Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Informacje
Zapoznaj się z naszą ofertą dydaktyczną
W skład Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego wchodzą:
- Technikum Budowlano –Geodezyjne
- Technikum Terenów Zieleni
- Branżowa Szkoła Budowlana I stopnia nr2
PSBiG prowadzi kształcenie w 12 zawodach:
Technikum Budowlano- Geodezyjne
- Technik budownictwa
- Technik robót wykończeniowych w budownictwie
- Technik aranżacji wnętrz
- Technik drogownictwa
- Technik geodeta
- Technik informatyk
- Technik programista
- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
- Technik renowacji elementów architektury
- Technik inżynierii sanitarnej
Technikum Terenów Zieleni
- Technik architektury krajobrazu
Branżowa Szkoła Budowlana I stopnia nr 2
- Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Nasi uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje w licznych kołach działających w szkole. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Oferta zajęć dodatkowych:
1. Szkolny Klub Wolontariatu
2. Szkolne Koło Caritas
3. Zespół Poezji Śpiewanej
4. Zespół teatralny „Koło żywego słowa”
5. Koło Budowlane
6. Koło Naukowe Geodetów
7. Koło Historyczne
8. Zespół Muzyczny
9. Zajęcia sportowe w ramach SKS
10. Szkolne Koło Szachowe
11. Szkolne Drużyny Sportowe: piłka siatkowa dziewcząt i chłopców, piłka ręczna chłopców, piłka nożna dziewcząt i chłopców,
12. Zajęcia fitness na siłowni szkolnej
13. Kurs realizacji dźwięku
14. Koło Miłośników Książki
15. Koło Ekologiczne
Języki obce nauczane w szkole:
Język angielski – język wiodący, język niemiecki, język rosyjski.
Od stycznia 2024 roku w naszej szkole rozpoczęła działalność nowa placówka oświatowa o zasięgu ogólnokrajowym, tj. Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Zawodowej Prace Budowlane w Lublinie (BCU). BCU kształcić będzie umiejętności zawodowe uczniów, studentów, osób dorosłych oraz nauczycieli kształcenia zawodowego z branży budowlanej. Centrum będzie zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania w dziedzinie prac budowlanych w zawodach: betoniarz – zbrojarz, monter izolacji budowlanych, monter konstrukcji budowlanych, murarz – tynkarz, technik budownictwa.
Zapraszamy uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli kształcenia zawodowego, osoby dorosłe, które chcą podnieść swoje kwalifikacje lub się przekwalifikować do udziału w BEZPŁATNYCH kursach i szkoleniach
z zakresu:
- wykonywanie niskoemisyjnych budynków,
- kosztorysowania cyfrowego,
- projektowania cyfrowego budynków,
- cyfrowej organizacji i zarządzania budową.
Zapisy rozpoczną się w kwietniu 2024 r.
Kursy i szkolenia rozpoczną się w maju 2024 r.
Co nas wyróżnia?
Szkoła jest jedną z najstarszych szkół zawodowych w Lublinie. Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego to szkoła z bogatymi tradycjami funkcjonująca na lubelskim rynku oświatowym 92 lata. Z jej doświadczeń i dorobku korzystają liczne już pokolenia Absolwentów. Dobra lokalizacja w centrum miasta, jak i atrakcyjna oferta edukacyjna zawodów zasilających kadry techniczne branży budowlanej i geodezyjnej, sprawiają, że PSBiG to jedna z największych szkół w Lublinie.
Nasze atuty:
- 90-letnia tradycja
- języki obce w technikum: j. angielski, j. niemiecki
- nowoczesna, stale modernizowana baza dydaktyczna
- sukcesy naszych uczniów na olimpiadach i konkursach przedmiotowych
- dobra zdawalność matury
- bardzo dobre wyniki zewnętrznych egzaminów zawodowych
- położenie w centrum miasta
- bardzo dobry dojazd (linie trolejbusowe, autobusowe)
Priorytetem działalności szkoły jest podnoszenie jakości kształcenia, ponieważ chcemy zagwarantować naszym uczniom europejski poziom, nabycie nowoczesnej wiedzy i nowoczesnych umiejętności. Dlatego nieustannie podejmujemy działania podnoszące efekty kształcenia.
Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji to szkoła, które swoje działania opiera na wartościach kultury i mądrości, tolerancji i szacunku, partnerstwa oraz wzajemnej pomocy.
Zadania szkoły realizujemy w oparciu o kompetencje dobrze wyszkolonych i przygotowanych do wykonywania zawodu nauczycieli, którzy współpracują z rodzicami tworząc klimat pozwalający wszystkim uczniom rozwijać ich talenty, kształcić osobowość i postawy społeczne.
Naszym priorytetem jest wszechstronny rozwój ucznia. Swoje działania skupiamy na tym, aby wyposażyć go w wiedzę i umiejętności umożliwiające dalszą naukę lub pracę zawodową. Kładziemy nacisk na to, aby naszym uczniom przekazać pozytywne wzorce zachowania, dlatego pomagamy w rozpoznawaniu i przestrzeganiu wartości etycznych i moralnych. Staramy się budować atmosferę przynależności i odpowiedzialności za wizerunek szkoły i relacje panujące w całej społeczności
Potwierdzeniem efektywności naszych wspólnych działań tego są olimpiady zawodowe, w których rokrocznie uczniowie osiągają czołowe wyniki na szczeblu wojewódzkim i centralnym, bardzo wysoka zdawalność egzaminu maturalnego, egzaminów zawodowych oraz wysokie lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół zawodowych.
Nieprzerwanie od 2013 roku – pierwszego ogólnopolskiego rankingu Perspektyw w kategorii techników PSBiG zajmuje miejsce w pierwszej 50-tce na 500 sklasyfikowanych szkół. W klasyfikacji województwa lubelskiego zawsze znajdujemy się w pierwszej trójce.
W ostatnim rankingu Perspektyw z 2020 roku w klasyfikacji ogólnopolskiej PSBiG znalazło się na 17 miejscu, a w województwie na miejscu 3. Corocznie też za te osiągnięcia otrzymujemy Złotą Tarczę
Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji znalazły się w wąskim gronie szkół, które wyróżniono certyfikatem "Szkoła Innowacji 2013". Szkoła uzyskała tytuł "Bezpiecznej szkoły" w II Ogólnopolskim Konkursie Bezpieczna Szkoła Bezpieczny Uczeń i uzyskała członkostwo Ogólnopolskiego Klubu "Bezpieczne szkoły".
Budowlanka … Olimpijczykami stoi.
Najlepszym miernikiem jakości kształcenia są uzyskiwane na egzaminach maturalnych, zawodowych wyniki oraz olimpijskie zmagania uczniów. W tej dziedzinie szkoła corocznie odnosi sukcesy.
Uczniowie PSBiG nie mają sobie równych w olimpiadach technicznych, szczególnie: w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych oraz Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. W trzydziestokilkuletniej historii OWiUB nie zdarzył się, aby uczniowie szkoły nie wrócili z Finału centralnego bez tytułów laureatów i finalistów. Corocznie także jako szkoła plasujemy się w pierwszej dziesiątce na ponad 40 szkół biorących udział w etapie centralnym.
W 2019 roku na XXX II Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych 3 uczniów PSBiG uzyskało tytuł laureata, drużynowo ( jako szkoła ) zajęliśmy 6 miejsce w kraju na 41 szkół, których uczniowie brali udział w etapie centralnym.
Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej to także pasmo sukcesów naszych uczniów. W 40- letniej historii OWGiK szkoła może poszczycić się też 22 laureatami i 7 zwycięzcami.
W 2017, 2018 i 2019 roku drużynowo uczniowie PSBiG 3 razy z rzędu - pierwszy raz w historii tej olimpiady - zajęli I miejsce.
Uczniowie szkoły biorą udział również w innych turniejach zawodowych – „Złota Kielnia”, „Buduj z pasją”. W 2019 roku w obydwu turniejach uczniowie uzyskali tytuły laureatów.
Realizowane projekty
Dbając nieustannie o wysoki poziom kształcenia oraz wszechstronny rozwój uczniów szkoła cyklicznie bierze udział w projektach finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.
Najważniejsze z nich:
- „Szkoła Kluczowych Kompetencji” – celem projektu było wspieranie rozwoju kluczowych kompetencji uczniów – informatycznych i językowych, a przede wszystkim kompetencji społecznych.
- „Moja firma, będę przedsiębiorcą” – projekt skierowany na rozwój kompetencji przedsiębiorczości uczniów. Jego głównym celem było przygotowanie uczniów do zakładania i prowadzenia małych firm.
- „Już czas na staż” – projekt obejmował nauczanie zawodowe – budownictwo i geodezję. Jego celem był rozwój umiejętności uczniów kształcących się w tych zawodach, a także podnoszenie kwalifikacji nauczycieli. Odbywało się to poprzez staże u pracodawców, które odbywali uczniowie oraz szkolenia dla nauczycieli.
- „Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces”. Projekt miał na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez rozwijanie wiedzy i umiejętności specjalistycznych nauczycieli i uczniów oraz doposażenie pracowni szkolnych. Projekt realizowany był w zawodach: technik budownictwa oraz technik odnawialnych źródeł energii.
Infrastruktura i baza dydaktyczna
Kształcenie w zawodzie: technik budownictwa
1. 3 Sale lekcyjne dla nauczania teoretycznych przedmiotów. Sale są wyposażone w stanowisko z komputerem i Internetem. Dwie sale wyposażone w rzutnik. W jednej znajduje się tablica multimedialna.
2. Pracownie zajęć praktycznych
- Pracownia kosztorysowania z komputerami mobilnymi i oprogramowaniem do sporządzania kosztorysów.
- Pracownia do robót ogólnobudowlanych z 6-cioma stanowiskami wyposażonymi zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych.
- Wyposażenie w sprzęt do praktycznej nauki zawodu: agregat tynkarski, agregat malarski, rusztowania przejezdne oraz niezbędne narzędzia.
- Nowa pracownia komputerowa do nauczania przedmiotów dokumentacja budowlana oraz kosztorysowanie. Pracownia posiada 12 stanowisk z nowoczesnymi komputerami oraz niezbędnym oprogramowaniem wspierającym naukę tych przedmiotów.
Kształcenie w zawodzie technik geodeta
- Cztery pracownie geodezji wyposażone w:
- stanowisko komputerowe dla nauczyciela z dostępem do Internetu, wyposażone w projektor multimedialny,
- zestawy sprzętu i instrumentów geodezyjnych (jeden zestaw dla maksymalnie pięciu uczniów), w skład których wchodzi:
- tachimetr elektroniczny marki Topcon, umożliwiający lustrowy i bezlustrowy pomiar odległości, ze statywem i podstawką,
- pryzmat pojedynczy w oprawie na tyczce teleskopowej,
- niwelator cyfrowy marki Leica z dwiema łatami z podziałem kodowym,
- optyczny niwelator samopoziomujący ze statywem i dwiema łatami niwelacyjnymi,
- teodolit ze statywem,
- tyczki geodezyjne i stojaki do tyczek,
- węgielnica z pionem sznurkowym,
- taśma geodezyjna, ruletka geodezyjna, szpilki geodezyjne, szkicownik.
Ponadto, do dyspozycji pracowni geodezyjnych pozostają:
- dwa odbiorniki nawigacji satelitarnej do precyzyjnego pozycjonowania marki Topcon,
- urządzenie wielofunkcyjne o formacie wydruku A3.
- Pracownia dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej wyposażona w:
- stanowisko komputerowe dla nauczyciela z dostępem do Internetu, wyposażone w projektor multimedialny,
- jednoosobowe stanowiska komputerowe dla uczniów, wyposażone w:
- komputer stacjonarny z podłączeniem do sieci lokalnej z dostępem do Internetu,
- program do obliczeń geodezyjnych WinKalk,
- program do pracy z mapą numeryczną MikroMap,
- pakiet programów biurowych.
Kształcenie w zawodzie technik odnawialnych źródeł energii
1. Sala audiowizualna na osób z rzutnikiem multimedialnym i komputerem.
2. Pracownia zajęć praktycznych wyposażona w:
- narzędzia z zakresu hydrauliki
- Stół do montażu elementów wentylacji i klimatyzacji oraz prac instalacyjnych z imadłami rurowymi
- Stanowiska montażowe ze ścianami instalacyjnymi z doprowadzoną wodą ciepłą i zimną oraz instalacją elektryczną 24V, 230V i 400V, z kanałami podpodłogowymi
- Panel słoneczny próżniowy
3. Pracownia do zajęć praktycznych wyposażoną narzędzia i przyrządy z zakresu systemów
fotowoltaicznych
- Stanowisko pomiarowe z systemów fotowoltaicznych
- Panele fotowoltaiczne
- Falowniki
- Przyrządy elektryczne
- Stacje lutownicze, lutownice elektryczne
- Zestawy edukacyjne z zakresu systemów fotowoltaicznych
- Zestaw edukacyjny z zakresu siłowni wiatrowych
4. Pracownię montażu ze stanowiskami egzaminacyjnymi.
Dzięki udziałowi szkoły w dwóch projektach posiadamy pełną gamę narzędzi i materiałów do
montażu instalacji sanitarnych, fotowoltaicznych i elektrycznych oraz zestawy edukacyjne
5. Posiadamy własną autorską stronę internetową z serwisem dla technika OZE pod adresem www.instsani.pl, cieszącą się ogromnym powodzeniem uczniów, studentów, monterów, projektantów i innych osób z branży.
Kształcenie w zawodzie technik inżynierii sanitarnej
1. Sala audiowizualna z rzutnikiem multimedialnym i komputerem.
2. Pracownia zajęć praktycznych wyposażona w:
- Stół do montażu elementów wentylacji i klimatyzacji oraz prac instalacyjnych z imadłami rurowymi
- Stanowiska montażowe ze ścianami instalacyjnymi z doprowadzoną wodą ciepłą i zimną oraz instalacją elektryczną 24V, 230V i 400V, z kanałami podpodłogowymi
- Narzędzia i elektronarzędzia oraz materiały do technologii instalacyjnych zgodnych z podstawą programową kształcenia w tym zawodzie.
Kształcenie w zawodzie technik informatyk:
1. Dwie pracownie urządzeń techniki komputerowej wyposażone w:
-
- podzespoły umożliwiające montaż komputera osobistego; dodatkowe elementy komputera osobistego umożliwiające jego rekonfigurację;
- oprogramowanie do wirtualizacji; różne systemy operacyjne; oprogramowanie do tworzenia obrazów dysków; oprogramowanie narzędziowe, diagnostyczne i zabezpieczające – po jednym na stanowisko;
- drukarkę laserową, atramentową, igłową, urządzenie wielofunkcyjne, drukarkę 3D; skaner, ploter; laptop, tablet lub inne urządzenie mobilne; projektor multimedialny, klawiaturę i mysz bezprzewodową, czytnik kart pamięci – po jednej sztuce na pracownię;
- stół monterski z matą i opaską antystatyczną, elementy ochrony indywidualnej ESD; zestaw narzędzi monterskich; podłączenie do sieci lokalnej z dostępem do Internetu
2. Dwie pracownie lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych wyposażone w:
-
- ekran lub tablicę multimedialną i rzutnik lub telewizor multimedialny oraz urządzenie wielofunkcyjne przełącznik zarządzany z obsługą lokalnych sieci wirtualnych; router, modem lub router z modemem, z portem Ethernet i obsługą wirtualnych sieci prywatnych;
- punkt dostępu do lokalnej sieci bezprzewodowej;
- tester okablowania;
różne sieciowe systemy operacyjne przeznaczone dla serwerów;
- różne systemy operacyjne dla stacji roboczych;
- oprogramowanie do wirtualizacji;
- oprogramowanie do monitorowania pracy sieci;
- stół monterski i zestaw narzędzi monterskich
3. Trzy pracownie tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami wyposażoną zgodnie ze standardami egzaminacyjnymi.
Zawody w naszej szkole
Lista szkół wchodzących w skład zespołu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Jest to zawód, który ma szczególne znaczenie w gospodarce kraju. Technik budownictwa – to osoba, która zawodowo zajmuje się organizowaniem oraz kosztorysowaniem robót budowlanych. Zakres wiedzy technika dotyczy wznoszenia obiektów z uwzględnieniem technologii i rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych. Kształcenie w tym zawodzie przygotowuje do kierowania i nadzorowania prac budowlanych.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
• BUD.12. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
• BUD.14. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne
• Bezpieczeństwo i higiena pracy,
• Podstawy budownictwa,
• Dokumentacja budowlana,
• Technologia robót budowlanych,
• Organizacja robót budowlanych,
• Kosztorysowanie.
• Przedmioty zawodowe praktyczne nauczane w kwalifikacji:
• Pracownia robót budowlanych, Pracownia dokumentacji,
• Pracownia organizacji robót budowlanych,
• Pracownia kosztorysowania.
• Zajęcia dodatkowe:
• Koło budowlane rozwijające zainteresowania zakresu nowoczesnego budownictwa.
• Zajęcia przygotowujące do Olimpiad i Konkursów Zawodowych
• Język obcy zawodowy (angielski lub niemiecki)Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym:
• Matematyka
Egzaminy z kwalifikacji
Kwalifikacja BUD.12 – po II semestrze 3 klasy egzamin pisemny w formie testu obejmujący wiedzę teoretyczną z wiedzy z zakresu elementów murowych oraz tynkarstwa oraz egzamin praktyczny z wykonaniem pracy murarsko tynkarskiej.
Kwalifikacja BUD 14 - po I semestrze 5 klasy egzamin pisemny w formie testu obejmujący wiedzę teoretyczną ogólnobudowlaną oraz egzamin praktyczny z wykonaniem harmonogramu organizacji robót oraz kosztorysowaniem robót budowlanych.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa klasa druga i trzecia łączny wymiar 280godz.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Jest to zawód w branży budowlanej specjalizujący się dziedzinie prac wykończeniowych wykonywanych wewnątrz oraz zewnątrz budynku. Technik robót wykończeniowych może zajmować się projektowaniem wnętrz poprzez odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. Ponadto organizuje i kontroluje prace wykończeniowe takie jak malowanie, tapetowanie wykonywanie posadzek. Uczeń kształcący się w tym zwodzie musi nabyć wiedzę teoretyczną ale przede wszystkim umiejętności praktyczne w wyposażonych pracowniach.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
BUD.11. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych
BUD.25. Organizacja, kontrola i sporządzanie kosztorysów robót wykończeniowych w budownictwie
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne
• Bezpieczeństwo i higiena pracy,
• Podstawy budownictwa, T
• Technologia robót wykończeniowych,
• Dokumentacja budowlana,
• Organizacja robót wykończeniowych,
• Kosztorysowanie.
• Pracownia robót wykończeniowych,
• Pracownia dokumentacji,
• Pracownia organizacji robót wykończeniowych
• Pracownia kosztorysowania.
• Język obcy zawodowy (angielski lub niemiecki)
Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym:• Matematyka
Egzaminy z kwalifikacji w zawodzie
Kwalifikacja BUD.11 – po II semestrze 3 klasy egzamin pisemny w formie testu obejmujący wiedzę teoretyczną z wiedzy z zakresu materiałów i prac wykończeniowych oraz egzamin praktyczny z wykonaniem pracy malarskiej, tapeciarskiej, posadzkarskiej lub okładzinowej.
Kwalifikacja BUD 25 - po I semestrze 5 klasy egzamin pisemny w formie testu obejmujący wiedzę teoretyczną ogólnobudowlaną oraz egzamin praktyczny z wykonaniem harmonogramu organizacji robót oraz kosztorysowaniem robót wykończeniowych.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa klasa druga i trzecia łączny wymiar 280godz.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Drogownictwo jest branżą wpływającą na rozwój gospodarki krajowej, ze względu na stale rosnącą
i udoskonalaną sieć połączeń lądowych. Drogowiec bierze udział w realizacji zadań, mających na celu rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej, poprawia komfort jazdy (przebudowa dróg, poprawa stanu nawierzchni), dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego (projektowanie elementów uspokojenia ruchu, wpływających na zmniejszenie prędkości pojazdów, np. mini rond, wyniesionych powierzchni). Ponadto, drogowiec realizuje zadania związane z poprawą komfortu jazdy rowerzystów, poprzez projektowanie i wykonywanie ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo – rowerowych, przy uwzględnieniu bezpieczeństwa rowerzystów i innych użytkowników dróg.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
BUD.13. Eksploatacja maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych.
BUD.15. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg i obiektów inżynierskich oraz sporządzanie kosztorysów.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne
• bezpieczeństwo i higiena pracy,
• dokumentacja techniczna,
• technologia robót drogowych
• organizacja robót drogowych, utrzymaniowych i remontowych,
• kosztorysowanie
• pracownia dokumentacji technicznej,
• pracownia technologii robót drogowych,
• pracownia organizacji robót drogowych utrzymaniowych i remontowych
• pracownia kosztorysowania
• Język obcy zawodowy (angielski)Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym
• matematyka,Egzaminy z kwalifikacji w zawodzie
Kwalifikacja BUD.13 – po II semestrze 3 klasy
Kwalifikacja BUD.15 - po I semestrze 5 klasy
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Klasa druga i trzecia (łącznie 280 godzin)
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Geodeta dostarcza niezbędnych danych graficznych i opisowych o nieruchomościach. Uczestniczy w procesach budowlanych, wykonując pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne. Wykonuje również mapy oraz dokumentację o charakterze prawnym na potrzeby rozgraniczeń nieruchomości, podziałów i scaleń, wywłaszczeń i innych. Geodeci podczas swojej pracy wykorzystują instrumenty elektroniczne do pomiaru odległości, kątów i wysokości obiektów.
Co nas wyróżnia:
Największa ilość finalistów i laureatów Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej od 2010 roku w skali całego kraju w tym trzy zwycięstwa indywidualne i trzy drużynowe.
Największa ilość uczniów zdających egzaminy z kwalifikacji w zawodzie i uzyskujących tytuł technika geodety.Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
• BUD.18. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów,
• BUD.19. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe
• geodezja ogólna,
• geodezja inżynieryjna,
• kataster i gospodarka nieruchomościami,
• prawo w geodezji,
• terenowe ćwiczenia geodezyjne,
• pracownia rysunku geodezyjnego,
• dokumentacja geodezyjno-kartograficzna,
• dokumentacja katastralna,
• język obcy zawodowy (angielski)Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym
• matematyka lub geografiaEgzaminy z kwalifikacji w zawodzie:
BUD.18 - po zakończeniu klasy czwartej uczeń przystępuje do egzaminu pisemnego w formie testu oraz egzaminu praktycznego z wykonaniem. W ramach egzaminu praktycznego zdający rozwiązuje zadanie, polegające na wykonaniu pomiaru sytuacyjnego lub wysokościowego oraz opracowaniu wyników tego pomiaru.
BUD.19 - po I semestrze klasy piątej uczeń przystępuje do egzaminu pisemnego w formie testu oraz egzaminu praktycznego w formie dokumentacji. W ramach egzaminu praktycznego zdający rozwiązuje zadanie, polegające na opracowaniu gotowych wyników pomiarów i przygotowaniu dokumentacji o celów prawnych.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Klasa druga, trzecia i czwarta. Łączny wymiar 320 godzin (8 tygodni).
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Informatyka to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Wykorzystywana jest niemal we wszystkich sferach naszego życia od nauki poprzez przemysłu skończywszy na rozrywce. Szkoła od 2001 roku kształci w zawodzie Technik Informatyk. Podejmując u nas naukę uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w trzech obszarach branży informatycznej:
• montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych,
• projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami,
• tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
• INF 02 – Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.
• INF 03 – Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym
• systemy operacyjne
• urządzenia techniki komputerowej
• sieci komputerowe
• witryny i aplikacje internetowe
• systemy baz danych
• diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej
• administracja sieciowymi systemami operacyjnymi
• projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych
• administracja bazami danych
• pracownia aplikacji internetowych
• język obcy zawodowy (angielski)
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa klasa trzecia i czwarta łącznie 160 godzin
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest nowym zawodem, kształcącym specjalistów w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie gospodarki znanej pod ogólną nazwą odnawialnych źródeł energii. Zadaniem absolwentów tego kierunku jest organizacja pracy, montaż i demontaż urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej, kontrola i konserwacja instalacji OZE, sporządzanie kosztorysów oraz ofert przetargowych.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkołaELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe
• Montaż systemów energetyki odnawialnej
• Obsługa systemów energetyki odnawialnej
• Systemy energetyki odnawialnej
• Technologia montażu systemów energetyki odnawialnej
• Rysunek techniczny
• Dokumentacja techniczna w budownictwie
• Kosztorysowanie w budownictwie
• Działalność gospodarcza w budownictwie
• Bezpieczeństwo i higiena pracy
• Język obcy zawodowy (angielski lub niemiecki)Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym
• GeografiaEgzamin z kwalifikacji w zawodzie:
kwalifikacja ELE.10 - na koniec klasy trzeciej, egzamin teoretyczny (test) + egzamin praktyczny (zadanie praktyczne z wykonaniem)
kwalifikacja ELE.11 - po I semestrze klasy piątej, egzamin teoretyczny (test) + egzamin praktyczny (zadanie praktyczne z dokumentacji)
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
klasa trzecia i czwarta w łącznym wymiarze 160 godz.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik renowacji elementów architektury to odnawianie i odświeżanie zazwyczaj zabytkowych: budynków, elewacji, wnętrz, obiektów, pomników, rzeźb, malowideł i detali architektonicznych.
Jest to nowy (reaktywowany) zawód, którego uruchomienie było poprzedzone analizą rynku pracy. W opinii pracodawców odczuwalny jest brak specjalistów przygotowanych do wykonywania prac konserwacyjno-remontowych w zabytkowych obiektach budowlanych. Polscy konserwatorzy cieszą się w świecie bardzo dobra opinią. Poza tym coraz większą popularność zyskuje umiejętność zdobienia wnętrz oraz elewacji budynków dekoracjami
i elementami rzeźbiarskimi.Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
BUD.23. Wykonywanie i renowacja detali architektonicznych.
Kwalifikacja obejmuje:
1. Wykonywanie oraz renowacja sztukatorskich elementów architektury.
2. Wykonywanie oraz renowacja kamieniarskich elementów architektury.
BUD.24. Prowadzenie prac renowatorskich elementów architektury.
Kwalifikacja obejmuje:
1. Organizowanie i wykonywanie renowacji tynków.
2. Organizowanie i wykonywanie renowacji powłok malarskich.
3. Organizowanie i wykonywanie renowacji murów nieotynkowanych.
4. Organizowanie i wykonywanie renowacji okładzin ceramicznych i kamiennych.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe
• historia sztuki,
• pracownia projektowania
• pracownia sztukatorstwa i kamieniarstwa
• dokumentacja techniczna w pracach renowatorskich
• technologia robót sztukatorskich i kamieniarskich,
• technologia robót sztukatorskich i kamieniarskich
• renowacja warstw licowych elementów architektury
• projektowanie plastyczne
• język obcy zawodowy ( angielski lub niemiecki)Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym
• geografiaEgzaminy z kwalifikacji w zawodzie.
Kwalifikacja Bud. 23. – po II semestrze 3 klasy.
Egzamin praktyczny z wykonaniem zadania.
Kwalifikacja Bud. 24. - po I semestrze 5 klasy.
Egzamin teoretyczny w formie testu.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Klasa druga i trzecia – 4 tygodnie, łączny wymiar: 280 godzin.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik inżynierii sanitarnej planuje i wykonuje prace związane z przygotowaniem, montażem i eksploatacją sieci i instalacji sanitarnych. Jest też przygotowany do funkcji kierowniczych, nadzorowania, sporządzania harmonogramów i kosztorysowania robót.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
• BUD.9 Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych
• BUD.20 Organizacja robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe
• materiałoznawstwo sieci komunalnych i instalacji sanitarnych
• zarys budownictwa
• bezpieczeństwo i higiena pracy
• podstawy działalności gospodarczej
• sieci i instalacje wodociągowe i kanalizacyjne
• sieci i instalacje gazowe
• sieci ciepłownicze i instalacje grzewcze
• instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne
• rysunek techniczny
• kosztorysowanie robót
• dokumentacja i organizacja robót
• język obcy zawodowy 1
• niemiecki lub angielski
przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym
• matematyka
Egzaminy z kwalifikacji w zawodzie
BUD.9 - po zakończeniu klasy trzeciej - egzamin teoretyczny (test) + egzamin praktyczny (montaż fragmentu instalacji lub sieci sanitarnej),
BUD.20 - po I semestrze klasy piątej - egzamin teoretyczny (test) + egzamin praktyczny (zadanie z dokumentacji projektowej sieci lub instalacji sanitarnej)
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Klasa trzecia i czwarta w łącznej ilości 160 godz.
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Nauka zawodu trwa 5 lat.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji
W trakcie nauki uczeń zdobywa podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu tworzenia i administrowania stronami internetowymi i użytkowania relacyjnych baz danych, programowania aplikacji internetowych, tworzenia systemów zarządzania treścią.
W zakresie praktycznej nauki zawodu uczeń zdobywa umiejętności w zapewnianiu bezpieczeństwa sieci i systemów komputerowych, budowy i konfiguracji systemów komputerowych, eksploatacji baz danych, grafiki 3D i wydruku 3D.
Zdobędzie również praktyczne umiejętności w programowaniu mikrokontrolerów i prostych układów scalonych, programowaniu w języku PYTHON. Będzie przygotowany do wykonywania serwisów urządzeń techniki komputerowej oraz tworzenia i testowania aplikacji
Czego będziesz się u nas uczył?
Po ukończeniu technikum uczeń może kontynuować naukę na kierunkach informatycznych: informatyka, informatyka ekonometryczna, inżynieria procesowa, inżynieria oprogramowania, aplikacje internetowe
Praca:
- serwisach komputerowych,
- działach informatycznych wielu firm,
- firmach tworzących witryny internetowe,
- programista baz danych
- software developer
- web developer,
- start-upach.
- Własna działalność gospodarcza
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa klasa trzecia i czwarta łącznie 160 godzin
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
W trakcie nauki uczeń zdobywa podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu historii sztuki, budownictwa, dokumentacji obiektu budowlanego, technologii wykonywania robót oraz materiałów do wykonywania robót wykończeniowych.
W zakresie praktycznej nauki zawodu uczeń zdobędzie umiejętności aranżacji wnętrz w różnych stylach, posługiwania się dokumentacją projektową, stosowania technologii i materiałów budowlanych podczas aranżacji wnętrz oraz posługiwania się programami komputerowymi podczas sporządzania projektów aranżacji wnętrz i kosztorysów.
Po ukończeniu technikum uczeń może kontynuować naukę na kierunkach technicznych np. architektura, architektura wnętrz, budownictwo, inżynieria środowiska i innych kierunkach inżynierskich w uczelniach technicznych.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:- BUD.34. Planowanie i wykonywanie poszczególnych etapów wykończenia wnętrz.
- BUD.35.Wykonywanie aranżacji wnętrz.
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
- bezpieczeństwo i higiena pracy
- dokumentacja budowlana
- techniczne podstawy aranżacji wnętrz
- organizacja i panowanie prac wykończeniowych
- konstrukcje budowlane
- aranżacja i wizualizacja wnętrz
- kosztorysowanie
- język angielski zawodowy
- doskonalenie umiejętności zawodowych
Przedmioty zawodowe praktyczne:
- pracownia dokumentacji
- wykonywanie prac wykończeniowych
- pracownia aranżacji i wizualizacji wnętrz
- pracownia kosztorysowania
- doskonalenie umiejętności zawodowych
Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym:
- język angielski
- geografia
Egzaminy z kwalifikacji
- BUD.34 – po II semestrze klasy trzeciej
- BUD.35 – po II semestrze klasy czwartej
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka zawodowa klasa trzecia i czwarta: łączny wymiar 8 tygodni (280 godzin).
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Technik architektury krajobrazu
Zawód technika architektury krajobrazu jest zawodem poszukiwanym na europejskich rynkach pracy. Absolwent technikum architektury krajobrazu będzie posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wykonywania i pielęgnacji obiektów zielni, zarówno współczesnych jak i historycznych. Do jego zadań zawodowych należy projektowanie, urządzanie i pielęgnacja różnorodnych terenów zieleni np. ogrodów przydomowych, parków, zieleni przyulicznej, osiedlowej itp. To bardzo dobry zawód dla ludzi o zamiłowaniach plastycznych, którzy kochają kontakt z przyrodą. Po technikum można kontynuować naukę na uczelniach wyższych na kierunkach: architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, ogrodnictwo lub florystyka.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu
OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej
architektury krajobrazu
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe:
• podstawy architektury krajobrazu
• projektowanie obiektów roślinnych architektury krajobrazu
• projektowanie obiektów małej architektury krajobrazu
• urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu
• budowa i konserwacja obiektów małej architektury krajobrazu
• rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu
• ochrona roślin
• obiekty małej architektury krajobrazu
• bezpieczeństwo i higiena pracy
• język obcy zawodowy (angielski)Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym:
• biologia
Egzaminy z kwalifikacji w zawodzie:
OGR.03 po zakończeniu klasy 3
OGR.04 po pierwszym semestrze klasy 5
Egzaminy składają się z etapu teoretycznego (testu) i zadania praktycznego. Etap praktyczny sprawdza umiejętność odczytywania dokumentacji, znajomość roślin lub zasad i etapów budowy fragmentów terenów zieleni i obiektów małej architektury. Egzaminy praktyczne wymagają również umiejętności obliczania kosztów bezpośrednich i pośrednich wykonania tych czynności.
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Praktyka w klasie drugiej i czwartej w łącznym wymiarze 280 godzin (8 tygodni)
Przejdź do strony zawodu
-
Ogólne informacje o zawodzie
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Jest to zawód bardzo wszechstronny, który ma szczególne znaczenie w dynamicznie rozwijającej branży budowlanej. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – jest to osoba która zawodowo zajmuje się wykonywaniem remontowych prac budowlanych.
Posiada on kwalifikacje do wykonywania następujących prac budowlano – wykończeniowych:
• montowanie systemów suchej zabudowy;
• wykonywanie robót malarskich;
• wykonywanie robót tapeciarskich;
• wykonywanie robót podsadzkarskich;
• wykonywanie robót okładzinowychKwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:
BUD.11 Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych
Czego będziesz się u nas uczył?
Przedmioty zawodowe teoretyczne nauczane w kwalifikacji:
• Bezpieczeństwo i higiena pracy
• Podstawy budownictwa,
• Rysunek budowlany,
• Technologia robót wykończeniowych w tym:
• technologia robot malarskich;
• technologia robót tapeciarskich;
• technologia montażu systemów suchej zabudowy;
• technologia robót posadzkarskich;
• technologia robót okładzinowych;
• język obcy zawodowy (rosyjski lub niemiecki)
Przedmioty zawodowe praktyczne:
Pracownia robót wykończeniowych w tym:
• pracownia robót malarskich;
• pracownia robót tapeciarskich;
• pracownia montażu systemów suchej zabudowy;
• pracownia robót posadzkarskich;
• pracownia robót okładzinowych
Zajęcia dodatkowe:
Koło budowlane rozwijające zainteresowania zakresu nowoczesnego budownictwa.
Zajęcia przygotowujące do Olimpiad i Konkursów ZawodowychEgzamin z kwalifikacji w zawodzie
Kwalifikacja BUD.11 – po II semestrze 3 klasy
Informacje o praktykach zawodowych / zajęciach praktycznych
Uczniowie odbywają szkolenie praktyczne w warsztatach szkolnych w ramach pracowni’
Klasa 1 – 7 godzin w tygodniu – 1dzień
Klasa 2 – 11 godzin w tygodniu – 2 dni
Klasa 3 – 12 godzin w tygodniu - 2 dni
Przejdź do strony zawodu
Zaloguj się lub zarejestruj aby mieć wgląd do ogłoszeń, przeglądać je i odpisywać na oferty
Współpraca z pracodawcami i instytucjami
Nowoczesna szkoła zawodowa to oprócz doskonałej kadry nauczycieli, infrastruktury dydaktycznej, również baza pracodawców współpracujących ze szkołą. Współpraca z pracodawcami przynosi korzyści zarówno szkole jaki i pracodawcom. Niewątpliwie jednak zyskuje uczeń, który nabywa umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy a także ma możliwość na bieżąco poznawania i wykorzystywania najnowszych rozwiązań w zakresie technologii stosowanych w danej branży. Współpraca z pracodawcami w naszej szkole realizowana jest w wielu różnych formach.
Hieronim Łopaciński State Schools of Construction and Surveying
Information
Familiarize yourself with our didactic offer
Hieronim Łopaciński State Schools of Construction and Surveying, Al. Racławickie 5, 20-059 Lublin
1. Schools making up the complex:
Technical Secondary School of Construction and Surveying – offers the following programmes:
– Construction technician
– Construction finishing works technician
– Road maintenance technician
– Surveying technician
– IT technician
– Renewable energy device and systems technician
– Architectural renovation technician
– Sanitation engineering technician
Green Areas Technical Secondary School – offers the following programme:
– Landscaping technician
2nd Vocational Primary School of Construction – offers the following programme:
– Construction finishing works and fitting
11th General Secondary School
2. Extracurricular activities:
– School volunteering club
– Caritas club
– Sung poetry club
Koło Żywego Słowa theatre club
– Construction club
– Surveying science club
– History club
– Music band
– Chess club
– School athletic teams: boys and girls volleyball, boys handball, boys and girls football
– Fitness classes at the school gym
– Sound engineering course
– Book club
– Ecology club
3. Foreign languages: technical secondary schools – English, German/Russian; vocational school – German
What makes us stand out?
The Hieronim Łopaciński State Schools of Construction and Surveying (PSBiG) have a long (92 years) tradition on the Lublin education market, and many generations of graduates have been making use of the skills and experience they acquired here. Located in the very centre of the city, their range of attractive technical programmes in construction and surveying make PSBiG one of the largest schools in Lublin.
The school's priority is to constantly improve the quality of education it offers, with the goal of providing students with the best knowledge and skills which are on par with the rest of Europe. This is why we continue to make efforts aimed at improving the quality of our teaching.
The State Schools of Construction and Surveying is an institution whose values are culture and wisdom, tolerance and respect, partnership and mutual help.
Our well-prepared and trained faculty help us achieve our goals by working together with parents and building an atmosphere which helps all students develop their talents, personalities and positive social attitudes.
The universal development of our students is our priority. We focus on equipping them with the knowledge and skills necessary to continue their education or start a career. We put emphasis on instilling positive behaviour in our pupils, which is why we help them identify and adhere to ethical and moral values. We strive to build an atmosphere of belonging and being responsible for the school's image and the relations within the entire school community.
Year after year, our students reach top spots in provincial and central stages of vocational Olympiads, which, in addition to our very high Matura and vocational exam pass rates and placing high in the Polish vocational school rankings, serves to confirm the effectiveness of our approach.
Every year since 2013 – the first edition of the Perspektywy ranking of Polish technical secondary schools, PSBiG has placed in the top 50 out of a total of 500 schools included in the contest. In addition, we are always in the top three in Lublin Province.
In the 2020 edition of the Perspektywy ranking, we placed 17th in the country and 3rd in the province, and we also win the Golden Shield award every year.
The State Schools of Construction and Surveying are among the few schools awarded with the School of Innovation 2013 title. The school was also awarded the "Safe school" title in the 2nd Safe School Safe Student contest, thus becoming a member of the Polish "Safe school" Club.
PSBiG students have no equal at technical Olympiads, particularly at the Construction Knowledge and Skills Olympiad and the Surveying and Cartography Knowledge Olympiad. In the latter's more than thirty years of history, our students have always won or become finalists of the final stage of the contest, and the school is in the top ten of more than 40 schools which reach this stage. In 2019, 3 PSBiG students became laureates, and the school placed 6th in the team classification. Since 2010, our school has had the most finalists and laureates in the Surveying and Cartography Knowledge Olympiad in the whole of Poland, with three individual and three team wins. In its 40 years of history, our schools has had 22 laureates and 7 winners.
Students in our Surveying technician programme have the highest vocational examination pass rates.
We also have our own website (www.instsani.pl) which contains a wealth of knowledge on sanitation systems, available not only to our students, but also sanitation systems engineers and designers.
Implemented Projects
"Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces" (Go professional – school today, success tomorrow) – project co-financed by the European Social Fund as part of the 2014-2020 Regional Operational Programme for Lublin Province. Project carried out between 2017 and 2019.
The main goal of the project was to improve the quality of vocational training via expanding the specialised knowledge and improving the practical skills of teachers and students of vocational schools and providing additional equipment for 12 vocational schools operated by the City of Lublin.
The following measures were implemented:
1. Acquisition of additional equipment for vocational subject laboratories
2. Organisation of vocational internship programmes
3. Vocational subject teaching skills improvement:
– Skills improvement courses and training programmes for teachers on: Heat pumps Solar heating systems Photovoltaic systems AutoCAD course Cost estimation course First aid course Scaffolding assembly course Plaster spraying machine operation course AutoCAD course
4. Organisation of specialised classes and supporting students in acquiring additional certifications improving their position on the job market:
– Cost estimation software course
– AutoCAD course
– Spray plastering course
– First aid course
– PV system design software course
– Systems operation
– Wind turbine measurements
Infrastructure
The specialised workshops and laboratories at the State Schools of Construction and Surveying are one of the most important aspects of the vocational training we offer, enabling our students to acquire practical skills and verify the knowledge gained in theoretical courses. PSBiG comprises a wide range of workshops with frequently-upgraded equipment which meets all vocational examination requirements.
The school features a separate workshop building and a roofed earthworks area. PSBiG comprises the following laboratories: general construction, cost estimation, computer labs for construction documentation and cost estimation, surveying, surveying and cartography documentation, hydraulics, photovoltaic systems, finishing works in construction, renovation works, IT device, local computer networks and network operating systems, web application and database development and database administration.
Professions
List of professions by school included in the team
-
General information about the profession
Construction technician
Vocational examinations:
BUD.12 – after the 3rd grade
BUD.14. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to construction engineering
- construction documentation
- construction work technology
- construction work organisation
- cost estimation
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Construction finishing works technician
Vocational examinations:
BUD.11 – after the 3rd grade
BUD.25. – after the 1st semester of the 6th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to construction engineering
- finishing works technology
- construction documentation
- finishing works organisation
- cost estimation
- finishing works workshop
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Road construction technicianVocational examinations:
BUD.13. – after the 2nd semester of the 3rd grade
BUD.15. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- technical documentation
- roadworks technology
- road, maintenance and renovation work organisation
- cost estimation
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Surveying technician
Vocational examinations:
BUD.18. – after the 4th grade
BUD.19. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- general surveying
- engineering surveying
- cadastre and property management
- surveying law
- field surveying exercises
- surveying drawing workshop
- surveying and cartography documentation
- cadastre documentation
Advanced level subjects: mathematics or geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
IT technician
Vocational examinations:
INF.02. – after the 4th grade
INF.03. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- operating systems
- computer technology devices
- computer networks
- web applications and websites
- database systems
- computer diagnostics and repairs
- network operating system administration
- designing and assembling local computer networks
- database administration
Advanced level subjects: computer science
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Renewable energy device and systems technician
Vocational examinations:
ELE.10. – after the 3rd grade
ELE.11 – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- renewable energy systems installation
- renewable energy systems operation
- renewable energy systems
- renewable energy systems assembly technology
- technical documentation in construction
- cost estimation in construction
- economic activity in the construction industry
Advanced level subjects: geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Architectural renovation technician
Vocational examinations:
BUD. 23. – after the 3rd grade
BUD. 24. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- art history
- design workshop
- stucco and masonry workshop
- technical documentation in renovation
- stucco and masonry technology
- renovation of face layers of architectural elements
- visual design
Advanced level subjects: geography
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Sanitation engineering technician
Vocational examinations:
BUD.09 – after the 3rd grade
BUD.20. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- communal and sanitation networks materials science
- introduction to construction engineering
- OHS
- introduction to entrepreneurship
- water and sewage networks and installations
- gas networks and installations
- heating networks and installations
- ventilation and air conditioning systems
- cost estimation
- work documentation and organisation
Advanced level subjects: mathematics
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Nauka zawodu trwa 5 lat.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji
W trakcie nauki uczeń zdobywa podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu tworzenia i administrowania stronami internetowymi i użytkowania relacyjnych baz danych, programowania aplikacji internetowych, tworzenia systemów zarządzania treścią.
W zakresie praktycznej nauki zawodu uczeń zdobywa umiejętności w zapewnianiu bezpieczeństwa sieci i systemów komputerowych, budowy i konfiguracji systemów komputerowych, eksploatacji baz danych, grafiki 3D i wydruku 3D.
Zdobędzie również praktyczne umiejętności w programowaniu mikrokontrolerów i prostych układów scalonych, programowaniu w języku PYTHON. Będzie przygotowany do wykonywania serwisów urządzeń techniki komputerowej oraz tworzenia i testowania aplikacji
What will you learn with us?
Po ukończeniu technikum uczeń może kontynuować naukę na kierunkach informatycznych: informatyka, informatyka ekonometryczna, inżynieria procesowa, inżynieria oprogramowania, aplikacje internetowe
Praca:
- serwisach komputerowych,
- działach informatycznych wielu firm,
- firmach tworzących witryny internetowe,
- programista baz danych
- software developer
- web developer,
- start-upach.
- Własna działalność gospodarcza
Work placement schedule
Praktyka zawodowa klasa trzecia i czwarta łącznie 160 godzin
Go to profession
-
General information about the profession
W trakcie nauki uczeń zdobywa podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu historii sztuki, budownictwa, dokumentacji obiektu budowlanego, technologii wykonywania robót oraz materiałów do wykonywania robót wykończeniowych.
W zakresie praktycznej nauki zawodu uczeń zdobędzie umiejętności aranżacji wnętrz w różnych stylach, posługiwania się dokumentacją projektową, stosowania technologii i materiałów budowlanych podczas aranżacji wnętrz oraz posługiwania się programami komputerowymi podczas sporządzania projektów aranżacji wnętrz i kosztorysów.
Po ukończeniu technikum uczeń może kontynuować naukę na kierunkach technicznych np. architektura, architektura wnętrz, budownictwo, inżynieria środowiska i innych kierunkach inżynierskich w uczelniach technicznych.
Kwalifikacje w zawodzie, do których przygotowuje nasza szkoła:- BUD.34. Planowanie i wykonywanie poszczególnych etapów wykończenia wnętrz.
- BUD.35.Wykonywanie aranżacji wnętrz.
What will you learn with us?
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
- bezpieczeństwo i higiena pracy
- dokumentacja budowlana
- techniczne podstawy aranżacji wnętrz
- organizacja i panowanie prac wykończeniowych
- konstrukcje budowlane
- aranżacja i wizualizacja wnętrz
- kosztorysowanie
- język angielski zawodowy
- doskonalenie umiejętności zawodowych
Przedmioty zawodowe praktyczne:
- pracownia dokumentacji
- wykonywanie prac wykończeniowych
- pracownia aranżacji i wizualizacji wnętrz
- pracownia kosztorysowania
- doskonalenie umiejętności zawodowych
Przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym:
- język angielski
- geografia
Egzaminy z kwalifikacji
- BUD.34 – po II semestrze klasy trzeciej
- BUD.35 – po II semestrze klasy czwartej
Work placement schedule
Praktyka zawodowa klasa trzecia i czwarta: łączny wymiar 8 tygodni (280 godzin).
Go to profession
-
General information about the profession
Landscaping technician
Vocational examinations:
OGR.03. – after the 3rd grade
OGR.04. – after the 1st semester of the 5th grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to landscaping
- small floral landscaping element design
- small landscaping element design
- arrangement and cultivation of floral landscaping elements
- building and maintaining small landscaping elements
- ornamental plants in landscaping
- plant protection
- small landscaping elements
Advanced level subjects: biology
Work placement schedule
Go to profession
-
General information about the profession
Construction finishing works and fitting
Vocational examination:
BUD.11 – after the 3rd grade
What will you learn with us?
Selected vocational education courses
- introduction to construction engineering
- painting technology
- wallpaper technology
- drywall systems assembly technology
- flooring works technology
- lining technology
Work placement schedule
Go to profession
Log in or register to access ads, view them and reply to offers
Cooperation with employers and institutions
Nowoczesna szkoła zawodowa to oprócz doskonałej kadry nauczycieli, infrastruktury dydaktycznej, również baza pracodawców współpracujących ze szkołą. Współpraca z pracodawcami przynosi korzyści zarówno szkole jaki i pracodawcom. Niewątpliwie jednak zyskuje uczeń, który nabywa umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy a także ma możliwość na bieżąco poznawania i wykorzystywania najnowszych rozwiązań w zakresie technologii stosowanych w danej branży. Współpraca z pracodawcami w naszej szkole realizowana jest w wielu różnych formach.
Masz uwagi, propozycje a może znalazłaś/-eś błąd?
Skontaktuj się z nami poprzez ten formularz kontaktowy.