Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Lublinie wchodzą:
- Branżowa Szkoła Wielozawodowa Specjalna I stopnia nr 2 im. Marii Grzegorzewksiej - dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim kształcąca w zawodach: cukiernik, kucharz, piekarz, fryzjer, ogrodnik, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, oraz tapicer.
- Szkoła Przysposabiająca do Pracy - dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną, dla których proces nauczania oparty jest na opracowanych indywidualnie programach edukacyjno – terapeutycznych.
- Warsztaty szkolne prowadzące działalność dydaktyczno - wychowawczą oraz produkcyjno – usługową, funkcjonujący przez cały tydzień bezpłatny internat, warsztaty terapii zajęciowej posiadające sześć pracowni: ceramiczną, gospodarstwa domowego, prac użytecznych, stolarską, rękodzielniczą oraz plastyczną.
- Środowiskowy Dom Samopomocy "Absolwent" oferujący uczniom, którzy zakończyli edukację, ergoterapię, treningi, terapię ruchową oraz poradnictwo psychologiczne w formie indywidualnej i grupowej, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka "Pomocna Dłoń" skupiające osoby pracujące na rzecz i z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poszerzono ofertę placówki, tworząc klasę przysposabiającą do pracy dla uczniów z autyzmem i uczniów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Placówka posiada infrastrukturę w pełni pozwalającą wychowankom na wszechstronny, na miarę ich możliwości, rozwój, ich uspołecznianie, kształcenie samodzielnego funkcjonowania w domu i środowisku lokalnym, a także zdobycie zawodu.
Ośrodek stwarza warunki do rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów. Mają oni możliwość udziału w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych, m.in. teatralnych, ekologicznych, "Młodej Gosposi", florystycznych, PCK, konkursach artystycznych i zawodach sportowych organizowanych na terenie placówki, ale i także poza nią, realizowania projektów edukacyjnych, promujących zdrowy tryb życia, zapobiegających patologiom i uzależnieniom ("Sprawiedliwi, aktywni, świadomi", "Rowerowa Szkoła", "Trzymaj Formę", "Akademia Zdrowia") i unijnych ("Innowacyjny program przygotowania do pracy zawodowej młodzieży z niepełnosprawnością", "Lepszy start", Przejdź na zawodowstwo - „Dzisiaj szkoła -jutro sukces”, „Szkoła na 102”, „Pełnosprawni do dzieła”), współpracy ze środowiskiem lokalnym, m.in. poprzez włączenie się do akcji charytatywnych, działalności wolontariatu oraz imprez okolicznościowych.
Co nas wyróżnia?
Programy autorskie realizowane w szkole – rok wprowadzenia programu
1. „Moja pierwsza praca” - 2002 rok
2. Program zdrowotno-wychowawczy „Umiem chcę pomogę” 2002
3. Program edukacji ekologicznej „Pokochać, poznać, chronić” - 2004 rok
4. „Godzina z wychowawcą” – program wychowawczy – 2004
5. „Ja też potrafię”- rozwijanie umiejętności życiowych wychowanków 2004
6. „Jestem bezpiecznym rowerzystą” - program przygotowania uczniów szkoły Zawodowej Specjalnej do otrzymania karty rowerowej – 2005
7. „Poruszam się bezpiecznie po drodze” - program wychowania komunikacyjnego 2005
8. Wychowanie przez teatr – program zajęć teatru „Promieniści” 2008
9. Szkolny program profilaktyczny 2010
10. „Jestem dorosły – chcę pracować” - 2013
11. „Let´s learn English” -2017
12. „Bliżej świata – bliżej siebie”. Edukacja kulturalna młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim” 2018
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 usytuowany jest w północnej części Lublina, przy głównej drodze wylotowej. Położenie budynków otoczonych bujną roślinnością w zagłębieniu terenu sprawia, że dojazd do Ośrodka jest bardzo dogodny, a młodzież może uczyć się w ciszy i spokoju mimo bliskości ruchliwej ulicy. Cały obiekt jest monitorowany z zewnątrz.
Placówka nasza posiada bardzo dogodne połączenie komunikacją miejską ze wszystkimi lubelskimi dworcami (Mapa Dojazdu). Młodzież i opiekunowie mieszkający w Lublinie mają prawo do korzystania z bezpłatnych przejazdów MPK na trasie: dom - szkoła - dom. Natomiast mieszkańcy innych miejscowości posiadają ulgi na bilety w państwowej komunikacji: PKS, PKP. Na terenie Lublina na trasie: dworzec - szkoła - dworzec poruszają się bezpłatnie na podstawie legitymacji uczniowskiej.
Lublin, jako największe miasto uniwersyteckie po prawej stronie Wisły, ośrodek kultury i nauki, otwiera przed naszymi wychowankami szeroki wachlarz możliwości, zarówno spędzania wolnego czasu jak i ciekawych zajęć tematycznych poza szkołą. Stała współpraca z lubelskimi uczelniami, praktyki studenckie odbywane z młodzieżą, częste konferencje i szkolenia prowadzone w naszej siedzibie przez pracowników akademickich pozwala naszym nauczycielom stale doskonalić się.
W Ośrodku znajdują się: 23 klasopracownie, w których odbywają się zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących, 9 klasopracowni technologicznych do prowadzenia zajęć teoretycznych kształcenia zawodowego oraz 13 sal do zajęć praktycznych i warsztaty szkolne, sala bankietowa, w której odbywają się uroczystości, projekcje filmów, konkursy na szczeblu wojewódzkim i in.. Ponadto jest 5 gabinetów do rewalidacji, 3 gabinety psychologiczno-pedagogiczne, bibliotekę z nowoczesnym centrum multimedialnym oraz gabinet lekarski i stomatologiczny. W roku 2013 poszerzono ofertę placówki, tworząc klasę przysposabiającą do pracy dla uczniów z autyzmem i uczniów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Placówka posiada infrastrukturę w pełni pozwalającą wychowankom na wszechstronny, na miarę ich możliwości, rozwój, ich uspołecznianie, kształcenie samodzielnego funkcjonowania w domu i środowisku lokalnym, a także zdobycie zawodu. Pracownie do nauki przedmiotów zawodowych, w tym do zajęć praktycznych, wyposażone w specjalistyczne maszyny i urządzenia, np. w piece konwekcyjno-parowe, linie do produkcji pączków i in. W szkole zainstalowano monitoring wizyjny, zamontowano baterie słoneczne, z których energia wykorzystywana jest do podgrzania wody. Szkoła posiada dobrą infrastrukturę sportową. Należy do niej pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia z zainstalowanym sprzętem, sala do ćwiczeń ruchowych, profesjonalne boiska do gier zespołowych i lekkiej atletyki. Do wyposażenia należy także sprzęt turystyczny oraz stoły do tenisa, narty, łyżwy, rowery itp. W szkole znajdują się ośrodki egzaminacyjne do prowadzenia egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodach kucharz małej gastronomii, stolarz i krawiec, w przygotowaniu jest ośrodek do egzaminu w zawodzie cukiernik. Szkoła ma dużą powierzchnię, korytarze są przestronne, co ma duże znaczenie w zapewnianiu bezpieczeństwa wśród osób z różnymi rodzajami dysfunkcji. W dolnych częściach budynków zlikwidowane są bariery architektoniczne, stworzono dwie toalety dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W ostatnich dwóch latach dokonano termomodernizacji i wymiany centralnego ogrzewania. Na zewnątrz znajduje się patio, na którym w ciepłe dni młodzież spędza przerwy i czas wolny, odbywają się zajęcia integracyjne, zajęcia z gier ruchowych. W szkole powstał Klub samorządowy- miejsce spotkań samorządu uczniowskiego z innymi uczniami w czasie wolnym i podczas długich przerw, dostępna jest herbata, ciasteczka, soki owocowe itp. przygotowywane przez młodzież.
Uczniowie przebywający w placówce są pod stałą opieką sprawowaną przez wysoko kwalifikowaną kadrę pedagogiczną (nauczycieli i wychowawców internatu oraz zespoły psychologiczno-pedagogiczne), która nieustannie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w dokształcaniu, szkoleniach, kursach nawet tak specjalistycznych jak posługiwanie się językiem migowym czy praca z dzieckiem autystycznym.
Uczniom wymagającym specjalnego wsparcia Ośrodek zapewnia dowożenie na zajęcia z opieką w czasie podróży. W internacie od roku szkolnego 2008/2009 działa również świetlica dla młodzieży uczęszczającej do Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Obecnie ze świetlicy korzysta około 40 wychowanków, którzy dzięki ciekawym zajęciom mają możliwość rozwinąć swoją kreatywność, zdolności manualne oraz plastyczne. Dzięki nowo zakupionym grom planszowym czas spędzony w świetlicy jest zawsze ciekawy. Jest też możliwość zrelaksowania się przy muzyce lub obejrzenia ciekawego filmu na DVD ze świetlicowej biblioteczki. Świetlica działa zarówno w godzinach porannych, przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, jak i po ich zakończeniu. Dzięki temu uczniowie, którzy z niej korzystają znajdują się pod stałą opieką - daje to komfort czynnym zawodowo rodzicom i opiekunom. Wszyscy uczniowie mają możliwość korzystania na miejscu z pełnego wyżywienia. Ponadto Ośrodek zapewnia na miejscu opiekę stomatologiczną i pielęgniarską.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:TG.04 Produkcja wyrobów cukierniczych.
W wyniku kształcenia w zawodzie cukiernik uczeń nauczy się:
prawidłowo przygotować surowce, maszyny i urządzenia do procesu produkcji,
obsłużyć każde stanowisko w cukierni, ciastkarni, posługiwać się schematami technologicznymi i recepturami wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, odpowiednio przygotować wyroby do sprzedaży.
Nauka w zawodzie cukiernik trwa 3 lata i polega na wytwarzaniu różnego asortymentu ciasteczek, ciast, tortów, deserów, cukierków, lodów, pieczywa cukierniczego trwałego oraz wykonywaniu elementów dekoracyjnych wyrobów cukierniczych.
Szczycimy się tym, że nasze wyroby produkowane są tradycyjnymi metodami wyłącznie z naturalnych produktów (nie zawierają konserwantów). Młodzież tego kierunku rywalizuje z kolegami ze szkół masowych w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich zajmując czołowe miejsca. Dla najlepszych uczniów w zawodzie cukiernik organizowane są wyjazdy zagraniczne.
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć:
- TEORETYCZNYCH:
- przedmioty zawodowe
- przedsiębiorczość
- PRAKTYCZNYCH:
- w Warsztatach Szkolnych
- w zakładach pracy
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Technologia cukiernicza
3
4
5
Technika i bezpieczeństwo w produkcji cukierniczej
1
2
2
Podstawy działalności gospodarczej
1
Język obcy zawodowy
1
Zajęcia praktyczne
8
11
12
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: TG.03 Produkcja wyrobów piekarskich.
W wyniku kształcenia w zawodzie piekarza uczeń nauczy się:
- produkować – wypiekać pieczywo – chleb i bułki z mąki, wody i drożdży z dodatkiem soli i ewentualnie mikrododatków, o jakości oczekiwanej przez konsumenta.
- przygotować ciasto w specjalnych mieszarkach, zgodnie z recepturą, przeprowadzać jego fermentację z zachowaniem wszystkich parametrów technologicznych, uformować ręczne lub mechaniczne kęsów ciasta w bochenki chleba lub bułki.
- wypiekać przy pomocy pieca piekarskiego z zachowaniem zasad technologicznych, wyrośnięte, uformowane pieczywo,
- przekazywać do magazynu wyrobów gotowych pieczywo po wypieku.
- obsługiwać maszyny, urządzenia, piece oraz aparaturę kontrolno- pomiarową S
- dokonać oceny organoleptycznej, polegającej na ocenie surowców, a następnie wszystkich faz fermentacji ciasta i procesu wypieku.
- dbać o czystość magazynów, pomieszczeń produkcyjnych oraz sprzętów, np.: dzieży, koszyków, foremek, blach.
Nauka w zawodzie piekarza trwa 3 lata i polega na wytwarzaniu różnego rodzaju asortymentu pieczywa: chleb, bułki, rogale, chałki itp
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć:
- TEORETYCZNYCH:
- przedmioty zawodowe
- przedsiębiorczość
- PRAKTYCZNYCH:
- w Warsztatach Szkolnych
- w zakładach pracy
Czego będziesz się u nas uczył?
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Technika piekarska z bhp
1
2
2
Technologia piekarstwa
3
4
5
Podstawy działalności gospodarczej
1
Język obcy zawodowy
1
Zajęcia praktyczne
8
11
12
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: TG.07 Sporządzanie potraw i napojów
Kucharz jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- Sporządzania potrawy i napojów
- Przechowywania żywności
- Sporządzania i ekspediowania potraw i napojów
Poza samym przygotowywaniem dań, do kucharza należy podanie ich w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie. Niejednokrotnie do niego należy również udekorowanie stołu.
Do obowiązków kucharza należy także dbanie o wybór składników najlepszej jakości, właściwe przechowywanie produktów, dbanie o należytą konserwację wszelkich urządzeń kuchennych.
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć:
- TEORETYCZNYCH:
- przedmioty zawodowe
- przedsiębiorczość
- PRAKTYCZNYCH:
- w Warsztatach Szkolnych
- w zakładach pracy
Na tym kierunku kształcenia uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu techniki sporządzania różnorodnych potraw, jak i obsługi konsumenta. Zajęcia praktyczne prowadzone są w stołówce Ośrodka i pracowni garmażeryjnej. Nasza szkoła współpracuje z kilkoma zakładami pracy, w których uczniowie zgłębiają tajniki wybranego przez siebie zawodu. Możemy się również pochwalić udziałem naszych uczniów w Ogólnopolskich Konkursach Najsprawniejszy w Zawodzie oraz wielokrotnym osiąganiem czołowych miejsc w konkursach wojewódzkich (szkolnictwo masowe). W wyniku współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Lublinie uczniowie z tego kierunku brali udział w wymianie międzynarodowej.
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
Miejscem pracy dla kucharza mogą być restauracje, hotele, publiczne miejsca żywienia, stołówki, ośrodki wypoczynkowe, pokłady statków. Można także zająć się działalnością
cateringową i obsługiwać prywatne imprezy.
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Technika i bezpieczeństwo w gastronomii
1
1
1
Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem
3
4
5
Zasady żywienia
2
1
Podstawy działalności w gastronomii
1
Język obcy zawodowy
1
Zajęcia praktyczne
8
10
12
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: AU.21 Wykonywanie zabiegów fryzjerskich
Zawód fryzjer jest zawodem rzemieślniczym. Dotyczy usługi bezpośredniej, która polega na rozmowie i pracy z klientem, czyli wykonywaniu zabiegów fryzjerskich, których celem jest dbałość o stan włosów, skóry głowy i wygląd klienta. Na zajęciach uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia konsultacji z klientem dotyczącej usługi fryzjerskiej, doradzania w zakresie doboru koloru i odpowiedniej fryzury, wykonywania zabiegu pielęgnacji włosów i skóry głowy, nietrwałego i trwałego odkształcania włosów, strzyżenia włosów i formowania zarostu, zmiany koloru włosów oraz wykonywania stylizacji fryzur. Nauka rozpoczyna się od podstawowych czynności – mycia włosów, masażu skóry głowy oraz modelowania i czesania fryzur. Kolejne stopnie wtajemniczenia to poznanie tajników dekoloryzacji i koloryzacji włosów, różnorodnych technik strzyżenia – w tym najnowszych trendów w świecie fryzjerstwa.
Zajęcia praktyczne uczniowie odbywają na terenie Warsztatów Szkolnych.
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Podstawy fryzjerstwa
1
1
1
Techniki fryzjerskie
3
5
6
Podstawy działalności gospodarczej
1
Język obcy zawodowy
1
Zajęcia praktyczne
8
11
12
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:
RL.05 Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych
Wiedza zdobyta na zawodzie ogrodniku wyróżnia się szerokim spectrum specyfiki wiadomości zdobywanych z różnych dziedzin życia potrzebnych zarówno każdemu człowiekowi w dniu codziennym, ponieważ związanym z odżywianiem się i produkcją żywności, jak również związana z wieloma innymi działami bardziej specjalistycznymi związanymi z mechanizacją rolnictwa, technologiami, bukieciarstwem, kwiaciarstwem, pielęgnacją zieleni. Po ukończeniu kształcenia w Szkole Branżowej uczeń ma przed sobą bardzo dużo możliwości związanych z różnymi zawodami które w przyszłości może wykonywać i podstawy wiedzy z różnych gałęzi ogrodnictwa, które może zgłębiać w przyszłej pracy. W szkole realizowana jest podstawa programowa zgodnie z rozporządzeniem z 2019 roku. W czasie cyklu kształcenia uczniowie realizują materiał obejmujący kształcenie ogólne oraz zajęcia teoretyczne i praktyczne właściwe dla specyfiki zawodu.
Zajęcia ogólnokształcące odbywają się w salach lekcyjnych wyposażonych
w nowoczesne pomoce dydaktyczne, natomiast kształcenie zawodowe
w pracowniach specjalistycznych. Uczniowie korzystają również z trzech pracowni komputerowych.Zajęcia praktyczne na kierunku ogrodnik realizowane są na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie, który posiada bazę do odbywania zajęć (pracownie ogrodnicze , tereny zielone, ścieżka dydaktyczna). Praktyki są realizowane również we współpracy z przedsiębiorcami lokalnymi i instytucjami
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Działalność ogrodnicza
-
2
2
4
Ogrodnictwo
3
3
3
10
Technika w ogrodnictwie z bezpieczeństwem pracy
1
2
-
3
Przepisy ruchu drogowego
-
-
1
1
Język obcy zawodowy
-
-
1
1
Zajęcia praktyczne
8
11
13
31
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: AU.15 Wytwarzanie wyrobów stolarskich
Stolarz to rzemieślnik, który wykonuje z drewna i materiałów drewnopochodnych meble lub elementy potrzebne w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Zawód ten ma w Polsce długą tradycję. Pierwszy cech stolarski założono pod koniec XV wieku w Krakowie.
Najważniejsze zadania stolarza to:
- wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych używanych w budownictwie (np. schodów,
drzwi, okien, parkietów, szaf wnękowych)
- wykonywanie mebli z materiałów drewnopochodnych
- wykonywanie i konserwacja mebli zwykłych oraz ozdobnych
- wykonywanie i konserwacja drewnianych przedmiotów codziennego użytku
- odnawianie i konserwacja mebli zabytkowych
Czynności, które stolarz wykonuje w trakcie pracy:
- wycinanie elementów drewnianych
- łączenie elementów za pomocą kleju, śrub, gwoździ lub zszywek
- szlifowanie
- heblowanie
- frezowanie
- oklejanie mebli
- lakierowanie, bejcowanie lub malowanie powierzchni drewnianych
- montowanie mebli i przymocowywanie ich do ścian
Zawód stolarza wymaga przede wszystkim zdolności manualnych niezbędnych przy wykonywaniu niemal każdej z czynności w tym zawodzie. Ważna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności matematyczne potrzebne przy wykonywaniu obliczeń(także dobra znajomość geometrii), umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, dokładność i cierpliwość.
W czasie pracy stolarz musi koncentrować się na wykonywanej czynności. Ważne jest przestrzeganie przepisów BHP i ppoż, a także stosowanie się do instrukcji stanowiskowych, które określają zasady bezpiecznego korzystania z maszyn i urządzeń znajdujących się na wyposażeniu zakładu stolarskiego
Stolarze mogą pracować na placach budowy, w dużych fabrykach mebli, małych zakładach stolarskich lub własnych warsztatach.
Praktyczna nauka zawodu stolarz w Branżowej Szkole Wielozawodowej I stopnia nr 2 w Lublinie, odbywa się w warsztatach szkolnych. Baza lokalowa i wyposażenie warsztatów stolarskich, zapewnia pełną realizację podstawy programowej przewidzianą dla tego zawodu.
. Ogromną zaletą nauki zawodu w warsztatach szkolnych jest różnorodność wykonywanych prac. Zapewnia to uczniom pełny dostęp do różnorodnych operacji technicznych i tym samym wszechstronnego doskonalenia własnych umiejętności.
W warsztatach stolarskich wykonywane są:
- meble skrzyniowe takie jak szafy, garderoby, zabudowy kuchenne,
- meble szkieletowe (stoły, taborety, konstrukcje do mebli tapicerowanych)
- elementy stolarki budowlanej (okna, drzwi, schody, pawlacze )
- galanteria drzewna, elementy do scenografii,
Stosując taki zakres działań stolarskich z pełnym przekonaniem należy stwierdzić, że tego rodzaju sposób nauki zawodu w warsztatach szkolnych ma głęboki sens i przynosi oczekiwane efekty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, gdzie konieczne jest stosowanie indywidualizacji nauczania.
Uczniowie z powodzeniem zdają egzaminy czeladnicze i w wielu przypadkach podejmują pracę w wyuczonym zawodzie
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Technologia i materiałoznawstwo
3
4
5
12
Rysunek zawodowy
1
2
1
4
Podstawy działalności gospodarczej
1
1
Język obcy zawodowy
1
1
Zajęcia praktyczne
8
11
13
32
Rewalidacja zawodowa
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: MG.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych
Mechanikiem samochodowym nazywamy specjalistę zajmującego się naprawą aut, ale nie tylko. Mechanicy oprócz osobówek mogą też naprawiać autobusy, motocykle, ciągniki oraz różnego rodzaju maszyny rolnicze . Może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny, stopień zużycia podzespołów i układów.Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
· użytkowania pojazdów samochodowych,
· diagnozowania pojazdów samochodowych,
· naprawiania pojazdów samochodowych,
Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:
· stacjach obsługi pojazdów samochodowych,
· zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych,
· salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi,
· przedsiębiorstwach transportu samochodowego,
· przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji,
· firmach zajmujących się likwidacją i recyklingiem pojazdów samochodowych.
EGZAMINY ZAWODOWE
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych ma możliwość zdawania państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Istnieje również możliwość zdawania egzaminu w Lubelskiej Izbie Rzemieślniczej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych i uzyskania tytułu czeladnika .
PRACA
Nasi absolwenci otrzymują propozycje i podejmują pracę w zawodzie w różnych firmach związanych z motoryzacją.
Nasi najlepsi absolwenci pracują w firmie Carrara gdzie podczas nauki odbywali zajęcia praktyczne.
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Technologia mechaniczna
2
2
-
4
Przep.ruch.drog.i bezp.pracy
-
1
-
1
Bud.i napr.pojazdów samoch.
2
3
3
8
Diagn.pojazd.samochodowych
-
1
2
3
Org.i zarzą.przedsięb.samoch.
-
-
1
1
Język obcy zawodowy
-
-
1
1
Zajęcia praktyczne
8
11
13
32
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE
Uczniowie pod okiem nauczycieli zawodu odbywają zajęcia praktyczne w Autoryzowanym Serwisie Forda na Lubelszczyźnie – Carrara Sp. z o.o. przy ul. Turystycznej 45 w Lublinie. Firma Carrara obsługuje również markę Renault oraz w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym - Stacji Obsługi WPR SP ZOZ w Lublinie przy ul. Bursaki 17.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: AU.12. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych.
W wyniku kształcenia w zawodzie tapicera uczeń nauczy się:
- wykonywać tapicerowane elementy meblowe lub meble, elementy tapicerek samochodowych, etc.
- zajmować naprawą, renowacją i konserwacją materiałów tapicerowanych, mebli, tapicerek samochodowych i temu podobnych, a także drobnymi naprawami przyległych do nich elementów konstrukcyjnych (głównie w przypadku mebli drewnianych).
- analizować projekt przekazany do realizacji pod kątem doboru odpowiednich materiałów, konstrukcji i narzędzi,
- używać narzędzi ręcznych i mechanicznych,
- na etapie wykańczania korzystać także z elementów pasmanteryjnych.
Nauka w zawodzie tapicera trwa 3 lata i polega na tapicerowaniu mebli, wnętrz samochodów, wykonywaniu mebli tapicerowanych, wykończaniu oraz dekorowaniu wyrobów tapicerskich za pomocą pasmanterii, pikowaniu czy też przy pomocy innego rodzaju ozdób, wykonywaniu drobnych usług takich, jak wygłuszanie drzwi, obciąganie guzików, układanie wykładzin dywanowych czy tworzenie pokrowców na meble.
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć:
- TEORETYCZNYCH:
- przedmioty zawodowe
- przedsiębiorczość
- PRAKTYCZNYCH:
- w Warsztatach Szkolnych
- w zakładach pracy
Czego będziesz się u nas uczył?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne i zajęcia z wychowawcą
Tygodniowa liczba godzin
Razem
w trzyletnim okresie nauczaniaI klasa
II klasa
III klasa
Kształcenie ogólne:
X
X
X
X
J. polski
2
2
1
5
J. obcy nowożytny
1
2
1
4
Historia
1
1
-
2
WOS
-
-
1
1
Podstawy przedsiębiorczości
-
2
-
2
Geografia
1
-
-
1
Biologia
1
-
-
1
Chemia
1
-
-
1
Fizyka
1
-
-
1
Matematyka
2
1
1
4
Informatyka
1
-
-
1
WF
3
3
3
9
Edukacja dla bezp.*
1
-
-
1
Zajęcia z wych.
1
1
1
3
RAZEM (ogólne):
16
12
8
36
Kształcenie zawod. (teoria+prakt)
X
X
X
X
Podstawy tapicerstwa
2
2
-
4
Rysunek zawodowy
1
1
-
2
Technologia wyrobów tapicer
1
4
5
11
Działalność gospodarcza w tap
-
-
1
1
Język obcy zawodowy
-
-
1
1
Zajęcia praktyczne
8
11
13
31
RZAEM (zawodowe):
12
18
20
50
RAZEM (ogólne i zawodowe):
28
30
28
86
Religia - po 2 godziny na oddział w klasie I, II i III.
Klasa I -rew.zaw. 8 godz. rew.ogól. 2 godz; Klasa II -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz.
Klasa III -rew.zaw. 6 godz. rew.ogól. 4 godz. (razem 10 godzin na oddział w każdym roku).
WDŻ - kl. I,II i III - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt
i chłopców.Doradztwo zawodowe – minimum 10 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
* Edukacja dla bezpieczeństwa – kl. I - połowa z całą klasą połowa podział na grupy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie
HGT.01. Wykonywanie usług kelnerskich
Kelner jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: sporządzania potraw i napojów w części handlowo-usługowej zakładu gastronomicznego, wykonywania czynności związanych z obsługiwaniem gości, rozliczania usług kelnerskich. Poza samą obsługą gościa, do kelnera należy: stosowanie metod i technik podawania potraw, napojów, posiłków z zastosowaniem różnych stylów obsługi, stosowanie bielizny stołowej, zastawy stołowej, sztućców, elementów dekoracyjnych w obsłudze gości, podawanie dań w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie, niejednokrotnie również udekorowanie stołu, posługiwanie się językiem obcym podczas wykonywania czynności zawodowych. Do kelnera, który jednocześnie wykonuje obowiązki barmana należy sporządzanie napojów zgodnie z recepturami, dbanie o wybór składników najlepszej jakości, właściwe przechowywanie produktów, dbanie o należytą konserwację wszelkich urządzeń i sprzętu stosowanego w produkcji gastronomicznej i obsłudze gości.
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
Czego będziesz się u nas uczył?
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: TEORETYCZNYCH: przedmioty zawodowe, PRAKTYCZNYCH: w Warsztatach Szkolnych oraz zakładach pracy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajęcia praktyczne prowadzone są w sali obsługi konsumenta, w stołówce szkolnej i pracowni garmażeryjnej oraz zakładach pracy.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie
HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
Pracownik obsługi hotelowej jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: utrzymywania czystości i porządku w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, przygotowywania i podawania śniadań, organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Ponadto to zawód, który umożliwia poznanie zasad funkcjonowania wszystkich działów hotelu, wykonywanie prac gospodarczych a także dbanie o estetykę budynku i jego otoczenia, pielęgnowanie roślin ozdobnych lub przyległych terenów zieleni. Absolwent będzie posiadał przygotowanie zawodowe w zakresie: obsługi gości wyjeżdżających, przebywających i przyjeżdżających do hotelu, utrzymywania czystości i porządku w jednostkach mieszkalnych, organizacji usług, np. konferencji, wesel, eventów.
Po ukończeniu trzech lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika hotelarstwa.
Czego będziesz się u nas uczył?
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: TEORETYCZNYCH - przedmioty zawodowe, PRAKTYCZNYCH - w Warsztatach Szkolnych oraz w obiektach świadczących usługi hotelarskie.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajęcia praktyczne prowadzone są na terenie Lublina (sali obsługi konsumenta szkoły i pracowni garmażeryjnej oraz zakładach pracy).
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie
SPL.01. Obsługa magazynów
W wyniku kształcenia w zawodzie magazynier-logistyk uczeń nauczy się: planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Do podstawowych zadań magazyniera-logistyka należy również przyjmowanie towarów do magazynu, wydawanie towarów z magazynu na podstawie dowodów rozchodowych, prawidłowe oznakowanie składowanych towarów, przestrzeganie terminów ważności i trwałości towarów oraz terminów zwrotu opakowań, prowadzenie dokumentacji magazynowej przy użyciu programów komputerowych lub metodami tradycyjnymi. Ponadto dokonuje on wyboru procedury zakupów oraz wyboru dostawców i towarów.
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
Czego będziesz się u nas uczył?
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: TEORETYCZNYCH: przedmioty zawodowe i PRAKTYCZNYCH: w Warsztatach Szkolnych, w zakładach pracy.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Zajęcia praktyczne prowadzone są na terenie Lublina w zakładach pracy.
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
1st Special Care and Education Facility
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
1. Schools making up the centre:
Maria Grzegorzewska 2nd Special Multivocational Primary School for Students with Mild Intellectual Disability – offers the following courses:
– Confectioner
– Cook
– Baker
– Hairdresser
– Gardener
– Carpenter
– Automotive mechanic
– Upholsterer
Special Vocational School for Students with Moderate or Severe Intellectual disability
2. Extracurricular activities:
– Ecology club
– Tourism and exploration club
– Promieniści theatre club
– Dormitory sports club
– Young housekeeper club
– Patriotic club
– Olympian Students' Sports Club
– Focus singing and music club
– Nature Protection League club
– Polish Red Cross club
– Arts club
– Visual arts club
– Fans of culture club
3. Foreign languages: English
What makes us stand out?
SOSW 1 is the largest vocational training facility in Lublin for students with intellectual disabilities. In order to enrol, it is required to present a special education needs certificate. The Facility also incorporates school service and manufacturing workshops, a free boarding house open every day of the week, six occupational therapy workshops: ceramics, housekeeping, utility, carpentry, handicraft and visual arts, a centre for graduates with special needs offering ergotherapy, physical training, motor therapy and individual and group psychological counselling and the Association of the Friends of the "Pomocna Dłoń" Centre for people working with the mentally disabled. The range of programmes has also been expanded to include classes for students with autism and wheelchair users. The facility is equipped with the infrastructure necessary to ensure the most well-rounded development possible for its pupils.
Initiatives and innovation
Programmes developed by the school – year of implementation
1. "My first job" – 2002
2. "I can I want I help" health and upbringing programme – 2002
3. "Love, Learn, Protect" ecological education programme – 2004
4. "An hour with your homeroom teacher" upbringing programme – 2004
5. "I can do it too" – developing student life skills – 2004
6. "I'm a safe cyclist" – bicycle licence preparatory course for Special Vocational School students – 2005
7. "Safely navigating the traffic" – traffic education programme – 2005
8. "Upbringing through theatre – Promieniści theatre activities programme – 2008
9. School prevention programme – 2010
10. "I am an adult – I want to work" – 2013
11. "Let's learn English" – 2017
12. "Closer to the world – closer to yourself. Cultural education of adolescents with mild intellectual disability" – 2018
Implemented Projects
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
Skills improvement courses and training programmes for teachers on:
– Confectionery course – levels I and II
– Using computers in vocational education
– Professional teacher – decoration – painted cakes
– English style
– Chocolate – moulded pralines
– Professional teacher – decoration – floral art
– HACCP internal audit
– Professional teacher – decoration – artistic bread
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
• Confectionery workshops
• Confectionery decoration course
• Chocolate training course – moulded pralines
• Training course – English style
• Training course – Classic cakes
• Baking workshops
• Regional event pastries and sweets course
Infrastructure
The Centre offers: 23 classrooms/workshops for general education classes, 9 technology laboratories for theoretical vocational training classes and 13 practical training workshops, a banquet hall for various celebrations, film screenings and contests, 5 rehabilitation rooms, 3 psychological counselling rooms, a library with state-of-the-art multimedia facilities and a medical and dental care office. Our vocational training classrooms are equipped with specialised machines and tools, including tools used in practical education. The school also has great athletic infrastructure, including a full-sized PE hall, a fully-equipped gym, a motor skills training room, as well as professional track and field and team sports facilities. The building also houses examination centres for small catering cook, carpenter and tailor vocational examinations, and a confectioner examination centre is currently under construction. The school offers a lot of space – its wide halls guarantee the safety of students with various impairments. The lower parts of the building have been made completely disability-friendly, with two toilets adapted for the needs of people with motor disabilities. Our outdoor patio is where students spend their breaks and leisure time on warm days, and it is also where various exercises and activities take place. Since the 2008/2009 school year, the boarding house has been running an after school club for students of the Special Vocational Training School. All students can also go there to receive meals.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Confectioner
Vocational examination:
SPC.01. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- confectionery technology
- technology and safety in confectionery production
- introduction to entrepreneurship
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Baker
Vocational examination:
SPC.03. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- baking technology and OHS
- baking technology
- introduction to entrepreneurship
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Cook
Vocational examination:
HGT.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- technology and safety in catering
- cooking technology and commodity science
- principles of nutrition
- introduction to catering businesses
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Hairdresser
Vocational examination:
FRK.01. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- introduction to hairstyling
- hairstyling techniques
- introduction to entrepreneurship
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Gardener
Vocational examination:
OGR.02. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- gardening business
- gardening
- technology in gardening and OHS
- traffic regulations
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Carpenter
Vocational examination:
DRM.04. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- technology and materials science
- introduction to entrepreneurship
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Automotive mechanic
Vocational examination:
MOT.05. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- mechanical technology
- traffic regulations and OHS
- automotive vehicle construction and repairs
- automotive vehicle diagnostics
- car company organisation and management
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Upholsterer
Vocational examination:
DRM.05. – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses- introduction to upholstery
- upholstery manufacturing technology
- economic activity in the upholstery industry
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie
HGT.01. Wykonywanie usług kelnerskich
Kelner jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: sporządzania potraw i napojów w części handlowo-usługowej zakładu gastronomicznego, wykonywania czynności związanych z obsługiwaniem gości, rozliczania usług kelnerskich. Poza samą obsługą gościa, do kelnera należy: stosowanie metod i technik podawania potraw, napojów, posiłków z zastosowaniem różnych stylów obsługi, stosowanie bielizny stołowej, zastawy stołowej, sztućców, elementów dekoracyjnych w obsłudze gości, podawanie dań w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie, niejednokrotnie również udekorowanie stołu, posługiwanie się językiem obcym podczas wykonywania czynności zawodowych. Do kelnera, który jednocześnie wykonuje obowiązki barmana należy sporządzanie napojów zgodnie z recepturami, dbanie o wybór składników najlepszej jakości, właściwe przechowywanie produktów, dbanie o należytą konserwację wszelkich urządzeń i sprzętu stosowanego w produkcji gastronomicznej i obsłudze gości.
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
What will you learn with us?
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: TEORETYCZNYCH: przedmioty zawodowe, PRAKTYCZNYCH: w Warsztatach Szkolnych oraz zakładach pracy.
Work placement schedule
Zajęcia praktyczne prowadzone są w sali obsługi konsumenta, w stołówce szkolnej i pracowni garmażeryjnej oraz zakładach pracy.
Go to profession
-
General information about the profession
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie
HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
Pracownik obsługi hotelowej jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: utrzymywania czystości i porządku w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, przygotowywania i podawania śniadań, organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Ponadto to zawód, który umożliwia poznanie zasad funkcjonowania wszystkich działów hotelu, wykonywanie prac gospodarczych a także dbanie o estetykę budynku i jego otoczenia, pielęgnowanie roślin ozdobnych lub przyległych terenów zieleni. Absolwent będzie posiadał przygotowanie zawodowe w zakresie: obsługi gości wyjeżdżających, przebywających i przyjeżdżających do hotelu, utrzymywania czystości i porządku w jednostkach mieszkalnych, organizacji usług, np. konferencji, wesel, eventów.
Po ukończeniu trzech lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika hotelarstwa.
What will you learn with us?
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: TEORETYCZNYCH - przedmioty zawodowe, PRAKTYCZNYCH - w Warsztatach Szkolnych oraz w obiektach świadczących usługi hotelarskie.
Work placement schedule
Zajęcia praktyczne prowadzone są na terenie Lublina (sali obsługi konsumenta szkoły i pracowni garmażeryjnej oraz zakładach pracy).
Go to profession
-
General information about the profession
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie
SPL.01. Obsługa magazynów
W wyniku kształcenia w zawodzie magazynier-logistyk uczeń nauczy się: planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Do podstawowych zadań magazyniera-logistyka należy również przyjmowanie towarów do magazynu, wydawanie towarów z magazynu na podstawie dowodów rozchodowych, prawidłowe oznakowanie składowanych towarów, przestrzeganie terminów ważności i trwałości towarów oraz terminów zwrotu opakowań, prowadzenie dokumentacji magazynowej przy użyciu programów komputerowych lub metodami tradycyjnymi. Ponadto dokonuje on wyboru procedury zakupów oraz wyboru dostawców i towarów.
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
What will you learn with us?
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: TEORETYCZNYCH: przedmioty zawodowe i PRAKTYCZNYCH: w Warsztatach Szkolnych, w zakładach pracy.
Work placement schedule
Zajęcia praktyczne prowadzone są na terenie Lublina w zakładach pracy.
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.