitorowania i nadzorowania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
c) oceny oddziaływana urządzeń i systemów energetyki odnawialnej na środowisko. Kwalifikacja ELE.11. realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, systemy energetyki odnawialnej, oddziaływanie energetyki odnawialnej na środowisko.
b)praktycznych: obsługa systemów energetyki odnawialnej, pracownia podstaw elektrotechniki i elektroniki.
- Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: kurs kwalifikacyjny SEP „Eksploatacja do 1 kV’
- Język obcy zawodowy
Język angielski zawodowy
- Przedmioty z obszaru kształcenia ogólnego realizowane w zakresie rozszerzonym.
Przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym od klasy pierwszej, od roku szkolnego 2020/21 jest tylko matematyka. Wcześniej w tym zakresie realizowano matematykę i geografię (podstawa programowa 2012), a jako przedmiot uzupełniający: historię i społeczeństwo.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe uczniów Technikum Energetyczno-Informatycznego odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego.
Zgodnie z podstawą programową 2019 roku uczniowie technikum pięcioletniego w zawodzie technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej praktyki zawodowe będą odbywać:
-w klasie 3 – 4 tygodnie 140 godzin,
- w klasie 4 – 4 tygodnie 140 godzin.
Praktyki w organizowane są w ciągu całego roku szkolnego. Dla zawodów technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej ze względu na sezonowość wykonywania prac montażowych na zewnątrz praktyki organizowane są w miesiącach - październik oraz kwiecień – maj.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Elektrycznej I stopnia w zawodzie:
Elektryk – kształcenie praktyczne, praktyczna nauka w nowoczesnych pracowniach elektrycznych, ćwiczenia praktyczne w montowaniu instalacji elektrycznych, montowanie i uruchamianie zestawów napędowych z automatyką stycznikowo – przekaźnikową, montaż i demontaż maszyn i urządzeń elektrycznych, możliwość uzyskania uprawnień SEP „Eksploatacja do 1 kV”
Czego będziesz się u nas uczył?
- Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 3 letniego okresu nauki jeden egzamin z kwalifikacji ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych po klasie trzeciej.
Zakres kwalifikacji ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn
i urządzeń elektrycznych obejmuje:
1) wykonywanie i uruchamianie instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
2) montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji
technicznej;
3) wykonywanie konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
Kwalifikacji ELE.02. realizowana jest na przedmiotach:
a) teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, podstawy elektrotechniki, instalacje elektryczne, maszyny elektryczne, urządzenia elektryczne.
b) praktycznych: rysunek techniczny; pomiary elektryczne i elektroniczne; montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji elektrycznych; Montaż, uruchamianie i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych.
- Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: kurs kwalifikacyjny SEP „Eksploatacja do 1 kV’
- Język obcy zawodowy
Język angielski zawodowy
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kształcenie w zawodzie technik elektryk – praktyczna nauka w nowoczesnych pracowniach elektrycznych, ćwiczenia praktyczne w montowaniu i modernizacji instalacji elektrycznych, montowanie i uruchamianie zestawów napędowych z automatyką stycznikowo – przekaźnikową oraz falownikami jedno- i trójfazowymi, możliwość uzyskania uprawnień SEP „Eksploatacja do 1kV”, wycieczki do elektrowni w ramach szkolnego młodzieżowego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jedyna szkoła na terenie Lublina w której można zdobyć zawód technik elektryk.
Czego będziesz się u nas uczył?
Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 2 letniego okresu nauki jeden egzamin z kwalifikacji:Kwalifikacja ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
Zakres kwalifikacji ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych obejmuje:
a) eksploatowanie instalacji elektrycznych,
b) eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
Kwalifikacja ELE.05 realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, użytkowanie instalacji elektrycznych, obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
b)praktycznych: eksploatacja instalacji elektrycznych, eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych
Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: kurs kwalifikacyjny SEP „Eksploatacja do 1 kV’.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyki zawodowe uczniów Branżowej Szkoły Elektrycznej II stopnia odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego. Uczniowie odbywają praktyki w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem instalacji elektrycznych i linii kablowych, naprawą i konserwacją instalacji elektrycznych, budową i wyposażeniem stacji elektroenergetycznych, pomiarów w instalacjach elektrycznych.
Zgodnie z przyjętym w szkole harmonogramem praktyki te odbywają się w pierwszym i drugim semestrze nauki w wymiarze 140 godzin (4 tygodnie).
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
Kazimierz Drewnowski Energetics School Complex
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
Kazimierz Drewnowski Energetics School Complex, ul. Długa 6, 20-346 Lublin
1. Schools making up the complex:
Vocational Primary School of Electrical Engineering – offers the following programme:
– Electrician
Technical Secondary School of Energetics and Computer Science – offers the following programmes:
– IT technician
– Programming technician
– Electrical technician
– Electronics technician
– Renewable energy device and systems technician
2. Extracurricular activities:
– Polish Red Cross club
– Geography club
– Theatre club
– 3D graphics IT club
– 3D design with the use of 3D printing
– Robot construction and programming
– Introduction to optic fibre technology
– CISCO Academy
– ECDL preparatory workshops
– AutoCAD – basic course
– Electrician workshops: Electrical measuring up to 1 kV
– Electrician workshops: Engine security and control systems
– Junior section of the Association of Polish Electrical Engineers
3. Foreign languages: English, German/Russian
What makes us stand out?
The Kazimierz Drewnowski Energetics School Complex is a school whose history dates back more than 100 years. During this time, we have trained many energy experts who have been successfully shaping the energy industry in Poland for many years now. Our graduates are employed by large companies from the electricity and energy sector, including PGE Dystrybucja, Elektromontaż Sp. z o.o. and PGE Energia Ciepła S.A.
1. Accomplishments of the school and its students:
Our students successfully compete in such Olympiads and contest as the "Euroelektra" Electrical and Electronics Knowledge Olympiad, Polish Electrical and Electronics Knowledge Olympiad, Entrepreneurship and Management Olympiad and the Solidarity Olympiad – Two decades of history, JA TITAN, IT and Cybersecurity, the "Secure Computer Day" Regional IT Contest and the "A year before graduation" Vocational Contest. Four of our students were awarded with "Lublin talent forge 2019-2021" scholarships.
Our vocational and Matura examination results exceed the national average in the vast majority of cases.
2. Innovation, initiatives, specificity
– "Algorithms and programming" – additional subject
– School solar tracker – tracking the movement of the Sun using the Arduino platform and data analysis, construction of a device for registering the relative intensity of sunlight throughout the year
– "Centre for IT Championship" Polish grant project supporting IT talents – development of algorithmics and programming interests in students
– "An Energetic Career" – project carried out in partnership with PGE Energia Ciepła S.A., Lublin Wrotków Power Station Branch, whose purpose is to enable students to learn in a real working environment and let them familiarise themselves with the workings of the power station
– "Particle hunters" – students' contribution via smartphones to the construction of the world's largest solar radiation detector based on the CREDO Detector mobile app network.
Contests organised by the school:
– Secure Computer Day Regional Informatics Competition – in partnership with the Lublin Local In-Service Teacher Training Centre
– 2nd (region) stage of the "Euroelektra" Electrical and Electronics Knowledge Olympiad – in partnership with the Association of Polish Electrical Engineers
– "A year before graduation" Professional Contest – in partnership with the Lublin Local In-Service Teacher Training Centre
– "Flip it and its on" Regional Electrical Contest – for primary school students
Implemented Projects
"Nauczyciel i uczeń szkoły technicznej poznający realia europejskiego rynku pracy" (Technical school teachers and students learn about the European job market), carried out between 2015-2017.
The project involved 4-week internships in the UK and Germany to improve the language and social skills of students, in addition to meeting all requirements provided in the internship curriculum. The project enabled the participants to test their knowledge in practice in the European environment. The internships offered them an opportunity to see how Polish, British and German companies operate, which undoubtedly helped improve their vocational skills. Acquiring the Europass document and internship participation certificates made their CVs more attractive, improving their position on the Polish and European job markets.
"Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziami pracy współczesnego nauczyciela" (Modern teaching methods and foreign language skills – the tools of the modern teacher), project carried out between 2016 and 2018.
The project was dedicated for general and vocational education teachers, as well as English language teachers. The main purpose of the mobility project was to demonstrate new foreign language teaching methods and new applications of IT in the classroom, generate ideas and develop new materials to make classes more interesting and motivate students to study on their own, as well as improving English language skills with a focus on speaking. The project took place in training centres offering methodology courses for teachers and language courses for foreigners in the UK and Malta. The project resulted in an improvement in the quality of foreign language and vocational education.
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2017 and 2019.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes, as well as lectures and workshops for students taught at our partnered businesses
3. Vocational subject teaching skills improvement:
– Post-graduate programme – Computer network administration
– Skills improvement courses and training programmes for teachers on:
– SQL training – database language
– Website development in PHP
– Java app programming for Android
– Programming in Python
– Linux server training
– Installation workshops, collector and heat pump construction
– AutoCAD course
– Basic Power Inverter Academy courses: BASIC, EXPERT, EXPERT PRO
– MAG welding course
– Logic controller programming – basic course
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– CISCO Academy
– ECDL Academy (B3 text processing, B4 calculation sheets, S1 database operation, S4 image editing, S6 WEB editing, S8 CAD)
– Robot construction and programming
– 3D design with the use of 3D printing
– Association of Polish Electrical Engineers certification – Operation up to 1 kV
– Manufacturer-organised solar energy and heat pump training
– Electrician workshops – Electrical measuring up to 1 kV
– "Smart house radio system" training course
– Electrician workshops – Security and control systems
– Soldering and MAG welding course
– AutoCAD – basic course
– Introduction to optic fibre technology
Infrastructure
The school offers great teaching facilities, including state-of-the-art equipment, machines and educational materials. The school building houses general education classes equipped with computers, projectors and multimedia boards.
Vocational training classes make use of our well-equipped specialised workshops which include 8 IT laboratories, 2 electrical installation laboratories, 3 electrical laboratories, 2 electronics laboratories and 2 renewable energy device and systems laboratories.
Our students also have access to 2 PE halls, a gym and a dentist.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
IT technician
Vocational examinations:
INF.02. – after the 3rd grade
INF.03. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to computer science
- computer device operation
- local computer network assembly and operation
- network device operation
- server operating system administration
- computer device repairs
- web design
- database design and administration
- web application programming
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Programming technician
Vocational examinations:
INF.03. – after the 3rd grade
INF.04. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to computer science
- web design
- database design and administration
- web application programming
- software design
- introduction to programming
- object-oriented programming
- mobile application programming
- advanced web applications
- application testing and documentation
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Electrical technician
Vocational examinations:
ELE.02. – after the 3rd grade
ELE.05. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- electronics and electrotechnics
- electrical installations
- electric machines
- electric appliances
- electric machine and appliance assembly, setup and maintenance.
- electrical installation assembly, setup and maintenance
- electrical and electronic measurements
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Electronics technician
Vocational examinations:
ELM.02. – after the 3rd grade
ELM.05. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- electronics and electrotechnics
- analogue systems
- digital systems
- electronic appliances and installations
- electronic systems and device installation
- electrical and electronic measurements
- electronic system assembly
- microprocessor systems
- electronic device operation
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Renewable energy device and systems technician
Vocational examinations:
ELE.10. – after the 3rd grade
ELE.11. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- renewable energy device and systems assembly technology
- introduction to electrotechnics and energetics
- technical documentation in construction
- renewable energy systems installation
- cost estimation in construction
- renewable energy systems
- environmental impact of renewable energy systems
- renewable energy systems operation
- introduction to electronics and electrotechnics workshop
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Electrician
Vocational examination:
ELE.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- introduction to electrotechnics
- electrical installations
- electric machines
- electric appliances
- electrical and electronic measurements
- electrical installation assembly, setup and maintenance
- electric machine and appliance assembly, setup and maintenance.
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Kształcenie w zawodzie technik elektryk – praktyczna nauka w nowoczesnych pracowniach elektrycznych, ćwiczenia praktyczne w montowaniu i modernizacji instalacji elektrycznych, montowanie i uruchamianie zestawów napędowych z automatyką stycznikowo – przekaźnikową oraz falownikami jedno- i trójfazowymi, możliwość uzyskania uprawnień SEP „Eksploatacja do 1kV”, wycieczki do elektrowni w ramach szkolnego młodzieżowego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jedyna szkoła na terenie Lublina w której można zdobyć zawód technik elektryk.
What will you learn with us?
Kwalifikacje, przedmioty, terminy i zakres egzaminów.
W trakcie 2 letniego okresu nauki jeden egzamin z kwalifikacji:Kwalifikacja ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
Zakres kwalifikacji ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych obejmuje:
a) eksploatowanie instalacji elektrycznych,
b) eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
Kwalifikacja ELE.05 realizowana jest na przedmiotach:
a)teoretycznych: bezpieczeństwo i higiena pracy, użytkowanie instalacji elektrycznych, obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
b)praktycznych: eksploatacja instalacji elektrycznych, eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych
Zajęcia dodatkowe związane z danym zawodem.
Zajęcia dodatkowe: kurs kwalifikacyjny SEP „Eksploatacja do 1 kV’.
Work placement schedule
Praktyki zawodowe uczniów Branżowej Szkoły Elektrycznej II stopnia odbywają się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu. Podczas realizacji praktyk zawodowych uczniowie zapoznają się z najnowszymi technologiami oraz rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danym zawodzie, korzystają z nowoczesnej bazy sprzętowej, poznają specyfikę stanowiska pracy. Praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych z Lublina oraz regionu lubelskiego. Uczniowie odbywają praktyki w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem instalacji elektrycznych i linii kablowych, naprawą i konserwacją instalacji elektrycznych, budową i wyposażeniem stacji elektroenergetycznych, pomiarów w instalacjach elektrycznych.
Zgodnie z przyjętym w szkole harmonogramem praktyki te odbywają się w pierwszym i drugim semestrze nauki w wymiarze 140 godzin (4 tygodnie).
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.