Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
W skład zespołu wchodzi Technikum Ekonomiczno-Handlowe i XV Liceum Ogólnokształcące. Technikum Ekonomiczno-Handlowe prowadzi kształcenie młodzieży w sześciu atrakcyjnych zawodach: technik reklamy, technik handlowiec, technik ekonomista, technik rachunkowości, technik informatyk i technik programista. Kształcenie odbywa się na podstawie autorskich programów nauczania dla tych zawodów, które uwzględniają aktualny stan wiedzy zawodowej, nowe technologie i najnowsze koncepcje nauczania. Programy zostały opracowane w oparciu o bardzo dobrą bazę techno-dydaktyczną szkoły, która jest ośrodkiem egzaminacyjnym, a zajęcia z kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego prowadzą wysokiej klasy specjaliści, posiadający uprawnienia egzaminatorów egzaminów zawodowych.
Zajęcia dodatkowe z kształcenia ogólnego oraz zawodowego, wspólne dla kilku zawodów
Ofertę edukacyjną szkoły wzbogacają zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania i pasje młodzieży. Prężnie działają koła zainteresowań zgodne z profilami zawodowymi oraz takie, które pozwalają na wszechstronny rozwój młodych ludzi i ich talentów. Od wielu lat – niezależnie od kierunku kształcenia – niezmienną popularnością wśród naszych uczniów cieszą się: Krąg wiedzy prawniczej „Temida”, Klub młodego księgowego, Koło finansowo-księgowe, Koło fotoamatorów, Koło teatralne, Chór „Amabile” i Zespół muzyczno-wokalny „Poza deszczem”. Proponujemy młodzieży zajęcia sportowo-rekreacyjne z piłki ręcznej, piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego i szachów oraz zajęcia na siłowni. Ponadto prowadzimy bezpłatne zajęcia i konsultacje przygotowujące do egzaminów maturalnych i zawodowych.
Języki obce
We wszystkich klasach Technikum Ekonomiczno-Handlowego młodzież uczy się dwóch języków obcych. Uczniowie kontynuują naukę języka angielskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym – zależnie od wyniku testu diagnozującego. Drugim językiem obcym nauczanym w Technikum jest język niemiecki, zarówno dla młodzieży rozpoczynającej jak i kontynuującej naukę. Uczniowie mają możliwość praktycznego wykorzystania znajomości języka obcego podczas realizacji projektów edukacyjnych.
Co nas wyróżnia?
Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego posiada dogodną lokalizację – blisko dworca głównego PKS i przystanków MPK. Szkoła mieści się w pięknym, nowoczesnym budynku z patio, gdzie można spędzać przerwy i czas wolny. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym, w doskonałych warunkach, pod okiem profesjonalnej kadry pedagogicznej. Wyjątkowy klimat miejsca i przyjazna atmosfera oraz troska o bezpieczeństwo uczniów to niewątpliwe atuty naszej szkoły. W programie wychowawczo-profilaktycznym w sposób priorytetowy traktowane jest kształtowanie postawy odpowiedzialności za własną edukację i wszechstronny rozwój, dbałość o wychowywanie w szacunku dla ludzi i tradycji oraz przestrzeganie obowiązujących zasad, z wysoką świadomością celów. Wielką wagę przywiązujemy do rozwijania u uczniów określonych kompetencji miękkich, takich jak sumienność, dokładność, odpowiedzialność, komunikatywność, kreatywność, asertywność oraz umiejętność pracy w zespole. Bardzo ważnym działaniem w szkole jest propagowanie idei przedsiębiorczości. Szkołę wyróżnia wysoki poziom kultury organizacyjnej i partycypacyjny styl zarządzania, skoncentrowany na zasadach i pracy zespołowej, w którym ważną rolę odgrywa głos Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
Osiągnięcia szkoły, uczniów
W ostatnich latach nasze Technikum Ekonomiczno-Handlowe nieprzerwanie uzyskuje wysoką pozycję w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw. W latach 2015, 2016, 2019, 2021, 2022 i 2023 uzyskało tytuł „Złotej Szkoły”, dwukrotnie „Srebrnej Szkoły” i raz „Brązowej Szkoły”. W roku 2017 szkoła została uhonorowana tytułem „Grand-Prix Szkoły Innowacji 2012–2017" za uzyskanie największej liczby tytułów Lidera Innowacji we wszystkich kategoriach od początku trwania konkursu. W latach 2012–2019 uzyskaliśmy w kolejnych edycjach łącznie 12 tytułów lidera innowacji: 3 tytuły w kategorii „Szkoła – Lider Innowacji”, 2 tytuły „Dyrektor – Lider Innowacji”, 2 tytuły „Nauczyciel – Lider Innowacji”, 1 tytuł „Uczeń Lider Innowacji”, 2 tytuły za „Innowacyjne Inicjatywy” i 1 tytuł dla „Innowacyjnej Biblioteki”.
Uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminach zewnętrznych maturalnych i potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Wyniki egzaminów maturalnych są od kilku lat wyższe od średniej krajowej, a wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe są bardzo wysokie (w niektórych zawodach mamy 100-procentową zdawalność, np. w zawodzie technik handlowiec czy technik ekonomista). W ciągu ostatnich dziesięciu lat 130 uczniów Technikum Ekonomiczno-Handlowego uzyskało tytuły finalisty olimpiad i konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Doskonałe efekty przynosi realizacja autorskich programów nauczania i wdrażanie innowacji pedagogicznych. Nasza młodzież odnosi również liczne sukcesy w zawodach sportowych i konkursach artystycznych.
Innowacje, inicjatywy, specyfika.
Szkoła realizuje wiele przedsięwzięć i projektów o nowatorskim charakterze, które mają ogromny wpływ na efekty kształcenia i wychowania. Trzykrotnie, w latach 2010 - 2017, byliśmy organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji „Ekonomiczna Szkoła Władysława Grabskiego”. W 2022 roku odbyła się XII edycja organizowanego cyklicznie przez szkołę Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na Strunach Poezji”, który z dużym zainteresowaniem przyjmowany jest przez utalentowaną artystycznie młodzież z całego kraju. We współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce zorganizowaliśmy osiem edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy z Rachunkowości, z Polskim Komitetem Normalizacyjnym w Warszawie przeprowadziliśmy dwie edycje Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej, a z NBP Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym oraz wiele konkursów ogólnopolskich i wojewódzkich o tematyce ekonomicznej. W 2018 roku byliśmy organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Astronomiczno-Astronautycznego. Jako aktywni członkowie Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Aktywnych i Twórczych Szkół Zawodowych zorganizowaliśmy finał XI Polsko-Litewskiego Konkursu Matematycznego EUKLIDES i cyklicznie przeprowadzamy eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.
Nasi nauczyciele to pedagodzy z pasją, zachęcający i wspomagający uczniów w rozwoju. Są prekursorami zmian, dlatego od wielu lat podejmują odkrywcze działania i wprowadzają innowacje pedagogiczne w swojej codziennej pracy zawodowej. Oto niektóre z nich:
„Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej” - autorska innowacja rozwijająca u uczniów przedsiębiorczość. Jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i oczekiwania uczniów wynikające z ich życiowych planów. Udział w tych zajęciach wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności potrzebne do założenia i prowadzenia własnej firmy w Polsce i krajach UE.
„Kreatywnie w przedsiębiorczość” – innowacyjny program, który przewiduje realizację zajęć z wykorzystaniem gry edukacyjnej, symulującej proces tworzenia i funkcjonowania wirtualnych firm i instytutów badawczych działających na zasadach komercyjnych. Podczas gry uczniowie nabywają umiejętności korzystania z usług banków, inwestowania posiadanego kapitału, wypełniania dokumentów urzędowych, dokonywania płatności i uczestniczenia w przetargach. Gra wdraża do aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym w roli pracownika i pracodawcy.
„Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe mini przedsiębiorstwo” polega na założeniu i prowadzeniu przez uczniów na terenie szkoły własnego przedsiębiorstwa na wzór spółki jawnej. Zadania uczniów polegają na: zgromadzeniu kapitału, sporządzeniu biznesplanu, wykonaniu badań marketingowych, wyborze produktu o raz zorganizowaniu produkcji i sprzedaży.
„Sztuka filmowa i zastosowanie cyfrowych technik wizualnych” – celem autorskiego programu jest rozwój pasji artystycznych i twórcza samorealizacja. Uczniowie nabywają praktyczne umiejętności wykonywania zdjęć, nagrywania wywiadów, wykonywania materiału filmowego kamerami klasy DV i HDV, montażu filmowego, miksowania obrazu i dźwięku, wykonywania fotomontaży i obróbek zdjęć cyfrowych.
„Wirtualna fizyka – wiedza prawdziwa” – innowacja programowa i metodyczna realizowana na lekcjach fizyki z wykorzystaniem 118 edukacyjnych gier wideo i lash (interaktywnych). Celem innowacji jest zwiększenie zainteresowania uczniów fizyką do poziomu umożliwiającego kontynuację kształcenia na kierunkach technicznych i przyrodniczych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.
„Micropython - drogą rozwoju ucznia" – autorska innowacja, która zakłada naukę logicznego i kreatywnego myślenia od pierwszego roku nauki w szkole. Podczas zajęć wykorzystywane są zestawy Micro:bit. Uczniowie poznają podstawy języka Python, a następnie wykorzystują je w praktyce, programując mikrokontrolery, których używają później do sterowania robotami Maqueen.
Symulacje biznesowe “REVAS” - nowoczesne narzędzie edukacyjne, które łączy teorię z praktyką, pomaga realizować marzenia o własnym biznesie oraz uzmysławia wartość analityki biznesowej. Uczniowie uczestniczący w symulacjach zakładają i prowadzą wirtualne firmy oraz podejmują decyzje biznesowe. Wśród wykorzystanych programów symulacji biznesowych są: Biuro Podróży, Serwis IT, Firma Transportowa oraz Agencja Eventowa.
Realizowane projekty
Do dobrych praktyk w szkole należy realizacja projektów edukacyjnych dla młodzieży, która aktywnie uczestnicząc w działaniach projektowych nabywa konkretnych i przydatnych umiejętności oraz kompetencji interpersonalnych. W latach 2010–2020 zrealizowano w szkole kilkadziesiąt projektów głównie z zakresu edukacji ekonomicznej, historycznej, patriotycznej, kulturalnej, prozdrowotnej i ekologicznej, które zostały przyjęte przez uczniów z dużym zainteresowaniem. Głównym efektem zrealizowania projektów było podniesienie kompetencji kluczowych i umiejętności zawodowych, ukształtowanie odpowiedzialnych i przedsiębiorczych postaw młodzieży. Wdrożone w szkole projekty były przedsięwzięciami autorskimi, opracowanymi i przeprowadzonymi przez nauczycieli lub projektami przygotowanymi przez WOiW UM Lublin. Projekty realizowane były samodzielnie, w partnerstwie lub we współpracy z innymi podmiotami, między innymi: uczelniami, fundacjami, stowarzyszeniami i bankami.
“Absolwent technikum – mobilny specjalista” – szkoła samodzielnie napisała i zrealizowała projekt o wartości przeszło 900 tysięcy złotych. Zakładał modernizację metod kształcenia i dostosowanie kwalifikacji uczniów technikum do potrzeb regionalnego rynku pracy oraz zapewnienie im wszechstronnego wsparcia. Osiągnięte efekty to pozyskanie nowoczesnego sprzętu i platformy Moodle, uzyskanie przez uczniów lepszych wyników na egzaminach zewnętrznych, zwiększenie ich świadomości kulturalnej (wyjazdy do teatrów), uzyskanie dodatkowych kwalifikacji i kompetencji.
„Akademia Edukacji Menedżerskiej” (partner: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie we współpracy z NBP). Zajęcia w formie wykładów e-learningowych, forów i zajęcia Second Life, korzystanie z doradztwa biznesowego ekspertów SGH. Celem jest rozwijanie kompetencji kluczowych w zakresie przedsiębiorczości oraz nowoczesnych technologii
“Koduj z klasą” (partner: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Celem Koduj z Klasą jest szerzenie idei programowania wśród uczniów i nauczycieli z całej Polski. W Koduj z Klasą pokazujemy, że dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym (TIK) nauka (nie tylko informatyki) może być jeszcze bardziej fascynująca, a praca na lekcji ciekawsza. Ponadto program uczy stosowania algorytmów, zasad logiki oraz samodzielnego szukania rozwiązań i udowadnia, że podstaw programowania można skutecznie uczyć na każdym poziomie kształcenia.
„Akademia Młodego Przedsiębiorcy” (partner: Akademia Finansów i Biznesu Vistula (AFiBV), polski oddział Project Management Institute (PMI). Celem jest kreowanie przedsiębiorczych postaw u młodych ludzi, wyłowienie talentów ze świetnymi pomysłami biznesowymi, wsparcie w realizacji ciekawych i obiecujących projektów, które oferują istotną wartość dla otoczenia społeczno-gospodarczego (firm, sektora NGO, samorządu).
“Uczeń technikum – europejski specjalista” (partner: Program POWER (Program Operacyjny, wiedza, Edukacja, Rozwój) współfinansowany z EFS Partner ADC). Celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy, doświadczenia zawodowego oraz kompetencji językowych uczniów poprzez udział w 14 dniowych zagranicznych praktykach zawodowych w Londynie.
“Symulacja biznesu” – warsztaty kompetencji przedsiębiorczych (partner: OIC – Poland, NBP) Wspiera rozwój kompetencji z zakresu przedsiębiorczości – prowadzenie przedsiębiorstwa symulacyjnego. Uczniowie biorą udział w konkursie na biznes plan z atrakcyjnymi nagrodami. Zyskują bezpłatny dostęp do aplikacji “Przedsiębiorstwo symulacyjne” dla nauczycieli i uczniów z możliwością wykorzystania na innych lekcjach.
„Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces” – projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Celem głównym projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez rozwijanie wiedzy specjalistycznej i umiejętności praktycznych nauczycieli i uczniów w Szkołach Zawodowych oraz doposażenie bazy dydaktycznej w 12 szkołach zawodowych prowadzonych przez Miasto Lublin. Podczas realizowania projektu realizowane były następujące działania: Doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych, Organizacja staży u pracodawcy dla uczniów w latach: 2017, 2018 i 2019, Doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych, Organizacja zajęć specjalistycznych oraz wsparcie uczniów w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających szanse na rynku pracy w latach: 2018, 2019 dla klas technika informatyka i technika organizacji reklamy: Programowanie w języku C++, Grafika komputerowa (Corel Draw i Photoshop), AutoCad, EUROPEJSKI CERTYFIKAT UMIEJĘTNOŚCI KOMPUTEROWYCH ECDL ADVANCED, Grafika 3D oraz Kurs obsługi In Design.
Projekt „Fachowcy jutra” realizowany w okresie od 01.09.2020 r. do 31.12.2022 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje. Projekt realizuje Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, we współpracy ze szkołami zawodowymi. Celem głównym projektu jest zwiększenie szans na rynku pracy uczniów i uczennic szkół zawodowych oraz podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego, poprzez rozwój kompetencji kluczowych i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności praktycznych 86 nauczycieli i 511 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych oraz doposażenie bazy dydaktycznej w tych szkołach prowadzonych przez Miasto Lublin, w okresie od września 2020 roku do grudnia 2022 roku. Planowane do realizacji działania: organizacja staży uczniowskich; doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych; organizacja zajęć specjalistycznych oraz wsparcie uczniów w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających szanse na rynku pracy; wyposażenie pracowni przedmiotów zawodowych; Organizacja zajęć przyczyniających się rozwoju kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych.
Projekt „Nauczyciel Grabskiego – europejski specjalista 3.0” w ramach programu Erasmus+realizowany w okresie 1.10.2020 - 30.09.2022. Cele ogólne projektu to: podniesienie kompetencji nauczycieli poprzez wdrożenie innowacyjnych metod pracy dostosowanych do potrzeb ucznia 3.0; podniesienie jakości pracy szkoły poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu placówką oraz zapobiegających wypaleniu zawodowemu. Projekt obejmował między innymi wyjazdy zagraniczne dla 15 nauczycieli na kursy i szkolenia w następujących obszarach:
- „Podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycieli dostosowanych do potrzeb ucznia 3.0.” (flipped classsroom, gamification, ICT, psychologia nastolatków, motywowanie)
- “Metodyka nauczania języków obcych”,
- “Zapobieganie i zwalczanie wypalenia zawodowego”,
- “Efektywne zarządzanie szkołą i tworzenie dobrej atmosfery pracy”.
Ww. szkolenia odbywały się w 8 krajach europejskich: Austrii, Niemczech, Grecji, Chorwacji, Turcji, Hiszpanii, na Malcie i na Cyprze.
Realizacja projektu miała miejsce w następujących obszarach:
- a) podnoszenia kompetencji zawodowych nauczycieli dostosowanych do potrzeb ucznia 3.0.
- b) metodyki nauczania j. obcych
- c) zapobieganie i zwalczanie wypalenia zawodowego
- d) efektywne zarządzanie szkołą i tworzenie dobrej atmosfery pracy
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 to uchwalone przez Radę Ministrów programy wieloletnie, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Nasza szkolna biblioteka z dofinansowania w ramach NPRCZ skorzystała trzykrotnie: w 2017, 2018 i 2022 roku. Łącznie otrzymaliśmy 45.000 zł na zakup książek, głównie nowości z beletrystyki, literatury pięknej. Zbiory nasze wzbogaciły się o ponad 1800 książek, co widocznie podniosło poziom czytelnictwa wśród naszych uczniów.
Ogólnopolski program edukacyjny „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka w celu podniesienia kompetencji nauczycieli oraz kształtowania świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów. Partnerem wspierającym program jest Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.
Podstawowym celem programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności. Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe: wzrost wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce; podniesienie kompetencji nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów w obszarze kształtowania wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności; poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności; poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych; umożliwienie nauczycielom, doradcom metodycznym i konsultantom wymiany doświadczeń związanych z realizacją przedmiotowych treści; poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych; kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Nowoczesny budynek szkoły wkomponowany jest w dzielnicę Starego Miasta pomiędzy zespołem klasztornym Dominikanów a Zamkiem Lubelskim. Szkoła zapewnia uczniom komfortowe warunki pracy dzięki bazie lokalowej, którą stanowią 42 sale lekcyjne, 9 specjalistycznych pracowni komputerowych, duża sala gimnastyczna i siłownia, “Dziupla artystyczna” oraz strefa komfortu. W każdej sali znajduje się multimedialne stanowisko komputerowe z rzutnikiem. Szkolna biblioteka zajmuje 3 przestronne pomieszczenia, znajduje się w niej czytelnia oraz pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi dla uczniów. Placówka posiada także klimatyzowaną, multimedialną aulę na 150 miejsc, gabinet lekarski, gabinet dentystyczny oraz sklepik i barek szkolny. Wokół budynku znajdują się pokryte sztuczną nawierzchnią boiska i bieżnia. Obiekt i jego otoczenie dozorowane są przez system monitoringu wizyjnego. Szkoła spełnia wszystkie wymogi budynku bez barier i jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Wszystkie pracownie do nauki zawodów wyposażone są w taką ilość zestawów komputerowych, aby każdy uczeń pracował samodzielnie na swoim stanowisku. Pracownie wyposażone są w dedykowane poszczególnym zawodom urządzenia i specjalistyczne oprogramowanie.
Pracownie graficzne dla technika reklamy posiadają nowoczesny sprzęt do pracy z programami graficznymi. Zestawy komputerowe wyposażone są w 27-calowe monitory, dodatkowo w pracowni dostępne są: tablety graficzne, lustrzanka cyfrowa, kamera cyfrowa, ploter, drukarki kolorowe, urządzenia wielofunkcyjne, skanery, zestaw do robienia zdjęć typu "ścianka" (lampy, statywy, parasolki, tło). Używane w pracowni programy graficzne to CorelDRAW, PhotoShop, InDesign, Adobe Illustrator, Blender.
Pracownie ekonomiczne posiadają programy stosowane w pracy administracyjno-biurowej, oprogramowanie do obsługi sprzedaży i gospodarki magazynowej (INSETR GT) oraz pakiet programów biurowych, specjalistyczne oprogramowanie do prowadzenia uproszczonych ewidencji podatkowych, program kadrowy i płacowy (INSERT GT), program do prowadzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (PŁATNIK ) oraz inne programy stosowane w wykonywaniu zadań zawodowych, Branżowe Symulacje Biznesowe oraz liczne gry ekonomiczne.
Pracownia rachunkowości wyposażona jest w pakiet programów biurowych, specjalistyczne oprogramowanie do prowadzenia uproszczonych ewidencji podatkowych, program kadrowy i płacowy (INSERT GT), program do prowadzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (PŁATNIK) oraz inne programy stosowane w wykonywaniu zadań zawodowych, Branżowe Symulacje Biznesowe oraz liczne gry ekonomiczne.
Pracownia dla technika handlowca spełnia wszystkie wymogi niezbędne do pełnej realizacji podstawy programowej w zawodzie. Pracownia posiada regały do prezentacji towaru, ladę sklepową, a także stanowiska, na których znajdują się: nowo zakupione kasy fiskalne, wagi elektroniczne, czytniki kodów kreskowych i metkownice. Zakupiony sprzęt wykorzystywany jest również jako wyposażenie funkcjonującego w szkole ośrodka egzaminacyjnego. Na bieżąco dostarczane są materiały szkoleniowe, które wzbogacają realizowane w pracowni zajęcia, czyniąc je coraz bardziej zbliżonymi do realiów w pracy na stanowisku handlowym. Szkoła dysponuje także pracowniami komputerowymi, które są wyposażone w programy do prowadzenia firmy handlowej.
Baza dla technika informatyka składa się ze specjalistycznych pracowni, w których sprzęt komputerowy jest regularnie wymieniany, dzięki czemu nie ma komputerów starszych niż dwuletnie. Wszystkie pracownie wyposażone są w projektory multimedialne i drukarki. Uczniowie posiadają dedykowany serwer do wirtualizacji oraz platformę Moodle do testów, mają też dostęp do wszelkich narzędzi niezbędnych do nauki takich jak: sprzęt komputerowy do montażu i demontażu, sprzęty sieciowe, tj. routery, przełączniki zarządzalne, narzędzia do montażu gniazd, kabli itp. Infrastruktura sieciowa umożliwia każdemu uczniowi dostęp do własnego i wspólnego dysku sieciowego oraz własnego profilu. Szkoła jest właścicielem licencji na pakiet MS Office 365 w wersji premium, dzięki której każdy uczeń ma pakiet na własność.
Baza dla technika programisty składa się ze specjalistycznych pracowni, w których sprzęt komputerowy jest regularnie wymieniany, dzięki czemu nie ma komputerów starszych niż dwuletnie. Wszystkie pracownie wyposażone są w projektory multimedialne lub telewizory dotykowe i drukarki. Uczniowie posiadają platformę Moodle oraz dostęp do wszelkich narzędzi niezbędnych do nauki. Infrastruktura sieciowa umożliwia każdemu uczniowi dostęp do własnego i wspólnego dysku sieciowego oraz własnego profilu. Szkoła jest właścicielem licencji na pakiet MS Office 365 w wersji premium, dzięki której każdy uczeń ma pakiet na własność.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik reklamy to zawód dla osób kreatywnych, mających podzielność uwagi i wyobraźnię, dobrze zorganizowanych i rzetelnych, lubiących pracować z ludźmi lub samodzielnie, interesujących się reklamą i działaniami promocyjnymi. Zawód łączy w sobie wiedzę ekonomiczną, organizacyjną, plastyczną, psychologiczną, a także lingwistyczną. Technik reklamy w swojej pracy przeprowadza analizy marketingowe, zbiera i opracowuje informacje niezbędne do realizacji zadań reklamowych, pozyskuje klientów do współpracy z firmą, uczestniczy w rozmowach handlowych, prezentuje usługi reklamowe, doradza przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług reklamowych, kontaktuje się z agencjami reklamowymi, studiami filmowymi, organizacjami branżowymi, sportowymi, społecznymi i politycznymi, pracuje przy kampaniach reklamowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie nauki uczniowie kształcący się w zawodzie technik reklamy zdają 2 egzaminy zawodowe. W klasie III, w sesji letniej zdają egzamin z kwalifikacji: PGF.07. Wykonywanie przekazu reklamowego, a po pierwszym semestrze klasy V, w sesji zimowej - z kwalifikacji: PGF.08. Zarządzanie kampanią reklamową.
Do najważniejszych przedmiotów zawodowych w kształceniu technika reklamy zaliczamy: reklamę, pracownię przekazu reklamowego, pracownię kampanii reklamowej, pracownię projektów reklamowych, analizą kampanii reklamowej.
Dla osób zainteresowanych fotografią i filmem prowadzone są koła zainteresowań. Uczniowie mogą również uczestniczyć w zajęciach koła graficznego.
W klasie III i IV uczniowie wzbogacają swoje słownictwo z branży reklamowej na lekcjach języka angielskiego zawodowego.
Przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym są język angielski i geografia.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik reklamy odbywają praktyki zawodowe w klasie trzeciej (4 tygodnie) i klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Profesjonalny handlowiec to nie tylko praca. To styl bycia, styl porozumiewania się z ludźmi. Handlowiec to urodzony negocjator. Zawód technika handlowca jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Dziś handlowiec postrzegany jest jako profesjonalny doradca. Absolwenci szkoły przygotowani są do pracy w działach handlowych przedsiębiorstw oraz firmach zajmujących się promocją, reklamą i marketingiem na średnich szczeblach zarządzania w firmach handlowych. Mogą samodzielnie lub we współpracy opracowywać projekty strategii marketingowych, prowadzić negocjacje handlowe, przygotowywać i zawierać umowy handlowe. Posiadając wiedzę z zakresu psychologii obsługi klienta i nowoczesnych technik sprzedaży, uczniowie są dobrze przygotowani do pracy jako menedżerowie, pracownicy działu obsługi klienta, sprzedawcy usług finansowych. Technik handlowiec jest również w pełni przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży handlowo-usługowej, posiadając zarówno wiedzę merytoryczną jak i kompetencje miękkie, tj. radzenie sobie ze stresem, działanie pod presją czasu, odporność na krytykę, umiejętność organizowania pracy zespołowej i delegowania zadań.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie nauki w technikum uczniowie kształcący się w zawodzie technik handlowiec zdają 2 egzaminy zawodowe. W klasie III, w sesji letniej zdają egzamin z kwalifikacji HAN.01. Prowadzenie sprzedaży, a po I semestrze klasy V, w sesji zimowej - z kwalifikacji HAN.02. Prowadzenie działań handlowych.
Doskonały handlowiec posiada umiejętność łączenia swoich wrodzonych kompetencji miękkich z wiedzą i umiejętnościami nabytymi w trakcie edukacji i praktyk zawodowych. Prowadzenie kół zainteresowań, na których rozwijane są między innymi kompetencje komunikacji interpersonalnej lub umiejętności negocjacji, pozwalają na wszechstronny rozwój przyszłego pracownika.
Przedmioty realizowane w techniku handlowcu pozwalają na pełne przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży handlowo-usługowej lub odnalezienia się w roli pracownika. Absolwenci posiadają zarówno wiedzę merytoryczną jak i kompetencje miękkie.
W klasie czwartej młodzież uczy się języka angielskiego w handlu, który przybliża słownictwo związane z branżą handlową, a w przyszłości ułatwia pracę z klientem zagranicznym.
Przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym są geografia i język angielski.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik handlowiec odbywają praktyki zawodowe w klasie trzeciej (4 tygodnie) i klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik ekonomista to zawód bardzo atrakcyjny, popularny i poszukiwany przez pracodawcę. Daje absolwentowi dużą szansę, by odnalazł się na rynku pracy czy też samodzielnie prowadził działalność gospodarczą. Jest on przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie przydają się wiedza i umiejętności z zakresu kadr i płac, finansów przedsiębiorstwa i obsługi biura. Technik ekonomista wie, jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą oraz potrafi poruszać się w gąszczu przepisów prawnych. Umie posługiwać się komputerem, a stosowanie programów biurowych i obsługa uproszczonej księgowości w pracy jest dla niego codziennością. Można mu powierzyć m.in. sporządzenie deklaracji podatkowej, prowadzenie spraw kadrowych i płacowych, prowadzenie sekretariatu i sporządzanie analiz ekonomicznych. Technik ekonomista może znaleźć zatrudnienie w każdym przedsiębiorstwie i u każdego pracodawcy. Może podjąć pracę na stanowiskach związanych z zaopatrzeniem, kadrami, planowaniem produkcji. Odnajdzie się też w instytucjach finansowych, administracji państwowej i samorządowej.
Czego będziesz się u nas uczył?
W czasie trwania nauki uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista będą zdawać dwa egzaminy zawodowe. W klasie III, w sesji letniej uczniowie zdają egzamin z kwalifikacji EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej, a w klasie V w sesji zimowej z kwalifikacji EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.
Po zdaniu egzaminów zawodowych organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną uczący się otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej potwierdzający zdanie kwalifikacji EKA.04. i EKA.05., a po ukończeniu szkoły i uzyskaniu wykształcenia średniego – dyplom zawodowy w zawodzie technik ekonomista.
Możliwości dalszego kształcenia w systemie formalnym:
Absolwent szkoły w zawodzie technik ekonomista lub pełnoletni uczeń, który zdał egzamin z kwalifikacji EKA.05 i ukończył kwalifikacyjny kursu zawodowy w kwalifikacji EKA.07.Prowadzenie rachunkowości oraz zdał egzaminu zawodowy z tej kwalifikacji organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną otrzymuje dyplom zawodowy w zawodzie technik rachunkowości.
Zdanie egzaminu maturalnego i uzyskanie świadectwa dojrzałości umożliwia uczącemu się kontynuację nauki w szkole wyższej.
Do najważniejszych przedmiotów zawodowych w kształceniu technika ekonomisty zaliczamy: kadry i płace, gospodarkę finansową przedsiębiorstw, organizowanie działalności gospodarczej, podstawy biznesplanu i marketingu, pracownię podejmowania działalności gospodarczej, pracownię ekonomiczną, technikę biurową i statystykę.
W klasie III i IV uczniowie wzbogacają swoje słownictwo z branży ekonomicznej na zajęciach z języka angielskiego zawodowego.
W klasie V przewidziano możliwość poznania zasad prowadzenia rachunkowości.
Przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym są język angielski i matematyka.
Dla osób zainteresowanych zagadnieniami ekonomicznymi przewidziana jest możliwość uczestniczenia w kołach zainteresowań oraz pomoc w przygotowaniach do udziału w olimpiadach branżowych np. Wiedzy Ekonomicznej, Przedsiębiorczości, Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich, Statystyki i innych.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista odbywają praktyki zawodowe w klasie trzeciej (4 tygodnie) i klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Zawód technik rachunkowości jest zawodem z wielkimi tradycjami i występuje niemal w każdym podmiocie gospodarczym. Technicy rachunkowości znajdują zatrudnienie w biurach rachunkowych, prywatnych przedsiębiorstwach, jednostkach finansów publicznych. Zawód ten wymaga od pracownika wysokich umiejętności specjalistycznych, szerokiego zakresu wiedzy z dziedziny ekonomii, finansów, systemu podatkowego oraz umiejętności analizowania zachodzących zmian w procesie gospodarowania i obsługi komputerowych programów finansowo-księgowych . Do zadań najczęściej powierzanych technikowi rachunkowości należą prace związane z prowadzeniem spraw księgowo-rozliczeniowych oraz kadrowo-płacowych. Może on wykonywać czynności zawodowe obejmujące prace planistyczne, analityczne i sprawozdawcze, prowadzenie różnych ewidencji ilościowo-wartościowych, rozliczanie transakcji, prowadzenie ewidencji podatkowej, prowadzenie ewidencji rachunkowej, obliczanie podatków, naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac, prowadzenie rozliczeń z kontrahentami i instytucjami, w tym również z tytułu podatków. W powyższych pracach nieodzowne staje się stosowanie urządzeń techniki biurowej oraz wykorzystanie różnych aplikacji komputerowych.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie nauki uczniowie kształcący się w zawodzie technik rachunkowości zdają 2 egzaminy zawodowe. W klasie III, w sesji letniej zdają egzamin z kwalifikacji: EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych a po pierwszym semestrze klasy V, w sesji zimowej - z kwalifikacji: EKA.07. Prowadzenie rachunkowości
Do najważniejszych przedmiotów zawodowych w kształceniu technika rachunkowości zaliczamy: organizowanie działalności gospodarczej, gospodarka finansowa przedsiębiorstw, pracownia techniki biurowej, podstawy prowadzenia rachunkowości finansowej, sprawozdawczość i analiza finansowa, podstawy biznesplanu, systemy komputerowe w rachunkowości,
Dla osób zainteresowanych rachunkowością prowadzone są koła zainteresowań. Uczniowie mogą również uczestniczyć w spotkaniach w ramach Szkolnego Koła Księgowego działającego przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział w Lublinie.
Szkoła nawiązała współpracę i podpisała z pracodawcą porozumienie w zakresie kształcenia w zawodzie technik rachunkowości. Porozumienie na czas nieokreślony podpisano z firmą CashDirector S.A. Aleje Jerozolimskie 56c, 00-803 Warszawa
W klasie III i IV uczniowie wzbogacają swoje słownictwo z branży ekonomicznej na lekcjach języka angielskiego zawodowego.
Przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym są język angielski i matematyka.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik rachunkowości odbywają praktyki zawodowe w klasie trzeciej (4 tygodnie) i klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik informatyk to zawód dla osób, które mają zdolność zarówno logicznego, jak i abstrakcyjnego myślenia. Osoba zajmująca się tą profesją musi umieć samodzielnie analizować sytuacje, by następnie sprawnie podejmować odpowiednie decyzje. W tym zawodzie liczą się również cierpliwość i spostrzegawczość, które na pewno ułatwią rozwiązywanie problemów informatycznych. Technik informatyk to osoba, która sprawnie posługuje się systemami operacyjnymi, obsługuje oprogramowanie użytkowe, potrafi dokonać doboru konfiguracji sprzętu i oprogramowania, obsługuje urządzenia peryferyjne, posiada umiejętność pracy w sieciach komputerowych oraz projektowania baz danych i ich oprogramowania, tworzy strony i programy internetowe. Technik informatyk zajmuje się instalacją i obsługą programów komputerowych, może współpracować z zespołem informatyków, projektować, programować, wdrażać i obsługiwać zaawansowane systemy komputerowe.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie nauki w technikum uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk zdają 2 egzaminy zawodowe. W klasie III, w sesji letniej zdają egzamin z kwalifikacji INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych, a po I semestrze klasy V, w sesji zimowej - z kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.
W klasie trzeciej i czwartej realizujemy przedmiot uzupełniający na podstawie autorskiego programu nauczania „Podstawy programowania”. Uczniowie poznają podstawy algorytmiki, analizują algorytmy klasyczne, takie jak algorytm Euklidesa, sortowania bąbelkowego, konwersje systemów liczbowych, algorytmy zachłanne, algorytmy na tekstach, sito Eratostenesa, szyfr Cezara, inne algorytmy kryptograficzne. Następnie zapisują poznane algorytmy w języku Python, tworząc proste skrypty. Dzięki temu rozwijają umiejętności logicznego myślenia oraz algorytmicznego rozwiązywania problemów, co wprowadza ich w późniejszą naukę innych języków programowania i znacznie ją ułatwia.
Dodatkowo dla technika informatyka w klasie II i III z godzin do dyspozycji dyrektora przewidziana jest realizacja zajęć rozwijających zainteresowania informatyczne na podstawie autorskiego programu nauczycieli naszej szkoły.
W klasie drugiej i trzeciej młodzież uczy się języka angielskiego zawodowego, który przybliża słownictwo związane z branżą informatyczną.
Od pierwszej do piątej klasy przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym jest matematyka.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk odbywają praktyki zawodowe w klasie trzeciej (4 tygodnie) i klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik programista to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy.
Absolwent szkoły posiada wiedzę i umiejętności techniczne do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- tworzenia i administrowania stronami internetowymi;
- tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych;
- projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych;
- projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych;
- projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.
Podczas nauki w zawodzie technik programista uczniowie będa tworzyć programy w wielu popularnych językach programowania, np.: C#, Java, Python, JavaScript, PHP, a także poznawać inne języki tj. SQL, HTML 5 i CSS.
Absolwenci technikum, którzy będą kształcić się w zawodzie technik programista w systemie pięcioletnim, będą dobrze przygotowani do wykonywania tego zawodu oraz dodatkowo do wykonywania prac w dziale IT. Program nauczania w pełni pozwala na osiągnięcie niezbędnych na tych stanowiskach umiejętności. Rozwijający się dynamicznie rynek i postepująca cyfryzacja społeczeństwa, pozwalają stwierdzić, że będzie również rosnąć zapotrzebowanie na dobrze wyszkolonych programistów. Zakładając dalszy rozwój absolwentów na studiach wyższych w połączeniu z umiejętnościami nabytymi w technikum w zawodzie technik programista, można przewidzieć, że będą to w przyszłości doskonali kandydaci na głównych programistów czy liderów zespołów programistycznych.
Czego będziesz się u nas uczył?
W trakcie nauki uczniowie kształcący się w zawodzie technik programista zdają dwa egzaminy zawodowe:
INF.03 Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych – w klasie trzeciej w sesji letniej
INF.04 Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji – w sesji zimowej, po pierwszym semestrze klasy piątej.
Do najistotniejszych przedmiotów zawodowych w kształceniu technika programisty zaliczamy: strony internetowe, systemy baz danych, aplikacje internetowe, programowanie aplikacji internetowych, administrowanie bazami danych, projektowanie oprogramowania, programowanie obiektowe, aplikacje webowe, tworzenie aplikacji desktopowych, tworzenie aplikacji mobilnych, tworzenie aplikacji webowych.
Dla osób szczególnie zainteresowanych programowaniem prowadzone są koła zainteresowań oraz zajęcia uzupełniające wiedzę.W trakcie nauki uczniowie wzbogacają swoje słownictwo z branży informatycznej na lekcjach języka angielskiego zawodowego.
Przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym jest matematyka.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
W zawodzie technik programista praktyki realizowane są w klasie trzeciej (4 tygodnie) i w klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Uczniowie mają możliwość poznać pracę programisty w rzeczywistych warunkach zakładu pracy. Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
W realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego, a także w procesie wspierania wszechstronnego rozwoju osobowego uczniów Zespół Szkół nr 1 współpracuje z wieloma instytucjami, przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, m.in. z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniką Lubelską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji. Mając na uwadze zdrowie psychiczne, rozwój społeczno-emocjonalny oraz karierę edukacyjno-zawodową uczniów współpracujemy z poradniami m.in. z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4 im. Jerzego Ciesielskiego oraz Specjalistyczną Poradnią Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin im. prof. Wł. Fijałkowskiego, a także Specjalistyczną Poradnią Zawodową. Ściśle współpracujemy także z Policją, w tym I Komisariatem Policji, Komendą Miejską Policji w Lublinie oraz Strażą Miejską i Centrum Interwencji Kryzysowej. Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływa efektywna współpraca szkoły z wieloma pracodawcami.
Władysław Grabski 1st School Complex
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
Władysław Grabski 1st School Complex, ul. Podwale 11, 20-117 Lublin
1. Schools making up the complex:
Technical Secondary School of Economics and Commerce – offers the following programmes:
– Advertising technician
– Commerce technician
– Economics technician
– Accounting technician
– IT technician
15th General Secondary School
2. Extracurricular activities:
– Themis law club
– Intellectual property club
– Business Leaders club
– Young accountant club
– Accounting and finance club
– School Accounting Club in partnership with the Accountants Association in Poland
– Mobile systems installation club
– Photography club
– Graphics club
– Theatre club
– Peer mediation club
– Psychology club
– Amabile choir
– Poza deszczem music and singing club
– Sports and recreation activities – volleyball, football, basketball, table tennis, chess and gym
– Preparatory classes and counselling sessions for the Matura exam and vocational examinations
– First aid and introduction to medical rescue (International Medical Certificate)
– Graphic design (CorelDraw and Photoshop)
– Introduction to programming additional course
– Programming in C++
– AutoCAD
– ECDL
– 3D graphics
– InDesign
– Advanced accounting
– Cash register operation
– Photography and film workshops
– Printing workshops
3. Foreign languages: English, German
What makes us stand out?
The Technical Secondary School of Economics and Commerce, part of the Władysław Grabski 1st School Complex, is situated in a convenient location near the main bus station and several public transport stops. The school's beautiful, state-of-the-art building features a patio where students can spend their breaks and leisure time. Classes are taught on a single-shift basis, and optimal learning conditions are ensured by our professional teaching staff. Our school stands out for its unique and friendly atmosphere and our efforts to ensure the safety of our students. Our upbringing and prevention curriculum prioritises instilling in students a sense of responsibility for their own education and universal development, teaching them to respect other people and cultivate tradition, adhere to existing rules and be highly goal-oriented. We put great emphasis on developing the soft skills of our pupils, including conscientiousness, diligence, responsibility, communicative skills, creativity, assertiveness and teamwork. Promoting entrepreneurship is also a very important part of our curriculum. Our organisational structure and participatory model of management are unique in that they focus on principles and teamwork, with the Parental Council and Student Council playing an important role.
1. Accomplishments of the school and its students:
In recent years, we have occupied high spots in the "Perspektywy" Polish Secondary School Ranking. We have won the "Golden School" title three times: in 2015, 2016 and 2019; "Silver School" twice and "Bronze School" once. In 2017, we were awarded with the "Innovative School Grand Prix 2012–2017" title for obtaining the highest number of Innovation Leader titles across all categories since the establishment of the contest. Between 2012 and 2019, we won a total of 12 Innovation Leader titles: 3 titles in the "School – Innovation Leader" category; 2 titles in the "Headmaster – Innovation Leader" category; 2 titles in the "Teacher – Innovation Leader" category; 1 title in the "Student – Innovation Leader" category, 2 titles for "Innovative Initiatives" and 1 in the "Innovative Library" category.
Our students achieve high scores in the Matura and vocational examinations. Their Matura exam results have been exceeding the national average for several years now, and their vocational exam results are very high as well, with a 100% pass rate for professions such as commerce technician and economics technician. In the last decade, 130 of our students became finalists of Olympiads and country-wide and international competitions. We have successfully implemented our own curriculum and teaching methodology innovations. Our students are also successful in athletic and art contests.
2. Innovation, initiatives, specificity
The school is involved in several innovative projects and initiatives which positively impact the teaching process. Between 2010 and 2017, we organised three editions of the "Władysław Grabski Economics School" country-wide conference. In 2019, we organised the 10th edition of the Polish Autumn Sung Poetry competition, which was met with great interest by young people across the country. In partnership with the Accountants Association in Poland, we have co-organised five editions of the Provincial Accounting Knowledge Contest, with the Polish Committee for Standardisation – two editions of the Provincial Standardisation Knowledge Contest, and with the National Bank of Poland – the Provincial Central Industrial Region Knowledge Contest, in addition to many other country and province-wide contests related to economics. For the last 4 years, we have been organising the Provincial IT Knowledge Contest for primary school students, and we organised the Provincial Astronomy and Astronautics Contest in 2018. As active members of the Association of Headmasters and Teachers of Active and Creative Vocational Schools, we organised the final stage of the 11th EUKLIDES Polish-Lithuanian Mathematics Contest, and we are also responsible for the annual regional elimination stage of the Commerce and Management Knowledge and Skills Olympiad.
Our teachers are passionate and encouraging, always willing to help students in their development. For years, they have pioneered changes by inventing new methods and implementing them in their everyday work in the form of various teaching programmes and innovations. These include:
• "Starting and running a business"
• "Creatively into entrepreneurship"
• "School of practical economics"
• "Film art and digital visual technology applications".
• "Virtual physics – real knowledge"
• "Micropython – the way to student development"
• "REVAS" Business simulations
Implemented Projects
"Absolwent technikum – mobilny specjalista" (Technical secondary school graduate – a mobile specialist) – project involving the modernisation of teaching methods, adapting the qualifications acquired by students to the needs of the regional job market, and offering students comprehensive support. The results included the acquisition of state-of-the-art equipment and the implementation of Moodle, improved student results in external examinations, increased cultural awareness (theatre visits), acquisition of additional qualifications and skills.
"Akademia Edukacji Menedżerskiej" (Management Education Academy), in partnership with the Warsaw School of Economics and the National Bank of Poland. The purpose of the project is to develop key entrepreneurial and modern technology skills by way of e-learning classes, forums and Second Life classes, as well as business counselling offered by WSE experts.
"Koduj z klasą" (Code with class), in partnership with the Centre for Citizenship Education. The purpose of Code with class is to promote programming among students and teachers across Poland. The programme proves that ICT can make learning even more fascinating (and not only computer science), and that classes can be made more interesting. In addition, the programme teaches the use of algorithms and logic in problem-solving and demonstrates that the basics of programming can be effectively taught at every level of education.
"Akademia Młodego Przedsiębiorcy" (Young Entrepreneurs Academy), in partnership with Vistula University and the polish branch of the Project Management Institute. The purpose is to instil entrepreneurial attitudes in young people, scout for talents with great business ideas and support interesting and promising projects offering added value for the socio-economic environment (businesses, NGOs, local authorities).
"Uczeń technikum – europejski specjalista" (Technical Secondary School Student – European specialist), in partnership with the Knowledge Education Development Operational Programme, co-financed by the European Social Fund, in partnership with ADC. The purpose of the project was to expand the knowledge, professional experience and language competence of students by way of participating in 14-day international internships in London.
"Symulacja biznesu" (Business simulation) – entrepreneurial skills workshops organised in partnership with OIC Poland and the National Bank of Poland, the purpose being to increase entrepreneurial skills by operating a simulated company. Students also participate in a business plan contest with prizes, in addition to receiving free access to the "Simulated business" application for students and teachers, which can be used in other classes.
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2017 and 2019.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
– Post-graduate programme: Advertising and visual communication; Graphic design, Computer network administration, Database systems, Web application programming, Windows system administration
– Skills improvement courses and training programmes for teachers on: AutoCAD (levels I and II), Java app programming for Android, Windows Server 2016, Linux server administration.
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– ECDL Advanced course
– AutoCAD course
– Graphic design (Corel Draw and Photoshop)
– Programming in C++
– 3D graphics
– InDesign course
Infrastructure
The school's modern building is situated in the Old Town between the Dominican monastery complex and Lublin Castle. The building offers our students comfortable learning conditions thanks to its 42 classrooms, 9 specialised computer laboratories, a large PE hall and gym, an art workshop and a relaxation zone and a large school library with a multimedia section. The building is also surrounded with artificial turf tracks and playing fields. We meet all disability requirements, making us fully adapted for teaching disabled students.
Our vocational training laboratories are equipped with state-of-the-art specialised tools and software which meet the standards set in the state curriculum. These tools include cutting-edge graphics design equipment and specialised office, administration, accounting and commerce software. The computers used to teach our IT technician programme are regularly upgraded, which means that no machine is older than two years.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Advertising technician
Vocational examinations:
PGF.07. – after the 3rd grade
PGF.08. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- advertising message workshop
- advertising campaigns workshop
- advertising project workshop
- advertising campaign analysis
Advanced level subjects: geography, English
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Commerce technician
Vocational examinations:
HAN.01. – after the 3rd grade
HAN.02. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- economics in commerce
- commodity science
- safety and law
- sales organisation
- customer service
- commercial accounting
- marketing
- sales workshop
- planning and analysis workshop
- trade business simulation
Advanced level subjects: geography, English
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Economics technician
Vocational examinations:
EKA.04 – near the end of the 3rd grade
EKA.05 – near the end of the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- safety and law
- introduction to economics
- economic activity organisation
- introduction to business planning and marketing
- HR and payroll
- corporate finance
- introduction to bookkeeping
- office technology workshop
- statistics workshop
- tax and financial settlement workshop
Advanced level subjects: mathematics, geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Accounting technician
Vocational examinations:
EKA.05. – after the 3rd grade
EKA.07. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- economic activity organisation
- corporate finance
- office technology workshop
- introduction to financial accounting
- financial reporting and analysis
- introduction to business planning
- computer systems in accounting
Advanced level subjects: English, mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
IT technician
Vocational examinations:
INF.02. – after the 3rd grade
INF.03. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to programming
- computer technology devices
- operating systems
- local computer networks
- websites
- database systems
- server operating systems
- web applications
- computer device repairs
- network device and local network assembly and operation
- web application programming
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Technik programista to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy.
Absolwent szkoły posiada wiedzę i umiejętności techniczne do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- tworzenia i administrowania stronami internetowymi;
- tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych;
- projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych;
- projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych;
- projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.
Podczas nauki w zawodzie technik programista uczniowie będa tworzyć programy w wielu popularnych językach programowania, np.: C#, Java, Python, JavaScript, PHP, a także poznawać inne języki tj. SQL, HTML 5 i CSS.
Absolwenci technikum, którzy będą kształcić się w zawodzie technik programista w systemie pięcioletnim, będą dobrze przygotowani do wykonywania tego zawodu oraz dodatkowo do wykonywania prac w dziale IT. Program nauczania w pełni pozwala na osiągnięcie niezbędnych na tych stanowiskach umiejętności. Rozwijający się dynamicznie rynek i postepująca cyfryzacja społeczeństwa, pozwalają stwierdzić, że będzie również rosnąć zapotrzebowanie na dobrze wyszkolonych programistów. Zakładając dalszy rozwój absolwentów na studiach wyższych w połączeniu z umiejętnościami nabytymi w technikum w zawodzie technik programista, można przewidzieć, że będą to w przyszłości doskonali kandydaci na głównych programistów czy liderów zespołów programistycznych.
What will you learn with us?
W trakcie nauki uczniowie kształcący się w zawodzie technik programista zdają dwa egzaminy zawodowe:
INF.03 Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych – w klasie trzeciej w sesji letniej
INF.04 Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji – w sesji zimowej, po pierwszym semestrze klasy piątej.
Do najistotniejszych przedmiotów zawodowych w kształceniu technika programisty zaliczamy: strony internetowe, systemy baz danych, aplikacje internetowe, programowanie aplikacji internetowych, administrowanie bazami danych, projektowanie oprogramowania, programowanie obiektowe, aplikacje webowe, tworzenie aplikacji desktopowych, tworzenie aplikacji mobilnych, tworzenie aplikacji webowych.
Dla osób szczególnie zainteresowanych programowaniem prowadzone są koła zainteresowań oraz zajęcia uzupełniające wiedzę.W trakcie nauki uczniowie wzbogacają swoje słownictwo z branży informatycznej na lekcjach języka angielskiego zawodowego.
Przedmiotem realizowanym w zakresie rozszerzonym jest matematyka.
Work placement schedule
Uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy. Dobór firm do odbywania praktyk zawodowych uzależniony jest od specyfiki zawodu, w którym kształcą się uczniowie.
W zawodzie technik programista praktyki realizowane są w klasie trzeciej (4 tygodnie) i w klasie czwartej (4 tygodnie). Łączny wymiar praktyk w okresie nauki w technikum wynosi 8 tygodni (280 godz.). Uczniowie mają możliwość poznać pracę programisty w rzeczywistych warunkach zakładu pracy. Celem praktyk zawodowych jest pogłębianie oraz doskonalenie w rzeczywistych warunkach umiejętności opanowanych w szkole. W trakcie realizacji programu praktyk uczniowie nabywają doświadczenia na różnych stanowiskach pracy.
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
W realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego, a także w procesie wspierania wszechstronnego rozwoju osobowego uczniów Zespół Szkół nr 1 współpracuje z wieloma instytucjami, przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, m.in. z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniką Lubelską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji. Mając na uwadze zdrowie psychiczne, rozwój społeczno-emocjonalny oraz karierę edukacyjno-zawodową uczniów współpracujemy z poradniami m.in. z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4 im. Jerzego Ciesielskiego oraz Specjalistyczną Poradnią Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin im. prof. Wł. Fijałkowskiego, a także Specjalistyczną Poradnią Zawodową. Ściśle współpracujemy także z Policją, w tym I Komisariatem Policji, Komendą Miejską Policji w Lublinie oraz Strażą Miejską i Centrum Interwencji Kryzysowej. Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływa efektywna współpraca szkoły z wieloma pracodawcami.
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.